klon Arduina Nano-komunikační čip

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

klon Arduina Nano-komunikační čip

#1 Příspěvek od Pater71 »

Zdravím, koupil jsem několik klonů Arduina Nano s neidentifikovatelným komunikačním čipem. V systému Windows se po připojení hlásí jako čip CH340, ale jeho zapojení je jiné, viz obr.
Obrázek
Pro jednu aplikaci jsem zamýšlel využít pin CTS komunikačního čipu, ale nemohu nikde nalézt dokumentaci. Nedělal již někdo reverzní inženýrství a neví někdo, na kterém pinu bych CTS našel?
Zatím jsem nakreslil toto:
Obrázek

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#2 Příspěvek od Mahoney »

Je to jednodušší než bys řekl, řešení jsi napsal sám: Je to CH340, ale s jiným zapojením vývodů. Důvod znají jenom ti, co to vyrobili, ale občas se to vyskytuje i obecně, např. známý 7106 má ještě "bratra" 7106R, a ten má oproti standardnímu na DIP pouzdře zrcadlově prohozené řady vývodů (strany). Nebo např. TL431 v SMD pouzdře, také existují reverzní verze, a určitě by se našly i další příklady s jiným zapojením vývodů.

Když se podívám logicky na to, co jsi namaloval, tak by to teoreticky mohl být jeden z těch vývodů co jsou přes pull-up na Vcc (1-3), a nebo zbývající pin 13. Vůbec bych se toho nebál a zkusil bych to na jednom kusu rozpojit (stačí odpájet nožičku do vzduchu), ovšem být tam nemusí ani tak, oni si tam v různých verzích nadrátovali, co zrovna potřebovali (viz obr.)
Přílohy
Screenshot_20230608_184931.png

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Keby to bol original, tak by mal oznacenie a zapojenie vyvodov by sedelo s niektorym existujucim variantom.

Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

#4 Příspěvek od Pater71 »

Díky za odpověďi. To jsem si myslel taky, že to bude někde na pinech 1, 2, 3, 13, 16, ale právě proto jsem to dal do fóra, abych se s tím nemusel ...:x :x :x ....
Jenom jsem chtěl vyzkoušet, zda to bude chodit. Finální verze bude stejně přes opticky oddělený převodník na Pro-Mini.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Přesně jak píše rnbw.

Tohle je prostě (PRC)^n. Důvodem toho zpřeházení vývodů může být jedině psychická úchylka nebo pomsta (neznámo za co a komu).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

#6 Příspěvek od Pater71 »

To rnbw: teď jsem našel i na klon Nana, kde je použitý převodník také bez označení, ale zapojení vývodů je shodné s čipem CH340. Pro své pokusy použiju ten.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pocitujlasku »

JirkaZ: alebo niekto chcel na zakazku prevodnik s inymi vyvodmi a v sklade im ostalo par tisic kusov. To by odpovedalo aj tomu, ze to nema ziadne oznacenie. Keby to bola kopia ch340, tak to by aspon natlacili oznacenie. Takto ho radsej nedali, aby to nahodou niekto nezapojil podla origo datasheetu.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

#8 Příspěvek od Pater71 »

pocitujlasku píše:alebo niekto chcel na zakazku prevodnik s inymi vyvodmi a v sklade im ostalo par tisic kusov.
Číňané nevyrábí pár tisíc kusů, ti vyrábí na tuny, popř. na kontejnery. Myslím, že takových klonů Arduin bude více (tun). Spíše se přikláním k Jirkovu názoru, je to pomsta. :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Divná čínská deska. Proč je třeba na rovným spoji poblíž pinu 1 CH340 nulovej SMD odpor? Žádný křížení pod ním není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

Pater71: ok, to bol len taky priklad. Viem, ze to tam tak funguje, ze sa vyrobi pre daneho zakaznika, tak ako chce a kolko chce a ked je to nieco pouzitelne aj inde, tak potom sa proste necha bezat linka a to ide na aliexpress.

Celeron: oni to neriesia, mali hotovu dosku, tak len upravili vyvody, aby sedeli s tym obvodom a nejake optimalizacie ich netrapia. To by ich stalo viac, ako ten odpor.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

#11 Příspěvek od Pater71 »

Celeron: Mě spíš zaráží, že nepoužili originál CH340 nebo takovou kopii, která už má výstup 3,3V, který je u jiných klonů využit na pin Arduina. Takhle tam museli přidat externí LDO stabilizátor (označení 662K). Na druhou stranu je to výhodnější při opravě, pokud bych odpálil ten 3,3V výstup.
pocitujlasku: Myslím, že by odebrání toho stabilizátoru stálo za optimalizaci, ale nemám čínské myšlení :lol:

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pocitujlasku »

Mozno ten stabilizator tam povodne bol pre externe napajanie (raw).
Ja bezne kupujem z ciny pro mini a zatial som stale narazil na origo ch340, aj ked to nie je nic moc a ked chrlim vela dat, tak sa proste zasekne.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Pater71
Příspěvky: 7
Registrován: 07 čer 2023, 02:00

#13 Příspěvek od Pater71 »

Asi si nerozumíme, originál CH340x má výstup 3,3V. Ten klon, co použili v tomto případě (obrázek v úvodu tématu), má přidán externí stabilizátor na 3,3V (označení 662K), protože ten neznámý čip výstup 3,3V nemá. Na RAW je použitý ten druhý 5V stabilizátor xx1117.
Bavíš se asi o Nano, Pro mini je bez převodníku a bez USB.
Díky za odpovědi, ale už to neřeším, použiji jiný klon.

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“