Proč odrušovací kondenzátory explodují?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#31 Příspěvek od serviceman »

Důsledek nejspíš pocítíš ty sám jako první, nehledě na to, že je to bezohlednost.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

dvorak píše:Na chatě mi náhle odešel vysavač Zelmer 322.6, nic nesmrdělo. Pokud je vadný odrušovací kondenzátor, dá se prostě vyřadit a jet bez odrušení ?
Děkuji.
Krátkodobej provoz bez odrušovacího kondíku možnej je, ale jak už tady nesčíslněkrát padlo, ruší to na kilák daleko. Druhej nežádoucí efekt je, že se bez kondíku víc a rychlejc opalujou uhlíky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#33 Příspěvek od dvorak »

Špatně jsem položil dotaz, měl jsem se spíš zeptat, zda motor vysavače funguje bez odrušovacího kondenzátoru. Bezohlednost ? Daleko široko nikdo není...

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#34 Příspěvek od dvorak »

Vracím se k tomuto problému :

Tak kondenzátor to nebyl, ale ulomený vodič u motoru. Po opravě se sice vysavač točí, ale má pramalý výkon, navíc silně řve. Může být důvodem moje špatná "sborka" ? Mám jej znovu rozdělat ? Děkuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

Stačí abys při skládání blbě otočil huhlýki. Mají od provozu vybroušený zahloubení odpovídající jejich poloze na komutátoru a pokud je namontuješ opačně, dělá to tyhle efekty - než se spálí komutátor ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#36 Příspěvek od dvorak »

Na uhlíky jsem ale nesahal.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Příčin může bejt milión. Můžeš mít někde mezizáviťák, můžeš mít zkřížený ložisko, můžeš mít rozhozenou souosost a škrtá ti rotor o něco na statoru ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#38 Příspěvek od dvorak »

Díky, podívám se na to.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#39 Příspěvek od Artaban001 »

dvorak píše:Vracím se k tomuto problému :

Tak kondenzátor to nebyl, ale ulomený vodič u motoru. Po opravě se sice vysavač točí, ale má pramalý výkon, navíc silně řve. Může být důvodem moje špatná "sborka" ? Mám jej znovu rozdělat ? Děkuji.
Pokud by dřel rotor o stator, tak by to poznal. Pokud jsi lezl do turbíny, je možný, žes nedával pozor a blbě jsi ji složil. Pokud by bylo něco s rotorem, měl bys na komutátoru za chodu plazivý zelený výboje.
Turbína má oběžný kola a rozváděcí, který jsou napevno. Oběžný kolo se otáčí tak, že střední část lopatky nabírá vzduch a sklon lopatek je vytlačí do obvodu. Rozváděcí lopatky upravují směr proudění pro další oběžné kolo. Při rozebírání je nutné poznačit pořadí kol třeba ve směru od konce hřídele, včetně distančních podložek a rozváděcích kol a díly pak vracet do původní pozice. Pak se po složení motor připojí aspoň na autobaterii, či regulovatelný stejnosměrný zdroj do 30 V (motor bez regulace to spolehlivě roztočí). Pokud máš regulovatelný autotransformátor, můžeš dobře a spolehlivě ukotvený motor roztočit postupně na plný napětí sítě. Pak další varianta - špatně usazený motor, nebo smeknutý kryt turbíny, což je vysoce nebezpečná situace (ověříš zase stejnosměrným zdrojem)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“