Zapojení sluchátek Sony

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Zapojení sluchátek Sony

#1 Příspěvek od Celeron »

Synovec mi přinesl Soňácký náhlavní sluchátka v molitanových náušníkách od DVD přenosnýho přehrávače, dost podobný tomuhle . Klasika, přerušenej jeden z přívodů.
Chtěl jsem ho s tím vyhodit ale ty sluchátka mají odpor 16 ohmů, ty by asi sháněl dost těžko.
Jsou naštěstí rozebíratelný a tak jdou opravit. Kabel 2 stíněný žíly s Jackem mám.
První, co mě upoutalo, že červenej šel na levý a bílej na pravý sluchátko. U Cinchů je to přeci obráceně. :roll: Přitom na stereo 3,5-ce Jack byla bílá na špičce a červená na kroužku pod ní, to by mělo být správně.
Asi mu to celou dobu hrálo "opačně".
Když už to řeším, co polarita přívodů vlastních měničů? Vyznačenýho na nich není nic. Ale přijde mi divný, že vnitřní žíla stíňáku byla u pravýho a levýho stejně, tedy dopředu. Mám podezření, že se v tom už někdo vrtal přede mnou, ty prohozy snad z výroby být nemůžou.
Hifisti, prosím o vyjádření.

Taky by to chtělo nový molitany. Průměr sluchátka je 29 mm a osazení aby ty molitany držely je 35 mm.
Nojo, jak ale něco vybrat, když většina prodejců žádný rozměry na e-šopách nepíše...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#2 Příspěvek od judeware »

Polaritu určuju/zkouším vybitou bat. 9V (event. s odporem), přiložím, oddálím. Musí to cuknout dopředu a zpět do klidu.

• L - špička jacku
• R - kroužek
• GND - to zbylé

Odchylky eliminovat, spojení na obou stranách zušlechtit. :) Nelámal bych si hlavu příčinou chyb.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Polaritu měničů řeš jen mezi sebou. Pokud máš jeden přepólovaný, tahá to za uši a monofonní signál je nepříjemnej na poslech. Systém sluchátek je dynamickej a vlez nemá stejnosměrnou složku, takže je jedno, zda je plus na GND, nebo mínus, ale oba měniče musí být zapojeny stejně. (Oba plus na GND, nebo oba mínus na GND) Hlavně kvůli tomuhle tam máš barevnou značku u jednoho vývodu, nebo označení plus a mínus.
Pokud označení chybí a vložky jsou stejný, předpokládám, že kontakty jsou spíš k jedné straně a pokud si měniče natočím do stejné pozice, levý kontakty jsou stejný a pravý taky. Ověřit to jde výše uvedeným způsobem s baterií

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#4 Příspěvek od judeware »

Dokonce to jde i poslechem (sluchátka na hlavě) s multimetrem s vhodným testem odporů (Yfík se pro to hodí) - přiložím/oddálím hroty na konektor/sluchátko a ozve se tuk tak, nebo tak tuk. Věřte nebo ne, ty zvuky se liší... :D I u repro.

A kdyby to mělo být zcela exaktní, tak bílá je levá (tj. v opozici vůči CCCP). 8-)

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hape »

Celeron píše:...Taky by to chtělo nový molitany. Průměr sluchátka je 29 mm a osazení aby ty molitany držely je 35 mm.
Nojo, jak ale něco vybrat, když většina prodejců žádný rozměry na e-šopách nepíše...
Taky sháním molitany, na KOSS GT5. Nevěděl by někdo, kde koupit?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Nojo, to hejbání membránou je problém. Je za přilepeným plastovým cedníkem s 0,8 mm dírkama a není kloudně vidět kam jde, jestli dopředu či dozadu. Opírat o membránu nějakej "přenosovej" člen mi přijde prasárnou.

edit: Vše je stejně na hojno. Zjistil jsem, že membrána na jednom měniči chodí jen ven. Opačně se nehne, ale proud do měniče teče. Rozkuchal jsem ten cedník nad membránou a problém, membrána je utržená od cívky. Takže šrot.
Tak si bude muset synovec koupit jiný. Co se bude dít, když místo 16R koupí 22 nebo 24R. Asi nic, co?
Naposledy upravil(a) Celeron dne 08 črc 2023, 20:23, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#7 Příspěvek od Pikofarad »

Koss servisuje Eurostar Ostrava spol s r.o.
Měl jsem Kossy za cca 3500kč u kterých se drolil molitan a chrastilo jedno sluchátko,opravili za paušál asi 150kč.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Jestli máš dobře zapojený sluchátka poznáš i poslechem. Natrénuj si to klidně na dobrých:
Sežeň si zdroj monofonního signálu - klidně hudba, tónový generátor, a pod.
Napřed jej připoj na L a P póly Jacku proti gnd ( budeš muset něčím propojit oba kroužky). Seřiď si hlasitost a poslouchej. Potom připoj zdroj mezi L a P, GND vynech. A znova poslouchej. Uvědom si, že je něco jinak. Do uší Ti leze zvuk v protifázi a je tak nepříjemný na poslech. Až si tohle uvědomíš, pak to rychle poznáš - i na bednách k audiosystému.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Někdy v 80-tých letech jsme koupili nové stereo gramorádio Synkopa i s reproduktory 1PF 067 33 osazenými ARN 567 (ARN 565) a ARV 161. V Amatérském rádiu tehdy vycházely nějaké návody na zlepšení korekcí a fiziologie hlasitosti. Tak jsme bastlili, ale kombinace hrála pořád nějak divně. Naši měli obývákovou stěnu původně do velkého bytu, čemuž odpovídala i vzdálenost otevřených skříněk v nábytku pro reprobedny. V menším obýváku to ale bylo moc daleko od sebe, takže střed byl takový prázdnější. Zkoušeli jsme bedny vyndat, dávat blíž k sobě, ale pořád se nám to nějak nezdálo a dokonce při přepólování jedné z beden to hralo trochu líp, ale pořád divně. Bylo to zvláštní, ale nechali jsme to...

Po letech přibyl magnetofon B73, to byla jiná liga zesilovače. No ale ten divný pocit nejistoty ve mě hlodal dál. Později se koupila i nová televize, přišlo nové gramo NC-420 a AV tuner Kenwood KR-A3050. Na sluchátka to hrálo perfektně, ale bedny zůstaly a pochybnosti také. Dokonce jsem zjistil, že ač dobře připojené, kanály z beden hrály obráceně. Schéma od receiveru nebylo a tak začlo pátrání po drátkách v zařízení a zjistilo, že opravdu je to zapojené naopak. Propojené to bylo páskovými vodiči, taková ta pocínovaná lanka, která se přímo strkají do konektorů v desce. Stačilo trochu nastřihnout a překřížit dva drátky a zdálo se to být v pohodě. Bedny měly slušný přednes, ale pořád tam bylo něco slyšet jinak.

Nakonec jsem se rozhodl, že ty bedny zreviduju. Táta se mi smál, že co by v nich mohlo být špatně... a pak nám oběma spadla brada. Reproduktory byly samozřejmě zapojeny "správně" podle barevné tečky... Pro jistotu jsme udělali i test výchylky membrán s nějakou baterkou. Po správném zapojení už nebylo žádných pochyb a konečně to hrálo jak mělo.

Mezitím jsme i přestavěli nábytek, protože nová TV placka se na původní místo na barové skříňce nevešla a tak se posunula na prádelník a aby byl stereo poslech centrovaný na střed TV, musely se dvě části stěny prohodit.

Dlouho se to neřešilo i z toho důvodu, že z obýváku hrálo rádio spíš jako kulisa a i na TV se dalo koukat z kuchyně. :-D
Přílohy
Synkopa.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Chces mi tím naznačit, že se mám kouknout do beden Sopránu, kterej je vlastně Synkopa bez gramce? Kurňa, že by to hrálo skoro 40 let blbě? Teda z toho 30 let u máti, kterou jsem s tím Sopránem obdaroval.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mikras »

Pokud to při poslechu tahá divně za uši i při přepólování bedny a to dokonce i při MONO poslechu, tak bych to zkontroloval :-D Jinak doufám, že to byla jen náhoda a cvičená opička připojila správný drátek k červené tečce. :-)

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hape »

Pikofarad píše:Koss servisuje Eurostar Ostrava spol s r.o.
Měl jsem Kossy za cca 3500kč u kterých se drolil molitan a chrastilo jedno sluchátko,opravili za paušál asi 150kč.
Tak sluchátka asi můžu vyhodit. Z Eurostaru mi odpověděli, že náhradní molitany již výrobce na tento model nedodává.
O nějaké náhradě, která by na KOSS GT5 pasovala někdo nevíte?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Cinania predavaju nahrady, ale uzavretu.
Přílohy
s-l1600.jpg

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hape »

Dík za tip. Asi je vyzkouším. Pořád lepší než nic, nebo je kvůli tomu vyhodit. I když jsou stará, tak mně jejich zvuk vyhovuje.

Edit:
Akorát potřebuju trochu poradit.
Dohledal jsem je na AliExpressu, kde mám založený účet. Kupoval jsem tam zatím jenom jednou. Bylo to z CZ skladu, takže bez problémů. Ty náušníky nejspíš půjdou až z Číny, dopravu z nějakého evropského skladu jsem u nich nenašel. Tak se chci zeptat, jestli s tím budou nějaké obstrukce ohledně cla a DPH? A o kolik se potom můžou prodražit?
Přílohy
Náušníky - AliExpress
Náušníky - AliExpress

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#15 Příspěvek od vladodyno »

Price includes VAT - cena vrátane DPH

Nemal by byť žiaden problém.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“