APC Back-UPS Pro 550 (BR550GI) - nabijanie

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

APC Back-UPS Pro 550 (BR550GI) - nabijanie

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostala sa mi do ruk APC Back-UPS Pro 550 (BR550GI). S bateriou zapnut isla, ale nenabijala. Bola sucha vacsina malych SMD elytov (4,7uF a 22uF).

Po vymene uz nabija, ale inak ako som zvyknuty z BK650EI - tam je konstantne napatie s obmedzenym prudom. Tu napatie vylezie na 13,6V, ale po chvili sa zvysi az na 14V a tam drzi. LCD ukazuje stav baterie pod polovicou. Ze by to malo nejake "inteligentne" rychle nabijanie?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zkus ji nechat nabít na plnej stav a pak udělej kalibrační test, co to ukáže. Jinak hledej kolem LM317, jestli náhodou nemá u sebe tepelně závislou keramiku a nerozkmitává se.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Pockam, kym si procesor bude mysliet, ze je bateria plne nabita - snad potom napatie klesne na udrzovacie. Viem, ze u Smart UPS to nejako takto funguje, ale tu som to necakal.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hape »

Rychlé nabíjení může být, ale tu APC Back-UPS Pro 550 neznám. Mám doma CybePower PR750ELCD a ta má volitelné dva režimy nabíjení, "ECO mode" a "Rychlé nabíjení".
K tomu je v průvodci nastavení funkcí napsáno toto: Nabíjení baterie rychle, nebo normální rychlostí. Rychlé nabíjení zkracuje životnost baterie. Pokud nedochází k výpadkům napájení často, doporučujeme zvolit režim ECO.

Tak se zkus podívat do nastavení té APC, jestli v něm něco takového také není.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

K té by se mělo jít připojit přes USB a změnit datum výměny aku. Pak ona automaticky řekne , že aku je na 100%
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Po nabiti "doplna" na LCD napatie skutocne kleslo. Vylezie na 13,55V a potom klesa. Asi nejaky udrziavaci mod. Takze to bude vporiadku.

Ale netreba precenovat tu inteligenciu nabijania - staci na moment prepnut na bateriu a zase to vylezie na 14V. A drzi to tam dlho.

rezis: Ano, to pojde rovnako ako na BK650EI.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hape »

rezis píše:K té by se mělo jít připojit přes USB a změnit datum výměny aku. Pak ona automaticky řekne , že aku je na 100%
Tak to mně zajímá. Mám totiž doma kromě té CyberPower také APC Back-UPS CS 500EI (BK500EI) a k té je soft PowerChute Personal Edition, stejně jako k té APC Back-UPS CS 650I (BK650EI). V něm jde sice nastavit datum výměny akumulátoru, ale podle mně pouze jako informativní údaj, bez vlivu na UPS, nebo na to, jak se UPS k baterce chová.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Zmena datumu baterie u APC vyresetuje zostavajucu kapacitu baterie na 100 % a tiez kalibraciu doby behu. Spravanie k baterii sa nemeni.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hape »

To budu muset tedy někdy vyzkoušet, ale moc tomu nevěřím. Podle mně ta změna data výměny baterie takhle nefunguje. V návodu k použití o tom není žádná zmínka a program PowerChute Personal Edition ve kterém se změna data provádí je pouze volitelný. Podle mně je tam to datum jenom proto, aby se vědělo jak je baterie v UPS stará a kdy bude vhodné myslet na její výměnu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Funguje - tych baterii som vymenil uz viac ako 1000 (prevazne v BK650EI).
Moloch PowerChute nepotrebujes, staci apctest (sucast apcupsd).

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hape »

Tak jsem provedl v programu PowerChute Personal Edition u své APC Back-UPS CS 500EI (BK500EI), ve které je 40 měsíců stará baterka, aktualizaci data výměny baterie a podle mého očekávání žádná změna v odhadu chodu na baterii se nekonala. V dokumentaci k UPS ani k programu PowerChute Personal Edition není nijak zmíněno, že by po výměně baterie bylo vhodné, natož nutné aktualizovat datum výměny.

O programu APC UPS Daemon (APCUPSD) jsem nevěděl, ale instalovat ho nebudu, abych se podíval jak to funguje s ním. Koukl jsem se do jeho dokumentace. Je tam popsána kalibrace běhu na baterii, ale v podstatě jen v případě, že UPS sama nepozná, že došlo k výměně vadné baterie a v postupu není nikde uvedeno, že by se mělo aktualizovat datum výměny. Pro hloupé UPS (Back-UPS), tedy i BK500EI a BK650EI je podle dokumentace možná pouze "ruční" kalibrace, při které je od UPS odpojen datový kabel a tedy není možné v ní programem APCUPSD cokoli změnit.

Výše popsané mně tedy utvrdilo v mém přesvědčení, že aktualizace data výměny baterie nemá na UPS žádný vliv a je v programech k dispozici pouze pro info kdy k ní naposledy došlo, a ani tvých více jak 1000 vyměněných baterií na mém přesvědčení nejspíš nic nezmění.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Mysli si co chces, ale ked ti bude UPS s novou bateriou hlasit okamzite po vypadku slabu bateriu, tak si spomen :roll:

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Behemot »

tydle louendový offlajnový bečky jsou ZCELA stupidní a absolutně ŽÁDNOU logiku stran kapacity běhu a runtime NEUMÍ a nikdy neuměly, jakýkoli datlování v nákejch srandaplačkách nemá na nic vliv

odhadovanej runtime je vycucanej z prdele a je naprosto obvyklý že z ukazovanejch 5 (+) minut to po spuštění invertoru s větší zátěží začně řvát jak protržený po 30 sekundách a po 50 to zdechne, pže reálně to ta akuna nedává - jediný čím se to řídí je napětí akuny, proto je taky u těchdle sraček naprosto existenciálně nutný dělat aspoň 2× ročně provozní test výpadku, aby člověk zjistil, esli akuna vůbec eště udrží připojený zařízení aspoň do vypnutí, nebo stejně příde vo data :lol:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“