Přečtení programu z kazety v moderním PC

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#16 Příspěvek od asdf »

8-bitové Atari bych vyloučil taky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Určitě - v základní verzi má Atari 800/65 XL/XE jednotnou délku bloku, frekvenční modulaci, přenosovou rychlost 600 Bd a dlouhé meziblokové mezery.
Atari turbo používá formát ZX Spectrum, ale s baudrate zpravidla 2x-5x vyšší (to se muselo vyzkoušet podle kazety, jakou rychlost spolehlivě zvládne).
Před turbozáznamem má obvykle nahrané bloky turboloaderu ve standardním formátu, ten je ale nepovinný, mohl se nahrát i z jiné kazety.

Uživatelský avatar
kajsmentke
Příspěvky: 160
Registrován: 30 srp 2014, 02:00

#18 Příspěvek od kajsmentke »

Zaujimave, PMD-85 a klony by som tiez vylucil. Nebude to do nejakeho priemyselneho zariadenia alebo NC masiny ?
Kde to vlastne pracujes, na akom oddeleni si tie kazety nasiel ? Mozno sa tu najde nejaky pamatnik co bude vediet viac.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#19 Příspěvek od mihal »

Potvrdzujem - PMD-85 to nieje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Myslím, že se pachtíš zbytečně, co bylo na kazetách od Sinclaira nebo Sapi1 bylo všecko po cca 10 letech nečitelný. 90-ky odešly jako první, 30-ky jako poslední. A to jsem je měl naskládaný v plechových stínících krabicích ve kterých se dodávaly půlcoulový magnetický pásky pro generování systému pro sálovej EC1033. Plech byl cca 1,5 mm silnej.
Zajímavý ale bylo, že všechny 8" diskety s CP/M jsem po cca 22 letech uložení v těch krabicích přečetl kromě 3M, který se začaly drobit z magnetický vrstvy.
Myslím, že problém je v přímém dotyku pásku na sobě a vzniku "magnetických proleženin" vrstev. Diskety mají obálku možná milimetr silnou a tam se to neděje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od grrrrrrrr »

Taky tu mam asi 10 kazet SAPI1 a SInclair. Zkusim nahrat nejaky vzorek a poslu link at mi date vedet zda to ma smysl vsecko nahravat.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od PotPalo »

Zo sinclair nieje problém. Nahráš to ako MONO 22050 Hz (zvyčajne to stačí) do WAV. Ten vie následne otvoriť priamo emulátor, napríklad F.U.S.E., ktorý je a pre Windows, aj pre Linux. Digitalizácia nieje problém, stačí v emulátore spustiť kopírák, ktorý to nahrá, a následne uloží už do TAP. Platí iba pre štandardný nechránený záznam.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#23 Příspěvek od judeware »

V první fázi by stačilo, kdyby někdo určil, do jakého stroje to patří. Až poté se bavit nějakým restaurováním a praktickým smyslem záznamů.

Já bych nebyl tak pesimistický, mám kazety z počátku 90. let a jsou celkem čitelné. V roce '88 jsem se divil okolním Sharpistům, proč plýtvají dovozovou "audiokvalitu" Sony HF-90 pro záznamy na MZ-800. Později jsem na neemgetonkové záznamy přešel taky.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#24 Příspěvek od DedVseved »

Už jsem se sice svých HiFi zbavil, ale normálky kazety byly po 25 letech tragické. Přiměřeně ještě hrály chromdioxidky + metalky, kde vše bylo zaznamenáno na decku s ručním nastavením z CD.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

DedVseved píše:Už jsem se sice svých HiFi zbavil, ale normálky kazety byly po 25 letech tragické.
. . . protože jsi je "tragicky" sám nahrál.
nevěřím, že by se tragicky zhoršila kvalita jen časem . . .
archivuji asi stovku "normal" CC kazet, které jsem nahrával od konce sedmdesátých let do druhé poloviny let devadesátých, odkdy jsem pak používal vypalovaná CD . . .
záznamy jsou z dnešního pohledu opravdu "tragické", ale je to archiv, který občas přehraju a je to víceméně pořád stejně "blbé", ale je to můj archiv.
co se týká těch CD, tak už většina různě přeskakuje a některé nejdou načíst vůbec.
postupně jsem byl nucen všechny CD co ještě šly načíst převést na HDD (magnetický záznam) . . . a schovávám si disky i s čtečkou fungující přes USB . . .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Mam tu plny suflik kaziet pre ZX Spectrum, originalne aj kopie. Didaktik M ma mrtvy kazetovy vstup, ale mam aj Spectrum +2 so zabudovanym kazetakom. Mam to vyskusat?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Vyzkoušej, mně to jde, i když těm kazetám je přes 30 let. Převážně jsem používal Emgeton C60, sem tam nějakou TDK, Memorex a devadesátky Sony CHF. Žádná nebyla kopírovaná ve dvojčeti, všechny kopie šly přes kopírovací programy.
Nejdéle mi trvalo sehnat čtvercový řemínek 0,8 x 0,8 x 66 mm, rychlost jsem nastavil podle výšky zaváděcího tónu ze síťového decku. Na to, že se bude muset sahat na trimr v motorku, výrobce jaksi nemyslel, nastavuje se hodně nepohodlně. Na kolmost hlavy jsem nemusel ani sahat.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od PotPalo »

Hill píše:... rychlost jsem nastavil podle výšky zaváděcího tónu ze síťového decku. Na to, že se bude muset sahat na trimr v motorku, výrobce jaksi nemyslel...
No neviem či je dobré toto nastavovať. Mne zatiaľ všetko po výmene gumičiek hralo normálne. Keď sa dá moc tesná alebo tvrdšia gumička, môže to hrať pomalšie. Potom tomu niekto na motorčeku pridá, ale po čase gumička povolí a zasa to bude hrať rýchlejšie ako má, čo je podľa mňa na závadu. S originálnymi gumičkami to predsa hralo rovnako rýchlo až do ich úplného rozpadnutia.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#29 Příspěvek od jirys »

Já mám také plno kazet pro zx spektrum a nejlépe se mi dělal převod do USB kazetakem který dovede přímý převod na USB. Do kazetaku strcim ,kazetu a flesku a spustím tak se to převede.. Pak už to jde v pc spracovat .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Spectrum som zatial nevytiahol, ale aspon som skusil nejake stare hudobne kazety. Nasiel som napr. "originaly" (kazda ma inu znacku) ABBA z blizkeho vychodu z 80. rokov. Vsetky sumia, niektore hraju horsie, niektore lepsie. Jedna kazeta ma aj velmi slusne vysky. Podla mna najviac zvuk ovplyvnuje kvalita povodnej nahravky.

Odpovědět

Zpět na „Software“