regulace výkonu spirály.

Solární technika, tepelná čerpadla, rekuperace, vzduchotechnika, klimatizace, ohřev TUV... prostě všechno, zač platíme, ačkoli bychom třeba ani nemuseli

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#31 Příspěvek od certterc »

jova1 píše:
certterc píše:
Hill píše: ...
Pro hlídání chodu procesoru a jeho resetování při zablokování používám obvod typu watchdog: https://www.google.com/search?q=watchdo ... =908&dpr=1
Vyžaduje to, ale aby z procesoru byl „vytažený“ signál obdélníkového signálu. Jestli tam něco takového je, případně zda by třeba nešel použít PWM signál netuším.
jo, to je ono, watchdog. Hned jsem si nemohl vzpomenout na ten výraz. No, Vyzpovídám autora programu, jak to má ošetřeno. Pokud by to pomohlo, bylo by to nejjednodušší řešení. Dík za nakopnutí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#32 Příspěvek od Cust »

S tím HCPL to půjde i v single supply. Já jsem to kdysi řešil takto. Ten obvod Si8920B funguje stejně jako ten HCPL, ale tuším má lepší parametry nebo rozsahy napájení? Už nevím...
Ten MCP6071 pojede s malým zatížením tak od 4 mV.
Přílohy
sigma-delta_opto_izolace.png

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#33 Příspěvek od Cust »

Jo a výhoda (někdy i nevýhoda) je v tom, že to má offset. Tuším na výstup asi 20 mV, takže to po odečtení offsetu umí vlastně jít i do záporu. Offset se tuším dá zmenšit, když se - vstup HCPL/Si nedá natvrdo na zem, ale dá se přes stejný odpor, jaký je na + vstupu proti zemi. Nebo se musí použít na + vstupu vyšší odpor? Něco takového. Když se to zkompenzuje, tak max offset je na výstupu hcpl/Si tuším do 8 mV, ale už to tahám z paměti. Mrkni na datasheet.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#34 Příspěvek od HF_Tech »

1) To HCPL by mělo jít připojit jednodušším způsobem. Viz přiložený obrázek. Bez záruky.

2) Ještě efektivnější je optočlen IL300 - Operák by měl stačit LM358 a mělo by to jít nakrmit z výstupu 12V pro napájení poťáku na regulátoru.
Přílohy
WSgIb.png
HCPL
HCPL

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#35 Příspěvek od Cust »

@HF_Tech, to schéma je jako ty hádanky, najdi 5 rozdílů :-) Ale jo, jeden rozdíl jsem našel, jak funguje/na co je R7 a R8?
K tomu druhému (klasičtějšímu) řešení: je to čistě analogový obvod, který bude mít nelinearity a teplotní závislosti. HCPL/Si má sigma-delta modulaci a ledkou/fotodiodou se přenáší kvazi digitální signál (jen jedničky a nuly různě dlouhé), takže by to mělo být více fest.

EDIT: jo, a LM358 neumí jít od nuly

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#36 Příspěvek od HF_Tech »

U toho HCPL je problém úroveň výstupního signálu. Nějak se počítá s přímým připojení na AD převodník s diferenciální vstupem. Takže na netu je spousta variací na téma součtový zesilovač s co nejlevnějším operačním zesilovačem.

To druhé zapojení má nelinearity a teplotní závislosti minumální. Vtip je práve v tom konstrukčním řešení. Tady to schéma není úplně nejvhodnější, protože potřebuje symetrické napájení. Na webu se přes odkaz na IL300 dají dohledat vhodnější. Podmínka linearity je mít optočlen se vším na jednom pouzdře a mít fotodiody pověšené na stejně velkém předpětí.

LM358 umí při single napájení, pokud budí právě takovou zátěž jako je vstup 0-10V, chodit od 5-20mV, což úplně stačí. Vtip je v tom, že na výstupu mu stačí zapojit odpor 4k7 až 10k, ketrý to k nule stáhne.
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#37 Příspěvek od Cust »

HF_Tech píše:Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
No, já si ho nikdy nekoupil, protože v dejtašítu je uvedeno, že aby toho dosáhl musí být zatěžovací odpor na -Vs a to jsem z kontextu pochopil že není GND single supply napájení, ale k mínusovému napětí, tedy pod GND, takže to pak celé kouzlo ztrácí. Ale nevím, raději si proto kupuju švába za deset kaček, kterého mám ověřeného. No, kdybych dělal sérii v tisících kusech, tak asi přemýšlím jinak.

K těm nelinearitám/tepelným závislostech. Jasně, myslel jsem to jako obecný problém. Zde je to navzájem kompenzováno a asi i fotodiody budou na jednom substrátě. Nemyslel jsem to tak, že to je průser... Jen jsem chtěl zmínit výhodu HCPL, že to řeší jinak, ale samo vznikají jiné problémy.

S tou úrovní signálu z HCPL a tím dle mě nesmyslným zapojením v tvém odkazu to právě nechápu.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#38 Příspěvek od HF_Tech »

https://www.vishay.com/docs/83708/appnote50.pdf

Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Pokud má regulátor na vstupu odpor 10kOhm, tak není co řešit. Jinak to bude chtít nějaké posílení.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

HF_Tech píše:Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
HF_Tech píše:https://www.vishay.com/docs/83708/appnote50.pdf
Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Já vím, že se snažíš pomoct, ale kdybych chtěl být jedovatý, tak bych se nebál napsat, že ty tranzistory nestojí 0.5 Kč/ks, ale cca 40 Kč za oba nutné. :-)

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#40 Příspěvek od HF_Tech »

Už jsem tam dal 2N3904 za 0,30Kč a funguje to :)
Jenom cena optočlenu nepotěšila :( ale pořád levnější než ten HCPL7800.

Plošňáky budou za cca 4 týdny. Ještě řeším možnost alternativního napájení na vstupu z 3,3V.

Odpovědět

Zpět na „Energie a energetika v domácnosti“