Schema el. Ohradníku.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Schema el. Ohradníku.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ajojte kluci. Máte niekto zarucenu schemu na ohradnik proti srnam? Ps: minuly rok mi zozrali 90percent repy. Teraz neni co chľastať.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od Valdano »

Na ochranu úrody doporučuji pořízení osvědčeného ohradníku kompletně v profi provedení.
Sada elektrického ohradníku, ochrana úrody před lesní zvěří, jelen, srnka

Níže je rozpis jednotlivých komponentů z odkazované sady.

Generátor elektrického ohradníku (hotové profi provedení)
Popis generátoru včetně návodu na instalaci
a k němu:
- zemnící tyč
- dle pozemku vhodný počet plastových sloupků
- a pro ohradníky určenou vodivou pásku (páska je lépe viditelná než drát a neřeže).

Pro inspiraci 10 zásad pro správnou funkčnost ohradníku.

Amatérské schéma generátoru ohradníku viz tento odkaz ("bez záruky pouze na vlastní nebezpečí").

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

SE zapalovací cívkou a pár součástkama se dá udělat funkční zdroj pulsujícího VN. Kdysi jsem to vyrobil známému a nedávno jsem ho potkal a prý to funguje dodnes. Viz třeba https://www.mylms.cz/elektricky-ohradnik/ to je na 12V. Já jsem dělal něco takového jako je na obrázku, pro získání oddělených 220V jsem použil dvě trafa 220/24V, (ty malý v plastu pro žárovky na 24V). Za půl šichty bylo hotovo, nejvíc práce bylo, jako obvykle s krabičkou. Kondíky ze zářivek, diody a tyristor co se kde našlo, a myslím, že jsem pro zapálení tyristoru použil nějakou nalezenou doutnavku...
Přílohy
ohradník.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

Ja rozmýšlam, že by som to veľmi lahko vyrobil použitím indukčnej cievky a zapalovacieho modulu z favorita + ako generátor impulzov akýkolvek MKO
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dokud jsem neměl pořádnej plot do lesa, tak ty potvory žraly i poupata z růží před domem.

Mizely třeba listy z kedluben, z toho jsem původně podezíral dědu, že to tam v rámci spořivosti chodí "těžit". On si ode mě nikdy nic z jídla nevzal (kromě svátků), byl na to příliš hrdej, když jsem mu to chtěl opravdu dát, tak jsem prostě řekl, že to vyhodím.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Jardafiala: To schéma je mi nějak povědomý. Že je to z časáku Urob-Udělej si sám? Mám dojem, že jsem to vyráběl někdy začátkem 90tých let.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

Všechny bastly ohradníků se zapalovací cívkou namísto pořádného pulsního vn trafa stojí za prd, protože výstupní energie pulsu ze zapalovací cívky je malá, stačí tak na pár metrů ohrazení, ne na desítky a už vůbec ne na stovky metrů obvodu. A nesmí být mokro a nesmí tam být vysoká tráva apod. svody...
Už se to tu mockrát řešilo, stačí hledat.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

No, niesom si celkom istý, či taká kondučka z trabanta má nižšiu energiu impulzu ako čínsky ohradník, kde je ako vn trafo použité obyčajné sieťové trafo otočené naruby. Toto som osobne videl.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

Jo, klidně si porovnávej jeden drek s jiným, když ti to pomůže při řešení problému...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

Ako sa da zistit resp zmerať energia iskry?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Zrejme dat na vystup konduč nejsky zatazovaci rezistor a pamäťovym škopkom zmerať priebeh a nejakym integrovanim plochy pod funkciou spocitat vykon výboja. Ma este niekto lepsi napad?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »


nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#13 Příspěvek od nixdorf »

@kutilmil: napríklad aj teplotou oblúka. Studené oblúky sú napríklad fialovomodré - prúd do pár jednotiek mA. Postupne narastajú na šírke a žltnú, od nejakých 5-8mA. Toť:
Přílohy
Clipboard01.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Nejsky napad na zmeranie energie iskry?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Kruci, kdysi jsem si taky takhle podobně hrával, ale takhle hezký výboj jsem z VN tráfka asi nedostal. Asi jsem z nich netahal takový výkon a i tak se to spínacím tranzistorům moc nelíbilo.

Ovšem povedlo se mi, v mých začátcích, nechtěně, takže vůbec nevím jak, vykouzlit v Lilii_2 nádherné modré blesky, které doprovázely opravdu řachy. Už víckrát jsem nad tím přemýšlel a neumím to zopakovat. Jediný rozdíl oproti jiným TV byl v tom, že obrazovka neměla aqadak ukostřený lankem jak je obvyklé, ale plechovým hřebínkem v její spodní části. Myslím, že ty blesky vycházely odtam.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“