Vysavač Zellmer Solaris 2200W - chybějící součástka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marvi8080
Příspěvky: 1
Registrován: 22 čer 2023, 02:00

Vysavač Zellmer Solaris 2200W - chybějící součástka

#1 Příspěvek od marvi8080 »

Zdravím, dostal se ke mně na opravu vysavač Zellmer Solaris a dle fotky vidím, že uživatel zřejmě vytrhl a ztratil součástku označenou na fotce.

Fotka není moje. Našel jsem jí zde na foru, když se v jiném vlákně řešil podobný problém.


Jedná se o jakýsi tranzistor, stabilizátor či regulátor??? Z řídící jednotky do něj vedou dva vstupní vodiče a jeden výstupní pokračuje do motoru.

Dokázal by mi někdo poradit co přesně je to za součástku, případně jak ji nahradit?

Díky
Přílohy
Zellmer.jpg

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Triak, bez něj to pojede fur naplno, ale musí se samozřejmě přemostit.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#3 Příspěvek od MiraSt »

Jedná se o triac na hliníkové desce která je upevněná na těch dvou otvorech vlevo dole na motoru. Když se to zakryje tím plastovým, šišatým zvonem tak je v proudu vystupujícího vzduchu. Bez triaku to při zapnutí vyrazí pojistky. Má to plynulý rozběh.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#4 Příspěvek od stanimir »

Ta kup novou.

Kód: Vybrat vše

https://www.opravelektro.cz/vysavace_c322333000600268/deska-triaku-vysavace-zelmer-00757153-solaris-5000_p48493

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

MiraSt píše:Jedná se o triac na hliníkové desce která je upevněná na těch dvou otvorech vlevo dole na motoru. Když se to zakryje tím plastovým, šišatým zvonem tak je v proudu vystupujícího vzduchu. Bez triaku to při zapnutí vyrazí pojistky. Má to plynulý rozběh.
U Solarisu to není na šroubech na motoru, ale v drážce v plastu u motoru.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Já měl na opravu Zelmer kde to bylo upevněné na těch otvorech. Takže je možné, že u jiného typu to je jinak.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Hydrawerk píše:
Hydrawerk píše:V mojí domácnosti je od roku 2008 Zelmer Solaris 5000. Polskej výrobek. Opravoval se naviják kabelu, sestra dvakrát ukopla držadlo, lepil se upadávající kryt tlačítek. Víčko neseného příslušenství už má upadlé packy, takže je přilepené izolepou. Motor je původní. Taky spínač parkovací polohy se furt kazil, takže vysavač občas nešel zapnout. Pružinka upadávala. Před časem jsem to vypodložil plechem.
Výkon se nastavuje tlačítkama, takže je tam mikroprocesor, kterej kupodivu stále funguje.
Takže jako slouží dodnes, což není zlý, ale celková úroveň výrobku je ne zrovna skvělá.
Další babička má nějakou malou Rowentu asi taky z roku 2008, nějak se nekazí.
(Pozn.: psáno asi v dubnu 2022.) V Zelmeru se pokazil regulátor, asi se zbláznil procesor. Po zkratování jede motor na plný výkon, normálně se to dá používat. Ale už vybírám novej vysavač. (...)
Vysavač používám dodnes, motor se ještě nespálil, jistič 16A typu B nevyhazuje. Jenom jsem asi někdy na podzim odstranil pokažený naviják na kabel a připojil ho přímo. Je tam teda starej typ motoru se skutečným příkonem 1700W.
Nevím, zda by takhle bez plynulého rozběhu šel provozovati moderní motor z vysavače do 900W.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“