RCD a norma

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#16 Příspěvek od Ivan_01 »

tým som si práve nie celkom istý... kontakty sa spínaním (testovacím vypnutím) čistia, na roky nepoužívanom kontakte sa nejaký prechodový odpor určite vytvorí

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#17 Příspěvek od monterjirka »

Celeron píše:... Už jsem zažil, že jeho N-ko bylo příčinou odprásknutí několika termostatů v jedné fázi na které kvůli "ustřelení hvězdy" bylo skoro 300V proti zelenožlutýmu 4 x 10 přívodního kabelu.
To musel být v celé elektroinstalaci neskutečnej b0rd3l.
Může se rozhodit napětí za chráničem mezi fázemi a "modrým" N.
Proti zelenožlutýmu při seriozním zapojení se napětí kvůli problému s chráničem rozhodit nemohou. Namaluj si to

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Otkundes »

Ivan_01
Jak nad tím teď přemýšlím, v případě přerušení, nebo špatného kontaktu na trase vedení pracovního nulového vodiče (N), vlivem protékajícího proudu přes spotřebiče, na něm vznikne rozdílné napětí oproti uzemněnému ochrannému vodiči (PE). To znamená, že v případě třífázového chrániče, musíme hlídat vznik tohoto stavu. Při určité úrovni rozdílného napětí mezi vodiči N a PE, toto svést (propojit, uzemnit), čímž chránič vybaví. Nikoliv jak jsem navrhoval ve svém předchozím příspěvku. To je blbě, protože fázové napětí proti vodiči PEN, a po rozdělení i proti PE, se poruchou na vodiči N za chráničem nemění.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

monterjirka píše: To musel být v celé elektroinstalaci neskutečnej b0rd3l.
Může se rozhodit napětí za chráničem mezi fázemi a "modrým" N.
Proti zelenožlutýmu při seriozním zapojení se napětí kvůli problému s chráničem rozhodit nemohou. Namaluj si to
Jakej bordel? Do baráku šla od elektroměru 4 x 10, tam se rozdělila na 5 x a pak na 4P chránič 300mA. Pokud nepřevádí N-ko v chrániči 300mA a je za ním nerovnoměrný zatížení fází, tak co se stane se středem hvězdy proti do baráku vstupnímu žlutozelenýmu? Možná by sis to měl namalovat ty sám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#20 Příspěvek od tomasjedno »

Srandisto. Co do toho taháš střed hvězdy, byla řeč o PEN.
Celeron píše:N-ko bylo příčinou odprásknutí několika termostatů v jedné fázi na které kvůli "ustřelení hvězdy" bylo skoro 300V proti zelenožlutýmu 4 x 10 přívodního kabelu.
Sice jsem u toho nebyl, ale vsadil bych důchod na to, že na té fázi bylo proti “zelenožlutýmu 4 x 10 přívodního kabelu” 230 V ± 10%.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“