"Domácí" multimetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

"Domácí" multimetr

#1 Příspěvek od Mikras »

Ahoj. Potřeboval bych poradit vhodný multimetr, blbuvzorný univerzál "do každé rodiny". Tedy takový, kterým se zjistí stav různých baterii, přeměří síťový napaječ k různým zařízením, změří sluchátka, když chrastí, není-li přelomená šňůra, nebo propískne vodivost něčeho nebo mezi něčím. Prostě cokoliv vás napadne v domácnosti poměřit.

Požadavky jsou U 1000V=, min. 750V≈. I alespoň 10A, Ohm-metr, test diod a propískávačka s okamžitou reakcí (ne jako u měřáků s bargrafem, kde se čeká až se načte do nuly a teprve pak pískne, jako u Metex M-3850 nebo Metex M-4650CR a pod.). Tyto funkce klidně i sdružené (Dioda + pískačka). Odolnost Ohmmetru a pískačky proti síťovému napětí jako třeba zmiňoval o kousek vedle Jezevec měřáky VC97 a VC99. Ostatní funkce jako měření tranzistorů, kapacit, teploty aj, není potřeba.

V práci mám oba uvedené "pomalé" Metexy, tak jsem si k nim pořídil DT-830D+ asi za 150,-Kč, který pískne okamžitě. Nevím ale, jak je na tom s odolností Ohmmetru a pískačky s diod testerem a nehodlám to testovat. :-)

Preferuju manuální ovládání, protože třeba ten M-3850 nedokáže změřit síťové napětí bez složitého přepnutí na manuální rozsah. Vzorkuje nějakým kmitočtem a přepíná rozsah podle okamžitého navzorkovaného napětí, takže jen chaoticky přeblikává. Ten DT-830 zase něco ukazuje na střídavém rozsahu i při měření stejnosměrného napětí, takže takovouto "zjednodušeninu" taky nechci.

Jo, a cenu pokud možno příznivou, tak jestli máte někdo nějaký tip na typ, který by splňoval moje nenáročné nároky, budu velmi vděčný.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Koukám, že máme velmi podobné požadavky (zejména manuální ovládání a okamžitou reakci pískadla).

Můj letitý Metex M-3650 asi už nic nepřekoná, bohužel po více než 30 letech začal trpět různými vadami. V poslední době jsem se mu snažil alespoň přiblížit a koupil UNI-T UT56. Ty dvě nejdůležitější vlastnosti má, navíc disponuje displayem s více místy, ale ten Metex prostě měl spoustu dalších dobrých vlastností, které UNI-T nemá.

Dodávám, že kromě těchto přístrojů mám i různé další automaty, ale nepoužívám je zdaleka tak často.
Přílohy
multimetry.jpg
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Asi to je trochu vyšší cenová hladina než čekáte.

TIETZSCH
DSP 5 nebo DSP 5B nebo DSP 5ST

Moc krásná "zkoušečka", a samozřejmě pískání, měření odporů a pak se sáhne do zásuvky a ono to ukáže napětí...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Blbuvzdorne multimetre nie su lacne. Okrem ohmmetra by to chcelo chranit aj prudovy rozsah pre pripad merania prudu v zasuvke.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mikras »

rnbw píše:Okrem ohmmetra by to chcelo chranit aj prudovy rozsah pre pripad merania prudu v zasuvke.
Ano, to chápu. Ale šťourání v zásuvce nepředpokládám. Chci to pro ségru, bez elektro vzdělání, tedy způsobilá nanejvýš k výměně žárovky v lustru nebo nad sporákem nebo v lednici. To spíš, kdyby si řekla nějakýmu "chytrýmu" sousedovi, že jí třeba bliká světlo a že má měřák a on by změřil vlákno žárovky, pak by se zapoměl a pro jistotu chtěl změřit i napětí v objímce. Větší katastrofu nepředpokládám, takže ten požadavek je spíš jen pro sichr. Měřit zkratový proud baterie a pak to jít porovnat se zásuvkou snad nehrozí. A když jí řeknu, že ty fousy NEPATŘÍ do elektriky, tak vím, že to ONA bude respektovat. :-)

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#6 Příspěvek od ransom »

Já mám přístup "na jednoduché měření jednoduchý měřák". Takže nejpoužívanější je u mě UT-33C. Ten mi leží na stole furt. Uvedené požadavky splní až na maximální rozsah napětí. Tedy on samozřejmě měří až do 2000V, rozsah je označený jako 500V kvůli bezpečnosti. Jedno měření odporovým rozsahem na zdroji 300V/20mA DC přežil bez úhony.
Pak mám po domácnosti, v práci a na chatě roztroušeno ještě několik multimetrů stejných vlastností, z Aliexpressu asi tak za stovku. A jeden malý reklamní. Svedou přesně totéž a kdyby některý zaklepal bačkorama, prostě ho vyhodím.
Sofistikovanější měřáky vytahuju až když je opravdu potřeba. Což je opravdu zřídkakdy.
Naposledy upravil(a) ransom dne 14 čer 2023, 17:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Ze svých zkušeností bych určitě nebral měřák na 9V baterku a bez "Auto Power OFF". Pro začátečníka je vhodnější autom. přepínání rozsahů.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#8 Příspěvek od ransom »

jezevec píše:Pro začátečníka je vhodnější autom. přepínání rozsahů.
Do tý doby, než na nepřipojených drátech v zařízení naměří 180V střídavých a neví proč (protože tam je naindukováno 180mV. "Já nevěděl co to m znamená").

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

Mikras píše:...chci to pro ségru, bez elektro vzdělání, tedy způsobilá nanejvýš k výměně žárovky v lustru nebo nad sporákem nebo v lednici. To spíš, kdyby si řekla nějakýmu "chytrýmu" sousedovi, že jí třeba bliká světlo a že má měřák a on by změřil vlákno žárovky, pak by se zapoměl a pro jistotu chtěl změřit i napětí v objímce.
Jo aha, no tak to bych viděl na úplně jinou skupinu požadavků, než bylo v úvodu... Vzhledem k tomu, že to neohlídáš a nejhorší trojice škůdců je "Já Nevím", "Já Myslel" a "To Samo", tak bych jednoznačně volil něco co možná nejlevnějšího.

Prostě spotřební věc za max. pár set Kč, kde nebude vadit, že to zařve.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od dracekvo »

Na domácí měření do kufru s nářadím jsem si koupil multimetr za stovku z číny.
Porovnával jsem ho s mnohonásobně dražším a rozdíly naměřených hodnot jsou zanedbatelné.
Označení má DT-830B

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od badoch »

Na měření v rozvodech zvlášť pro laika je multimetr naprosto nevhodný. Takže nějakou "Vadasku" a ten obyčejný multimetr na ostatní zkoušení-propískáváni.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od petrfilipi »

Jj, taky bych doporučil zkoušečku. Nové "vadasky" jsou jednoduché, není nutnost přehazování hrotů, nemají baterii (ale nemají test spojitosti obvodu). Lepší jsou poté zkoušečky s displejem (Fluke T130/140/150, ...) - ale tam už je potřeba vědět, proč to pípá pomalu, proč rychle atd.

PF

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od Valdano »

Solight V24 Levná LED zkoušečka pouze pro velmi hrubé měření střídavého i stejnosměrného napětí s indikací v krocích 6, 12, 24, 50, 120, 230, 400V. Naměřené hodnoty signalizují LED diody. Nepotřebuje žádné baterie, ale neměří proud ani ohmy. Měření proudu, odporu a diod už dle mého názoru není vhodné pro někoho kdo je způsobilý nanejvýš k výměně žárovky takže ta jednoduchá napěťová zkoušečka, která nepotřebuje žádné baterie by mela úplně stačit.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 15 čer 2023, 12:45, celkem upraveno 1 x.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od petrfilipi »

Mikras píše:... Větší katastrofu nepředpokládám ...
Větší katastrofou než měření odporu elektrárny je měření, kolik proudu je schopna dodat do zkratu. A chceš-li měřit "stav různých baterií", tak to já měřím na proudovém rozsahu. A kdybych na to zapomněl a nechal vodiče ve svorkách I a COM, tak je problém.
To u zkoušečky nehrozí.

Nicméně osobně nedoporučuji ty levné (pouze) LEDkové zkoušečky - tam se napětí "nacourá" a pak člověk neví, co je pravda. Z tohoto pohledu je elektromagnet k nezaplacení.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“