VF mlhovac pomoci piezzo menice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

VF mlhovac pomoci piezzo menice

#1 Příspěvek od BastlDedek »

Do svého vivaria s Amazonskym biotopem bych chtěl doplnit efekt umělé mlhy.

Brouzdání na webu jsem našel docela jednoduchý (nevím jestli levný) návod jak ho vytvořit. Viz https://youtu.be/JZLdrNJ6PSY

A k němu bych měl 2 otázky:
1. Uvádí se tam napájení 30V DC, ale už není uvedený příkon/proud. Ve zdroji uvedeného vivaria mam dispozici 12V/3A (cca 36W). Jsem s těmito energetickými hodnotami ziskat cca stejné množství mlhy jako v uvedeném videu?
2. Použitý piezzo měnič má uvedenou hodnotu 2.4MHz. O piezzo měničích toho mnoho nevím, par jich mám v šuplíku bez označení. Je někde nějaký datasheet nebo nejaka obecna teorie? Případně vlastní zkusenosti.
Diky Vlada

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Musí to být speciální, na to určený piezoměnič. Lze využít části z ultrazvukovýho zvlhčovače, nebo koupit přímo ten mlhovač. Schéma budiče mlhovací membrány jsem tu kdysi dal, můžu poslat znovu, ale bez mlhovací membrány je k ničemu.

Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#3 Příspěvek od BastlDedek »

Diky, presne tuto info jsem tusil. Je tato "membrana" jak se to nazyva nekde k mani? Pls url, nevedel jsem co hledat a proto nic nenasel. A schema by se hodilo. A stim prikonem by to bylo jak stacilo by mi tech uvazovanych 36W na 12V?
Diky Vlada

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Googli "fogger transducer" nebo "piezoelectric atomizer"
Přílohy
Ultrazvukovy_zvlhcovac.png
ultrasonic_nebulizer.png

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

V Lidl to několikrát měli jako hotový produkt pod názvy Aromatizér, Zvlhčovač vzduchu. Zkus také Generátor páry.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Doma bych našel i něco, co vypadá jako stříbrný hokejový puk s držáčkem. Bylo to určený do terárií, nebo na výrobu mlžných fontán - "Exo terra - Ultrasonic fog generator". Součástí je i napájecí zdroj. Držáček je ve skutečnosti hladinostav, který při nedostatku vody zařízení vypne. Membránky to mělo vyměnitelný. Jo a nezkoušejte k tomu strkat brejle, vypálí to do nich díru (do plastových) - a prstům to asi taky bude vadit.

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#7 Příspěvek od ramici »


Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#8 Příspěvek od BastlDedek »

Perfektni, na 5V za stovku... to je to co jsem hledal
Diky Vlada

Odpovědět

Zpět na „Poradna“