Mikropájka ZD-99

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Mikropájka ZD-99

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš mi přinesl na opravu mikropájku ZD-99 (v GME prodávanou jako PROSKIT SS-203B). Nehřeje. Tak jsem ji rozebral a kabel do ručky nekonečno. Regulace na 50W žárovku maká od slabýho svitu na plný svit.
Kabel k ručce dobrej, takže těleso. Rozmotal jsem drát s kterým je stažená slída na tělese a dostal se k vlastní spirále. Přívod na zadní konec spirály dobrý, celá dýlka spirály taky, přerušený je to někde u předního přívodu. Jenže ten je zakrytej slídou co je pod vinutím spirály. To by znamenalo rozmotat spirálu, nějak opravit napojení spirály na přívodní drát a zase spirálu znova navinout s izolačníma mezerama cca 0,8 mm. V ruce je to asi nesmysl, navíc bodovku na spoj nemám. Kašlu na to, celá náhradní ručka stojí kolem 220 kaček.
Díval jsem se, jak je udělaná regulace. Určitě fázový řízení. Na tom plošáku je pouze triak v pouzdře TO92 a něco modrýho s nápisem ST, asi diak. Dál jen pár kondíků, odporů a cívek odrušení. Žádnou zpětnou vazbu z hrotu to určitě nená.
Nedá se na tuhle ZD-99 někde v česku splašit pouze topný tělísko? Našel jsem jen celou ručku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pocitujlasku »

vyhod ju do smeti. Mam ju doma, a po mesiaci presne ten isty problem. Odisla spirala. A to som ju hrial len na cca polovicny vykon.
Ziadna spatna vazba, proste nastavis vykon a ona ho tam tlaci, ci je, alebo nie je nahriata.
Telieska sa daju kupit, za par eur, ale priprav sa na to, ze o chvilu ho zase budes menit.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Suhlasim. Vyhodit a kupit nieco s trafom a normalnou regulaciou teploty.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#5 Příspěvek od PCmaniac99 »

Mně doma sloužila několik let. Pořídil jsem takovou malou digitalní od čiňana asi za 1000,- a tu zd-99 jsem schoval "co kdyby".

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše: To hledáš jak?
No blbě. :oops: Koukal jsem jen do GME, Hobby Švagerka. Tam maj jen celý ručky. V Hadexu ho vedou ale nemaj. Na Tipu a Kondíka jsem nějak zapomněl. Že existuje nějakej Ivičič nebo Hofman jsem dosud ani netušil.
Díky za odkaz.

Vyhodit to nemůžu, není to moje, mám to opravit. Kámoš to používá jen nahodile v modelařině asi tak na 1 spoj za měsíc...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“