Lze opravit zaseklou ručičku analogového měřáku?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

Lze opravit zaseklou ručičku analogového měřáku?

#1 Příspěvek od Tom82 »

Dostal se ke mně měřák izolačních odporů Metra PU311. První zjištění je bohužel ten, že ukazatel zůstává v jedné poloze, kterou lze měnit zatřepáním s přístrojem :)
Samozřejmě přístroj neměří (zkoušeno měření stejnosměrného napětí) a na nastavení šroubkem ručička nereaguje.
Pravděpodobně doprava přes PPL byla poněkud drtivá. Nemáte někdo zkušenosti s opravou obdobného problému, kdy ručička analogového měřáku zůstává zaseknutá?
Přílohy
Screenshot_583.jpg

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#2 Příspěvek od Tom82 »

tak jsem to musel rozebrat - civka se opírá o jádro, někde zřejmě zmizela pružina?
Přílohy
Screenshot_585.jpg
Naposledy upravil(a) Tom82 dne 13 čer 2023, 18:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Yarda1 »

Zkusím hádat, že cívka s ručičkou je uložená na napjatých vláknech a jedno vlákno je přetržené.
http://www.oldradio.cz/meraky/du20.pdf
obr. 4.
IMHO doma to asi opravit nelze.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Prdlý vlákno. Vyjednal jsem Ti opravu u servisáka z Metry. Koukni do SZ.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#5 Příspěvek od Tom82 »

Celeron: díky moc, pokud nevyjde nákup stejného měřáku z jiného bazaru, tak toho rád využiji. Každopádně je to škoda, umrtvit funkční měřák dopravou kurýrní službou :(

Abych jen neplenil blbým dotazem, tak na netu jsem nenašel žádné fotky vnitřku měřáku, ani na radiomuseum.org. Tak když už jsem odstranil ty plomby, tak to postnu alespoň sem. Jsou tam fakt i hovňáci :)
Přílohy
Screenshot_588.jpg
Screenshot_587.jpg

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#6 Příspěvek od Tom82 »

..... měli to teda krásně popsané :)
Přílohy
Screenshot_589.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Akuruat nedavno sa tu riesilo balenie merakov, aby prezili prepravu...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Ty hovňáky musej ven. Aspoň jeden je už vidět prasklej. Budeš tam muset vrazit třeba tohle. V PU310 je měnič (zdvojovač) na 1000V a tak zachovej napětí kondíků. V Hadexu mají ten samej svitek dokonce na 1000V. Z toho menšího svitku se asi moc střílet nebude, vypadá to že je na něm jen málo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Yarda1 píše:doma to asi opravit nelze.
Moc lidí asi nemá doma vlákno stejných rozměrů a vlastností, když už by měl ruce a oči trpělivost na takovou operaci. A pak celý systém zkalibrovat.
Je to zvláštní, ty měřáky často přežily 40 let používání, transport, ale v moderní dokonalé době nepřežijou moderní spediční službu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Prezilo ich len par kuskov, tie ostatne su davno vyhodene.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Samozřejmě že systémy na vláknech s otočnou cívku s citlivostí řádově 100 uA vyžadovaly péči jako o měřicí přístroj a nějaké se poškodily. Vyřadily se ovšem ne všechny kvůli poruše, ale i pro morální zastarání. Ve své době se měřáky DU10, DU20 atd. ve velkém používaly a tedy asi i transportovaly.
S digitálním multimetrem se dá holt házet úplně jinak.

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#12 Příspěvek od Tom82 »

Díky všem za pomocné rady. Každopádně přes PPL už asi nikdy nic. Měřák byl sice v originálním boxu, obaleny bublinkovou folii a papirem a to vše v kartonové krabici, ale zřejmě ta přihrávka od skladníka do dodávky byla hozena/kopnuta velmi tvrdě.

Zvážím rentabilitu opravy, vzhledem k možnosti, že úspešně opravený/zkalibrovaný opět nepřežije útrpnou cestu kurýrní službou, nebo poštou.

Přinejhorším získá čestné místo na poličce jako dekorace, hned vedle Normameter GW (ten je ale funkční :) )

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:Samozřejmě že systémy na vláknech s otočnou cívku s citlivostí řádově 100 uA vyžadovaly péči jako o měřicí přístroj a nějaké se poškodily. Vyřadily se ovšem ne všechny kvůli poruše, ale i pro morální zastarání. Ve své době se měřáky DU10, DU20 atd. ve velkém používaly a tedy asi i transportovaly.
S digitálním multimetrem se dá holt házet úplně jinak.
Všecky měřáky s takhle citlivým ústrojím by měly mít aretaci rafiky pro přepravu - právě z tohohle důvodu, aby při nějakým otřesu rafika svou setrvačností neurvala závěs, protože atretační mechanismus převzal držení rafiky a nedovolil jí žádnej nežádoucí pohyb až do zrychlení dosahujícího hodnot likvidačních nejen pro měřicí ústrojí, ale pro celej měřák - běžně se psalo, že tyhle mikroampérový měřáky vydržej ZAARETOVANÝ zrychlení 20G v libovolným směru - bez aretace nevydržely ani nárazově působící 1G ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

EKKAR píše:...Všecky měřáky s takhle citlivým ústrojím by měly mít aretaci rafiky pro přepravu...
Možná nějaké laboratorní. Já jsem měl (a ještě mám, snad i pořád měří) Avomet DU10, v práci jsem měl DU20 a nepamatuji si, že by tam něco takového bylo.
Domácí avomet mi jednou poškodil bratr, když se mi hrabal ve skříňce, taky se přetrhlo jedno vlákno, už nevím, kde mi to tehdy opravili.

BTW: Veselá historka z natáčení:
Když jsem si koupil svůj první magnetofon (Tesla Blues) a neměl jsem ho kam schovat, vzal jsem čistý pásek, mikrofon, nahrál jsem na něj:
"Ty vopice drzá, jak to že si hraješ s mým magnetofonem? Až přijdu domů, tak si to s tebou vyřídím"
a pásek jsem přetočil na začátek.

:-D
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše:Moc lidí asi nemá doma vlákno stejných rozměrů a vlastností, když už by měl ruce a oči trpělivost na takovou operaci. A pak celý systém zkalibrovat.
možná by si se divil, ale většina z nás to má ještě doma . . .
před mnoha lety jsem si opravoval podobný systém pověšený na "vlasových" závěsech, kde navíc byla k cívce přilepená skleněná rafička . . .
no a hádej co jsem použil . . .
rozebral jsem starého rozbitého budíka a vyndal z něho "pérko od nepokoje".(materiál asi fosforbronz)
rozměrově to bylo skoro stejný
narovnal jsem ho a dal místo původního "vlásku".
když jsem to dělal měl jsem cívku posazenou na papírových proužcích.
když jsem to správně zaletoval(asi na 5tý pokus, správně natáhnout, správným směrem nakroutit),
tak jsem ty papírky zase opatrně vytáhl a cívka zůstala ve správné poloze.
samozřejmě, že se změnila základní citlivost, ale nějak jsem to podle druhého měřáku "zkalibroval" a jako informační měřidlo to dál šlo používat.
byla to šílená piplačka, ale tehdy jsem na to měl oči, neklepající se ruce . . .
. . . dnes bych to už nedal . . .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“