Jak číst označení typu TV přijímače?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

Jak číst označení typu TV přijímače?

#1 Příspěvek od jirkati »

Snažil jsem se pomoci kolegovi s výběrem nového TV přijímače a naběhl jsem si. Po prohlášení, že se kdesi dočetl, že posvícení typu EDGE má kvůli přetíženým diodám v rámečku TV malou životnost, jsme hledali jak už podle typového označení takový systém z výběru vyřadit.
Problémem je, že v popisech televizorů je jakýsi choas a typy podsvícení se někdy podivně popisují. Zdá se, že jedině QLED a OLED splní spolehlivě požadavek na vyloučení EDGE z výběru.
Dá se podle výrobce, případně podle typového označení TV přijímače podsvícení EDGE spolehlivě poznat?

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

jirkati píše:že se kdesi dočetl, že posvícení typu EDGE má kvůli přetíženým diodám v rámečku TV malou životnost
Byl by odkaz na to "někde"? Protože to vypadá na JPP. Já zas mnohokrát viděl třeba na Youtube návody, jak vyměňovat LED diody u plošně podsvícených televizorů a jestli se nepletu, i zde je sekce, kde se to často řeší, zato výměnu edge LED jsem, pokud si dobře vzpomínám, zatím nepotkal...

Uživatelský avatar
bumbo
Příspěvky: 167
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od bumbo »

Ja mam TV Philips 40PFS6609 podsvícení EDGE v provozu od 6.1.2015 natočeno skoro 28000 hodin zatím bez problemu jede.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že, i kdybys nakrásně našel prodejce, který to ve filtrech má (tedy nevím o takovém, ale, co kdyby?), nemůžeš se spolehnout na to, že je to pravda. Už jsem našel i případy, kdy skutečná televize neměla ani deklarované vstupy a/nebo výstupy, ačkoli ve filtrech i na obrázku byly. Ke všemu každý prodejce opisuje z nějakého prospektu, takže u většiny prodejců najdeš stejné chyby a naopak, ani jeden neuvede zrovna to, co vědět potřebuješ.
A výrobci? Každý má nějaký systém značení, ale každý svůj. Není na to jednotný předpis, ze kterého bys vyčetl zrovna druh podsvícení. Často jde jen o pořadové číslo v řadě. U některých značení se dá aspoň rámcově odhadnout, zda jde o LCD s podsvícením (ale už nevíš, s jakým), LED, QLED nebo OLED. Ale to stejně v popisu je.
To je jeden z hlavních důvodů, proč dávám přednost "kamenné" prodejně (nemusí být ani kamenná, stačí z montovaných profilů).

Když ten podsvit nebudeš zbytečně přetěžovat, vydrží.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Myslím si, že na tu pomoc kolegovi jdeš špatně. Musí vědět, co chce.
Takže:
a) velikost úhlopříčky
b) cenovou relaci, nejspíše omezení pro max. cenu
c) TV s EDGE podsvitem z principu bočního podsvitu musí mít vpředu 3-7 mm silné plexisklo - tzn. na poklep prstem se to neprohýbá
d) TV s Direct podsvitem zase tlusté plexi nemá a má jen tenkou fólii - na poklep se to prohýbá i s obrazem

Když mu tohle vysvětlíš bez nějaké rady k vhodné značce (výrobci), tak si určitě vybere sám.
Stejně musí po koupi stáhnout podsvit, protože u Direct by mu odešly LEDky po 3-4 letech a po stejné době by se u velké úhlopříčky u EDGE propálil panel v místě LEDek. Většinou to totiž mají nastaveno na 100% podsvitu.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

choď skúsiť prehýbať a klepať na displeje niekde v elektropredajni, vyletíš stade ako na okakanej metle :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Nevím jak u edge, ale u Direct mi přijde (co tu mám takovou TV), že systém displeje není nějak utěsněný a nějakou dobu jsem měl ve spodním pravým rohu vidět mušku

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Ivan_01 píše:choď skúsiť prehýbať a klepať na displeje niekde v elektropredajni, vyletíš stade ako na okakanej metle :)
No a ty jako tvrdíš, že to plexi jinak nepozná? V prodejně mi s tím ještě rád pomůže ten prodavač, aby se nenudil. :lol:

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#9 Příspěvek od Ivan_01 »

vo všeobecnosti, tie TV ktoré sú pri pohľade zboku tenké do 10 mm v hornej časti displeja a dole majú vybouleninu pre repro a elektroniku sú EDGE, tie ktoré sú rovnomerne hrubé (tenké) všade, sú Direct. Až na drobné výnimky ...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

p32 píše:...
c) TV s EDGE podsvitem z principu bočního podsvitu musí mít vpředu 3-7 mm silné plexisklo - tzn. na poklep prstem se to neprohýbá
.
To je kravina, rozptylové plexi leží na vaně, pak je vnitřní rám a na něm ty tenké fólie i s panelem. mezi nimi je cca3-4mm mezera, takže prohnutím panelu zjistíš kulový.
Všeobecně edge podsvit má výrazně delší životnost až na ty nepodařené Samsungy.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Proč má edge výrazně delší životnost?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#12 Příspěvek od Ivan_01 »

pretože LEDky sú na hliníkovom podklade pásu, na masívnom chladiči, kdežto direct LED bývajú nabondované na pertinaxe a uchytené letmo vo vzduchu, v lepšom prípade prilepené vo vani. Ale keď to nechá niekto na režim obchod a honí podsvit na 100% tak jedno aj druhé má životnosť 2 roky

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Edge máš zase jednu LED těsně vedle druhý, Al pás velice úzký. Ale jinak souhlas, pokud je telka v režimu dynamic, sport nebo jiné pouťové režimy, je odsouzená ke smrti hned po záruce a nebo ještě dříve.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#14 Příspěvek od jirkati »

S kolegou, zájemcem o informace, jsme přečetli všechny příspěvky. Chtěl by TV 65" a má ji, stejně jako já, proti oknu, takže musí mít zřejmě nastavený jas skoro naplno. Cenu uvažoval do 40 tis. Kč a nechal jsem mu přečíst i starší příspěvky na téma QLED a OLED. Zřejmě se rozhodne pro některý typ s QLED panelem. Ještě bude asi hledat co vadí obecně na TV Samsung. Já už se neangažuju.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#15 Příspěvek od Ivan_01 »

jirkati píše:... Já už se neangažuju...
rozumný prístup, pretože nech mu poradíš hocičo a náhodou natrafí na chybový kus, budeš za vola ty. Ale nech počíta s tým, že 65" je po záruke pomerne obtiažne servisovateľná a nie hocikto (ak vôbec) to potom prípadne dokáže opraviť. Iba ak by EÚ dotiahla právo na opravu do dokonalosti a opravovalo by sa na každom nároží ...

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“