Oprava elekrického klavíru Kawai CN270

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od Kremik »

Zaky píše:
Kremik píše:Až na to, že ručně pájený spoj má 10x menší spolehlivost než pájený vlnou.
Tato informace vychází z čeho?
Jo, tak to už nevím, buď z nějakého materiálu od Tesly, nebo z nějaké knihy, když jsem ještě chodil do knihovny...? Už je to dlouho, bylo tam toho víc, překvapilo mě tehdy, že na prvním místě ve spolehlivosti byly uváděny ovíjené spoje.
Nejde snad asi tak o to, že by pájel někdo kdo to neumí, spíš je v tom lidský faktor, že zkrátka při velkém počtu spojů člověk občas udělá chybu. Navíc ještě při opakovaném pájení téhož spoje vzniká na rozhraní měď -pájka nějaká vrstvička nežádoucího složení. Taktéž již nemohu uvést zdroj, v praxi drží i několikkrát přepájené spoje, tak to jen vím a více nezkoumám. Mohlo jít o dlouhodobé hledisko, dnes asi nepodstatné, když spotřebka se dělá na dva roky.
Každopádně jen tak přesírat funkční spoje je dle mého prasárna. Dobrý spoj se zhorší a vadný bez řádného očištění to stejně neopraví. Pak jsou ještě prasklé spoje, tam to pomáhá, ovšem hromadně přepájovavat to neopravňuje. Snad jen v zoufalství, poblíž popelnice.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 16 čer 2022, 21:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od MH111 »

Klavír je starý snad 20 let, tam by ještě mohlo být olovo, nebo se mýlím?
Je šance, že krátká změna napětí, kterou nezjistím na měřáku třebas vlivem setrvačnosti ručky, způsobí vypnutí digitální části? Protože ať jsem hýbal s kabely a konektory, jak jsem chtěl, napětí se nehlo. Vypadává si to náhodně, byť napájení přítomno je. ( alespoň si to myslím)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Ano, mohlo by tam byt este olovo. Ale tam mozu tiez popraskat spoje, hlavne pri tepelne a mechanicky namahanych suciastkach (typicky suciastky na chladicoch).

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od MH111 »

Dobrý den,
Napadlo mne, že bych vlastně mohl dát vědět, jak to dopadlo.
Bylo tam víc studených spojů na desce procesoru. Povedlo se i drobné seřízení klaviatury. Díky všem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Dík za potvrzení hypotézy, že tam bude celá třída plná študentů ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“