Quartz nastenne hodiny - kondenzator

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Quartz nastenne hodiny - kondenzator

#1 Příspěvek od rnbw »

Nefunkcne nastenne hodiny - boli dlho odlozene s vytecenou bateriou. Strojcek nie je cinsky, ale Hermle - Made in Germany.

Kontakty som ocistil, overil spojitost cievky a osciloskopom zistil, ze nekmita krystal. Vymenil som ho za druhy, tiez nekmital. Okrem krystalu a cierneho flusanca tam je len jeden SMD kondenzator (z jednej nohy krystalu na + baterie). Prespajkoval som ho a zacalo to fungovat.

Vybral som ho, ze zmeram a vymenim - ale na meraku ukazuje pochybne hodnoty. Po nahriati asi 40pF a postupne klesa az do minusu (??). Aka hodnota tam ma byt? Alebo je to tam na doladenie frekvencie?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pomohla by fotka. Ty původní Q strojky s X talem 4,19MHz měly i kapacitní trimr. Postupně přecházeli výrobci na 32,768KHz až nakonec na desce natrimovali kmitočet a zalili to epoxidem. U takových starších citlivých obvodů pomáhá vysušení DPS, třeba i jen důkladným propájením.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Tu je 32,768kHz
Přílohy
hermle.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Tenhle strojek neznám ale to fakt vypadá na doladění kmitočtu. Třeba se ozve někdo, kdo zná víc.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

Běžný strojek z Eltonu. Nejmíň dvacet jsem jich nakoupil a předělal průmyslové hodiny na 60 V. Tadymáš prodejce. To se nevyplatí opravovat.
Potřebuješ znát délku ručiště.
Přílohy
P6050464 1.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

rnbw píše:Vybral som ho, ze zmeram a vymenim - ale na meraku ukazuje pochybne hodnoty. Po nahriati asi 40pF a postupne klesa az do minusu (??).
Dostal se do něj elektrolyt z baterky a chová se sám jako baterka. Asi bych tam dal libovolný kondík pár desítek pF a když hodiny nepůjdou přesně, tak ho vyměnil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Dal som tam asi 15pF. Hodiny isli den a uz zase nejdu :evil:

Cinske nahradne strojceky mam.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Hodiny leziace na stole zacali samovolne ist 8O.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“