Osciloskop

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#61 Příspěvek od Crifodo »

JirkaZ píše: Co reálný bolševik výhradně pro své potřeby možná tehdy dovážel, to jsem nezaregistroval, neb to bylo úplně mimo moje možnosti či obzory..
Copak o to, maloobchod utahal domácího kutila i na sortimentu pasivních součástek, ba i na spojovacím materiálu, natož na tak speciální věci jako obrazovka.
Kromě katalogových typů dělal Rožnov sem tam různé speciality, což ale samozřejmě neřešilo produkci osciloskopů, natož jejich bastlení. Výrobce osciloskopů si to řešil dovozem z celkem slušného sortimentu z NDR, od Philipse, ze SSSR nebo od Tungsramu. Nějakou dobu tu byly i různé obrazovky po třetí říši. Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#62 Příspěvek od Sendyx »

V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč. Kolem roku 1982 se daly koupit nějaké DG7-123, 8LO29, 8LO39 a asi další 4 typy trochu lepších.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#63 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:...Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.
Stejně tak byli tutově schopní vyrábět další elektronický součástky - který ale v rámci dělení produkce v RVHP vyrábět nesměli a musely se ty komponenty dovážet z jinejch zemí RVHP ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#64 Příspěvek od Kremik »

Sendyx píše:Náhodou, užitečný stroj, dle dokumentace obsahuje 80g stříbra. Taková trvalá investice :lol:
Kde by se ho tam tolik vzalo?? Jeden kousek mám, ale ještě jsem do něj nelez. Tos snad ani neměl psát, teď to všichni rozeberou. Když, tak mi schovávejte obrazovky, tam snad stříbro není.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#65 Příspěvek od rnbw »

80g striebra predas tak za 30 eur. Ale najprv by si ho musel odtial dostat, co je netrivialna zalezitost.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#66 Příspěvek od Kremik »

Tak to je dobrý. Když se z vyřazené věci vytěží užitečnej matroš, to se mi líbí, ale když se věc likviduje kvůli matrošu, tak to je mi proti srsti, no... 30 éček snad nikoho motivovat nebude.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#67 Příspěvek od HF_Tech »

Kdo měl valuty, tak si dovezl Tektronix 463. Kdo potřeboval pracovat na špičkové úrovni, tak si propašoval Tektronix 7000. Mám někde zahrabané fotky Tektronixů od kamaráda s nálepkami MnO "Mininsterstvo národní Obrany".
Největší sranda je, že ten Tektronix 463 stál na volném trhnu v přepočtu přibližně jako špičkový model od Tesly a technicky to vedle sebe byl mercedes a trabant.
Crifodo píše:
JirkaZ píše: Co reálný bolševik výhradně pro své potřeby možná tehdy dovážel, to jsem nezaregistroval, neb to bylo úplně mimo moje možnosti či obzory..
Copak o to, maloobchod utahal domácího kutila i na sortimentu pasivních součástek, ba i na spojovacím materiálu, natož na tak speciální věci jako obrazovka.
Kromě katalogových typů dělal Rožnov sem tam různé speciality, což ale samozřejmě neřešilo produkci osciloskopů, natož jejich bastlení. Výrobce osciloskopů si to řešil dovozem z celkem slušného sortimentu z NDR, od Philipse, ze SSSR nebo od Tungsramu. Nějakou dobu tu byly i různé obrazovky po třetí říši. Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#68 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:který ale v rámci dělení produkce v RVHP vyrábět nesměli
Tak skupinová idiocie, prorežimními novinářskými onucemi podporována, se čas od času vyskytne všude. Tenkrát politika říznutá pomýlenými ekonomickými představami, dnes politika říznutá pomýleným ekologickým náboženstvím.
Kdo měl valuty, tak si dovezl
...
přibližně jako špičkový model od Tesly a technicky to vedle sebe byl mercedes a trabant.
Krátce jsem se v mládí vyskytoval v Tesle, u vf techniky. V konstrukci nebyl problém s vybavením, samý R&S a B&K, multimetry Schlumberger vedle našich DU10. Bohužel už i tehdejší soudruzi nevnímali podstatu problému, a sice že ryba intenzivně smrdí od hlavy. Valutová technika byla k ničemu, když se vývojová etapa přístroje počítala na pětiletky a když měl konstruktér závazně nárokovat součástky, které bude potřebovat k vývoji za tři roky. Trh řízený politikou kráčí vždycky jen jedním směrem.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od Habesan »

Sendyx píše:V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč.
Co myslíš tím "relativně dostupné" ?

Mohl by ses o tom rozepsat podrobněji, prosím ???
Já tu dobu nezažil, tak bych si o tom rád něco přečetl.
(Teda nepředpokládám, že by v každém Tuzexu měli jednu takovou obrazovku.)

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#70 Příspěvek od foxrider »

Nedávno šéf dělal "debordelizaci" a vyhazoval nějaké staré osciloskopy a jiné měřící přístroje. To jsem jen čuměl co tam všechno bylo! 8O
Kromě novodobějších, jako byl nějaký stolní čínský měřič transformátorů s velkým displejem a stolní čínský RLCGatakdále všechnoměřič s poznámkou "zasekává se" tam byly i pěkně staré kousky:
Osciloskop Schlumberger, "Made in France", 8O ale s poznámkou "nefunkční". Takový vysoký, štíhlý.
Osciloskop Hewlett-Packard, "Made in USA" datum výroby byl myslím že 1976. Ten byl zajímavý že nahoře (byl ležatý) měl koženou brašnu, v ní byla sonda, návod v EN a dnes již asi nevídaná věc - kompletní schéma zapojení i s rozpisem součástek a servisními hodnotami!8O
Pak tam ještě byl nějaký stolní měřák hodnot součástek RLCGQjánevimcoještěvšechno..) se zápisem na kazetu (jako do diktafonu), trčely z toho propojky plochými kabely na které se měla připojít nějaká zobrazovací jednotka - to byl výrobek nějakých vědeckých nebo výzkumných laboratoří z USA, Electro Scientific Industries 8O taky to bylo nějaké strašně staré, děsně zaprášené. Vypadal jak stará obrovská stolní kalkulačka.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#71 Příspěvek od Yarda1 »

Habesan píše:
Sendyx píše:V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč.
Co myslíš tím "relativně dostupné" ?

Mohl by ses o tom rozepsat podrobněji, prosím ??? ...
Když jsem si tehdy bastlil tohle
https://kutilska.poradna.net/files/69671-osc1-jpg
tak jsem si obrazovku 7QR20 normálně koupil snad tady
https://goo.gl/maps/6vFkMYghvBQ31iQC6
ale nevím, jestli při první návštěvě nebo jestli jsem tam musel víckrát.
Asi o to nebyl takový zájem, aby se na to musely stát fronty a soudruhovi vedoucímu strkat všimné.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#72 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:Ano, s polovodičema se dá mnohem jednodušším způsobem učunit symetrická zešilovací struktura, ale s elektronkama, který jaxitaxi postrádají komplementární součástku, to je složitější.
Pro symetrické vychylování nejde o žádné komplementární prvky, ale o diferenciální zesilovač, což v symetrické elektronkové praxi nejčastěji zastala dvojitá trioda.
Kremik píše:No a pokud i pak to bude parametry k nijakému využití, uvěřím že je to na hovno a začnu se zabývat pouze obrazovkou. Protože že by se masově vyráběla obrazovka, která je úplně na hovno, to je pro mě už úplně neuvěřitelné.
Je to spíš mírně na hovno, ne úplně na hovno. Nebyla to osvícenost Rožnova, asymetrické obrazovky resp. jeden nesymetrický pár vychylovacích destiček používali i jiní výrobci. Takový Philips o tom referuje ještě v literatuře okolo roku 1960. Pro minimalizaci nežádoucího vlivu spojené D2 na g2+g4(anodu) se někdy používaly přídavné elektrody vychylovacích destiček, které měly tento vliv kompenzovat.
Celkově jde o složité pochopení jednoduchého principu, že suma rozdílu potenciálů mezi destičkami by měla být stálá a rovnající se gnd, což se u jedné z destiček pověšené na urychlovací napětí blbě dodržuje :twisted:
Jak moc to u konkrétní obrazovky vadí, záleží jednak na kvalitě provedení elektronové "optiky", jednak na její kondici nebo jak to nazvat, tj. při jakém proudu elektronů si můžu dovolit nastavit jaký jas a tedy napěťové poměry na děliči pro elektrody, aby luminofor stínítka ještě s přijatelnou intenzitou svítil.
Ale jak s týmto kyklopom opravíš čo i len bzučák, máš uznanie aj u starých kádrov, ktorí budú do smrti tie jedničky a nuly preklínať
Přesně takové stroje byly ve své době i ve vyspělém světě považovány za když ne luxus, tak za velký bonus pro servisování TV v terénu, osciloskop byl malý a přenosný. To že se takový standard v případě ČSSR překlopil až do sedmdesátek, nevím přesně proč bylo, zřejmě důsledek zaměření ekonomiky na výrobu tanků a MiGů a podporu ujařmených rozvojových zemí, takže na těch pár ECC83 už asi nezbývalo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“