Jáké baterie se vyrábějí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#46 Příspěvek od EKKAR »

ransom píše:Já ale psal o primárních článcích, ne o akumulátorech....
A právě alkalický RAM akumulátory se pozdějc často zaměňovaly za primární alkalický články, takže nikdo pořádně nevěděl, co prodává/kupuje ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#47 Příspěvek od konosuke »

Baterky, tedy zejména tužka AA a tlusté buřty LR20 byly chronicky
nedostatkovým tovarem, řešilo se všelijak, dovozem jakosti Centra
z Polska, majetnější z toho túzu (Varta, Sanyo...)
tabletky NiCd v hodinkách či kalkulačce byly zpravidla Maxell
Naposledy upravil(a) konosuke dne 30 kvě 2023, 13:19, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#48 Příspěvek od rnbw »

Pamatam si tie biele Bateria Slany. Furt to tieklo a nic nevydrzalo. Skoro ako Duracell dnes :D

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#49 Příspěvek od pepik9 »

V 70-tých letech nepamatuju, že by tužkové nějakou podstatnou dobu nebyly; když nebyly tuzemské, byly Varty. Jenže tenkrát se dávaly jen do japonskejch tranzistoráků a začínaly kalkulačky. Někdy v r.1976 jsem na malém městě relativně snadno koupil i čs tužkové NiCd, byly i knoflíkové NiCd do baterek.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#50 Příspěvek od fredis »

Kampak zmizel ten úžasný příspěvek s fotkou jedné baterie? :roll: :lol: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#51 Příspěvek od xsc »

pepik9 píše: Někdy v r.1976 jsem na malém městě relativně snadno koupil i čs tužkové NiCd, byly i knoflíkové NiCd do baterek.
Tak zatímco knoflíkové NiCd byly běžné, čs NiCd tužkovku jsem asi nikde v prodeji nepotkal. Ty, co se dávaly do spínaček, byly čs? Já pamatuju, že byly bílé bez popisu, tudíž nevím, kdo je vyráběl.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#52 Příspěvek od pepik9 »

Ty tužkové tenkrát měly stejnou "barvu" jako knoflíkové.
- - -
Tuhle krabičku donesl ze skladu spolubojovník ze sinclairovejch kasáren. Bylo v ní jen 10 nebo 12 článků, ale už tenkrát prošlejch. Měly průměr asi jako tužkové, ale asi 2x tak dlouhé. Už se nepamatuju, jestli měly nabodované praporky. Nikdy před tím ani potom už jsem takové neviděl. Také byly bez jakéhokoliv potisku.
Přílohy
Tužk.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#53 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše:Tak zatímco knoflíkové NiCd byly běžné, čs NiCd tužkovku jsem asi nikde v prodeji nepotkal.
V prodejnách typu "Elektro - Domácí potřeby" jsem knoflíky 225 taky snad neviděl, i když tam jinak měli ledničky, feny, žárovky, PCF82, holicí strojky a 103NU70.
Ve specializovaných prodejnách se teoreticky* daly koupit NiCd450, 900 a 2000, případně ve verzi s pájecím praporkem 451, 901. Modeláři si to užili.
*) tak jak se celou existenci centrálně řízeného zásobování soudruzi ne/dokázali potýkat se slibem něco taky poslat na maloobchod

Odpovědět

Zpět na „Poradna“