Normální meteostanice

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#16 Příspěvek od dracekvo »

Když jsem byl v lidlu, tak tam měli zrovna v akci tohle
https://www.lidl.cz/p/auriol-bezdratova ... p100353600

koupil jsem to a za ty peníze docela pohoda.

Už to budou dva roky a baterky jsem měnil asi jen jednou.

Ohledně dotazu se stejnou meteostanicí v okolí. Tahle má ve vysílací jednotce přepínač a lze myslím zvolit ze 3 kanálů.

Ale stejně musím přijít blíž, když se chci podívat na teplotu. Z dálky to moc vidět není, protože ty čísla nejsou až tak velký.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

V Lidlu jsem si objednal a nějakou dobu provozuju "Bresser Temp". Venkovní teplota, vnitřní teplota a přesný čas. Ještě je tam animace trendu předpovědi. Čísla to má velký a na zdi pověšený to nevypadá špatně.
Přílohy
117234638_max.jpg

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#18 Příspěvek od sr71 »

Artaban001 píše:V Lidlu jsem si objednal a nìjakou dobu provozuju "Bresser Temp"
Ta se mi líbí, ale na stránkách lidl shopu jsem ji nenašel, za kolik byla v tom Lidlu?
Jinde se dá objednat cca za 700 https://1url.cz/CrAkM

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Dal jsem za ni kolem 250 Kč nebo 350Kč nebo nějak tak, přesně si už nepamatuju.
A podle
https://meteorologicke-stanice.heureka. ... /#recenze/
Si ji tam koupilo víc lidí. Mám ji na místo podobně vypadající od Conrada, u který odešla bezdrátová venkovní sonda. Pro mě je důležitý, aby to ukázalo, kolik je venku stupňů a příjemný je rádiem řízený čas, co zatím nevypadl ze synchronizace. Ostatní považuju jen za matoucí přítěž - na přesnou předpověď mám aplikaci v tabletu (tovární od Samsungu)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#20 Příspěvek od sr71 »

za 250kè bych ji bral hned, ale 700 se mì dávat nechce, tøeba se zase èasem v Lidlu nìco podobného objeví

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

No právě - a u Lídlu je známý to, že jejich sortiment se dost obměňuje.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#22 Příspěvek od sr71 »

Koupil jsem nakonec tohle https://www.aliexpress.com/item/4000015 ... 1802v3AbvK
Provedením se mi líbí - velká zøetelná èísla, žádné zbyteènosti jako tøeba hodiny, budík..., pøesný.
Ale, opìt mám problémy, stejnì jako se všemi pøedchozími bezdrátovými teplomìry, že se obèas pøeruší komunikace s bezdrátovým èidlem a je tøeba znovu provést párování (tøeba 3dny funguje správnì, pak se pøijdu podívat kolik je venku stupòù a hodnota nikde). Napadá mì zda to nemùže být tím že v blízkosti je x podobných bezdrátových teplomìrù, wifi sítí, apod (bytový dùm), jinak fakt už nevím

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#23 Příspěvek od Valdano »

sr71 píše:se občas přeruší komunikace s bezdrátovým čidlem a je třeba znovu provést párování (třeba 3dny funguje správně, pak se přijdu podívat kolik je venku stupňů a hodnota nikde).
Podle popisu na Alliexpressu pracuje čidlo této meteostanice na 433MHz a vysílá jen krátké datové pakety dat s periodou jednou za 10 sekund. Základová stanice je pouze přijímač. V popisu uvádí dosah až 60m, ale to je za ideálních podmínek ve volném prostoru. V bytovém domě přes stěny bude dosah mezi základovou stanicí uvnitř bytu a čidlem umístěným venku třeba na balkóně mnohem kratší do cca 10m jak je tam zmíněno v dotazech nebo i méně v závislosti na šířce stěn.

K té základové stanici se dají spárovat až 3 čidla současně. Každé čidlo vysílá spolu s daty i svůj jedinečný identifikátor, který si základová stanice při párování uloží do své paměti. Čidlo nevysílá trvale, ale jen krátkodobě třeba 1 až 2 sekundy, a to jednou za 10 sekund. Základová stanice detekuje ztrátu spojení až po nějaké době (může to být i v řádu minut) když nepřijme od čidla ani jeden datový paket.

Pokud dojde na displeji základové stanice k detekci ztráty spojení s čidlem tak zkuste čidlo dočasně přemístit z venku do pokoje na vzdálenost cca 2 metry od stanice zda se spojení do cca hodiny znovu automaticky neobnoví i bez nutnosti párování.

Nové párování by nemělo být nutné, protože základová stanice by měla mít v paměti uložený identifikátor čidla od posledního párování a ten by jen tak zapomenout neměla.

Takže to ve vašem případě vypadá spíš na nějaký problém v té základové stanici, která z nějakých neznámých důvodů ztrácí uložený identifikátor čidla.
sr71 píše:Napadá mě zda to nemůže být tím že v blízkosti je x podobných bezdrátových teploměrů, wifi sítí, apod (bytový dům), jinak fakt už nevím
Mám už mnoho let jinou podobnou metostanici také na 433MHz. Bydlím v paneláku a v okolí je také mnoho podobných čidel, ale takový výpadek jako popisujete jsem nikdy nezažil. Čidla různých podobných meteostanic na 433 Mhz nevysílají trvale, ale jen krátké datové impulsy, které by se vzájemně rušit neměly. Wifi sítě pracují na 2,4 a 5GHz takže ty s tím vůbec nesouvisí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

Je divný že se mì podobnì ztrácelo obèas spojení i u pøedchozí letité stanice Hyundai, vzdálenost èidla mám cca 6m pøes 2 zdi.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#25 Příspěvek od Valdano »

sr71 píše:Je divný že se mě podobně ztrácelo občas spojení i u předchozí letité stanice Hyundai, vzdálenost čidla mám cca 6m přes 2 zdi.
Možná je problém v těch stěnách. Tomu by mohly odpovídat i ty problémy s předchozí letitou meteostanicí.

Signál od vysílače v čidlu, který prochází přes ty dvě stěny může být na straně přijímače v základové stanici možná na hranici použitelnosti. Pak může v čase opakovaně docházet k tomu, že mnoho vyslaných paketů není na straně přijímače správně identifikováno a když je těch komunikačních chyb už moc tak základová stanice pravděpodobně usoudí, že signál z čidla je nespolehlivý, signalizuje ztrátu spojení a ještě navíc vyžaduje nové párování.

Pokud je to možné zkuste dočasně přemístit základnu té meteostanice s displejem do jiné místnosti tak, aby signál z venkovního čidla procházel jen přes jednu z těch dvou zdí. Třeba po tom přemístění ty výpadky ustanou.

Zdroj
1.1. Odrazy a propustnost
orientační hodnoty útlumu rádiového signálu pro některé materiály používané pro stavbu zdí nebo příček


Materiál: Dřevo, omítka, sklo bez lepidla a kovu
Útlum: 0 - 10 %

Materiál: Zdivo bez kovových výztuží
Útlum: 5 - 35 %

Materiál: Železobeton
Útlum: 10 - 90 %

1.2. Stínění
Masivní předměty, které jsou vyrobené z kovu, jako např. stavební výztuže a traverzy, ocelové pláště a stěny průmyslových hal nebo předměty pokovené, jako např. fólie tepelných izolací a mnoho dalších materiálů, které si leckdy ani neuvědomujeme a které jsou mnohdy ukryté ve stavebních konstrukcích, odráží elektromagnetické vlny podobně, jako zrcadlový povrch odráží světlo a proto se za nimi vytváří tzv. elektromagnetický stín. U jednotlivých drobných kovových předmětů (vruty, hřebíky apod.) lze tento jev zanedbat.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

Takovou meteostanici jsem měl Hyunday. Nejde o to, že se muselo čidlo napárovat se základnou. Jde o sesynchronizování - a ta synchronizace se pravidelně rozpadala. Naštěstí to neí problém u Bressera, ani té předchozí, kterou jsem kupoval u Conrada a vypadala podobně - akorát běhala na 800Mhz a aktualizovala se každých 10 vteřin.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#27 Příspěvek od Valdano »

Já mám už více než 10 let meteostanici Oregon, která přijímá data z venkovního čidla na 433MHz. Meteostanice podporuje 1 až 3 čidla. Já k té meteostanici mám jen jedno venkovní čidlo a víc jich nepotřebuju.

Vzdálenost mezi čidlem a stanicí mám cca 5m přes rohy dvou panelových stěn bytu v paneláku. Externí čidlo vysílá teplotu a relativní vlhkost s periodou jednou za cca 40s krátkým datovým paketem.

Uvnitř pod krytem na baterie v čidle je malý posuvný přepínač, kterým lze zvolit kanál 1 až 3. Pokud jednou za cca 12 až 18 měsíců měním baterie (používám jen alkalické) v základní stanici nebo v čidle tak po výměně jen jednorázově aktivuju na základní stanici vyhledávání čidel. Stanice si vyhledá, na kterém kanálu je aktivní čidlo a pak od něj průběžně přijímá data, která zobrazuje na displeji.

Při určité úrovni vybití baterií se na displeji stanice zobrazuje formou přeškrtnuté ikony baterie upozornění na doporučenou výměnu baterií, a to zvlášť ikonou pro čidlo a zvlášť ikonou pro stanici. Často to ignoruji až to skončí buď odstavením stanice (prázdný displej) když dojdou baterie ve stanici (3xAA) a nebo signalizací ztráty spojení s čidlem když dojdou baterie v čidle (2xAAA). Za celou dobu si nevzpomínám, že by někdy došlo k výpadku v době kdy byly baterie OK.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#28 Příspěvek od ransom »

Vpravo - barometr a vnitřní teploměr.
Vlevo - venkovní teploměr.
Přílohy
IMG_20230526_164144914.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od workhard »

Měl jsem dva Aurioly z Lidlu a pořádně nefungoval ani jeden, pořád výpadky, víc pomlčky než teplota. Teď už asi 2 roky mám z Alíku https://www.aliexpress.com/item/1005001592369294.html a tam jsem žádný výpadek ještě neviděl, umístění je pořád stejné.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Auriol mam, ale z kontajnera. Nefunguje vnutorny vlhkomer (ukazuje stale 20%), pretoze sudruzi zabudli osadit cidlo. Vonkajsie cidlo nemam, ale chyta to nejake od suseda :D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“