Pájecí technika na SMD

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#121 Příspěvek od ZdenekHQ »

Celeron píše:Jestli jsi tam dal jen plechový dutinky na zakončení lícna, tak se Ti to časem vyhřeje.
Dal jsem tam ty, co byly přiložený. A podle mě to shoří dřív, než se to vyhřeje...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#122 Příspěvek od Celeron »

Já dal taky ty přiložený u náhradního tělíska ERS50. A asi za půl roku koukám, jak se mi taví rukojeť pera. Nešlo to ani rozdělat, dutinka zcela zapečená do plastu. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#123 Příspěvek od bu2520 »

To teda koukám, ještě když jsem používal ERSku to jsem normálně na prase zaletoval olověnou pájkou kablíky do dutinek a nikdy se mi nestalo, že by se to vyhřálo. A to mi běžně páječka jela pět hodin v kuse.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#124 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle je to původní vadný. Nezdá se, že by to nějak trpělo teplem.
Přílohy
dut_pero.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#125 Příspěvek od Michal22 »

Nemusíš se bát, v životě se mi nestalo, že bych měl desku na předehřevu a foukal shora, přitom by mi spadlo jediné SMD že sporu. A nic nedáváme na lepidlo.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#126 Příspěvek od forbidden »

Taky jsem se toho kdysi bál, ale nikdy nic nespadlo. Asi to cín podrží na místě. Ani jsem nic neodfouknul. Ale naředění bezolovnaté srágory poctivým SnPb neuškodí nikdy.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#127 Příspěvek od ondraN »

Nemáte někdo vlastní zkušenosti s pájecí stanicí ERSA 0IC2000AC?
Hlavně mi jde o ty odpájecí kleště.
https://www.tme.eu/cz/katalog/pajeci-a- ... d=accuracy
Přílohy
0ic2000ac.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#128 Příspěvek od Celeron »

S Ersou mám jen pozitivní zkušenosti (odsávačka s elektromagnetickou pumpou, picopájecí pero 12W a bimetalově regulovaná pájka 75W) ale s tímhle typem né. No co chceš řešit, ty jejich dvojkov hroty (měď/železo) jsou věčný. Kdysi jsem jeden spálil když jsem s ním holil konce kabelů. Ale nedávno jsem na něj použil ten čínskej sračkol na obnovu hrotů, co se tady popisoval a pocínování špičky se obnovilo a zase maká. Takže akorát ten mechanizmus kleští a na tom se toho asi moc zčubit nedá.
Před časem jsem si vytočil a vyřezal z Cu pásoviny pro velký rozváděče šroubovací koncovku na "českej hrot" ERS50. Je to obrobený jako pevný dvojdrot na SMD 1206. Funguje, ale asi dlouho nevydrží, měď se dost rychle rozpouští. A chybí mu ta přestavitelnost kleští na menší SMD. Nejspíš se ti bude stávat to samý co mě, že se odpájená součástka "přilepí" na dvojhrot. U těch kleští jen na jednu špičku. Já dvojhrot se součástkou "otřu" o tu špongiu na ERS50. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#129 Příspěvek od Hydrawerk »

Doporučuji raději nějaké JBC, PACE, možná taky Weller nebo Hakko, které mají topné těleso integrované v pájecím hrotu.
Přílohy
JBC C245914 (datasheet)_Completa.gif
(44.62 KiB) Staženo 16 x
Pace 1130-1003-P1.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#130 Příspěvek od Hydrawerk »

Jinak si důsledně urči, kolik peněz za to chceš dát a co přesně potřebuješ... https://paceworldwide.com/ads200-mt-200 ... isb-bundle
Ta Ersa je možná ve výsledku trochu levnější, ale má zastaralé hroty, které se jen pomalu vyměňují.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#131 Příspěvek od ondraN »

Díky za vaše názory. Rozdílů v topných tělesech jsem si vědom. Ale bude to jenom na ne moc časté použití, hlavně na desoldering SMD kondenzátorů, většinou velikost blecha a mravenec. Proto jsem hledal někoho, kdo s tím opravdu dělal. Jde mi o to, jestli dokážou hroty prohřát i spoj na souvislou plochu mědi, typicky GND na blokovacích kapacitách. Horší výměna a manipulace s hroty mě moc netrápí.
Je to do práce a na věci kde nelze použít ani předehřev ani horkovzduch. A vzhledem k občasnému použití se mi moc nechce kupovat JCB kleště za skoro dvojnásobek ceny, ikdyž kvalitu vůbec nezpochybňuji (JCB páječky máme).

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#132 Příspěvek od alxa »

Nemáte někdo zkušenost s pájecí pinzetou Atten GT6150C.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#133 Příspěvek od Celeron »

ondraN píše: Ale bude to jenom na ne moc časté použití, hlavně na desoldering SMD kondenzátorů, většinou velikost blecha a mravenec.
Jestli to máš jen na občasný kuchání vadných kondíků co mají pokovení i zezhora, tak to jde i obyčejnou mikropájkou s hrotem typu "šroubovák". Adheze s pocínovaným hrotem je většinou vyšší než s deskou. Pár výrobců dělá i hroty "dvojhrotej šroubovák".
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#134 Příspěvek od ondraN »

Tak takhle to teď dělám, ale je tam problém s okolními součástkami. když jsou těsně vedle další součástky, tak se málokdy podaří, aby se pájka nedostala kam nemá :evil: A aby se to prohřálo, tak se tam musí přidat pájky docela dost.

Uživatelský avatar
californ
Příspěvky: 119
Registrován: 20 úno 2015, 01:00

#135 Příspěvek od californ »

ondraN píše:Koupil jsem si jako takovou nouzovku horkovzdušku Yihua 8858-I 650W. Sedla mi natolik, že jsem starou horkovzdušku šoupnul do bordelu a používám jen tuhle. Regulace vzduchu je opravdu od minima. Jediná výtka je k délce kabelu a jeho větší tvrdosti, ale to si elektrotechnik snadno přizpůsobí :D
Já mám z Aliexpresu takovou:
Přílohy
kulma.PNG

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“