Vdechnutí nového života odloženým věcem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

Vdechnutí nového života odloženým věcem

#1 Příspěvek od judeware »

Zahajuju letní debordelizaci a přicházím na to, že se mi opakovaně vynořují např. tyto předměty:

• Světelné zdroje na bázi LED (občas svolím i s opravou kompaktních zářivek, hlavně značkových, jsou-li ještě non P.R.C., vím, že jim zásah životnost prodluží nikoliv bezvýznamně, navíc v zimě mě čas strávený v mísnosti před PeCe nevadí a práci sám sobě neúčtuju). Nejvíc se mi líbí skleněné párátkoidní skoroedisonky. Ovšem blbě se do nich leze. :( Motivuje mě to, že deklarované motohodiny za sebou rozhodně nemají. Udělal bych jich pár do zásoby víceméně Číňanům natruc. Dotaz pro el. znalé, kutivé a nekonzumní -> opravovat ano/ne? :?:

• Telefony na pevnou (tlačítkové). Líbila by se mi myš Lenka využití konvenčních telefonů v RD, bez ústředny, jen s DC zdrojem (2..3ks), případně aspoň na díly (generátory DTMF, zvonkové IO, displeje apod.). Ovšem aby to nebyla hračka, jako při demonstraci v elektrokroužku, ale něco využitelného a stabilního. Je taková malá domácí pevná věc reálná? :?:

• Televizní moduly s MAS560, MAS562 a jejich využití (jinde, než v předvolbách TV a FM). Zatím mě napadá jen blbinka typu rozsvěcení vánočního osvětlení aranžovaného na rodinném domě (např. volba jedné ze čtyř "konfigurací"), nebo přepínání "čehosi" ve vozidlech. Modulů mám mnoho, nápadů málo. :oops: :?:
Přílohy
Skoroedisonka (příklad)
Skoroedisonka (příklad)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Filamentove LED ziarovky sa daju akurat vyhodit. Opravitelnost je podobna ako pri klasickej ziarovke :D

Ked chces pouzitelnu telefonnu siet, ustredna je nutnost. Inak je to len hracka.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Stačilo by spojení mezi vchodem, dílnou a podkrovím, iniciované zvoněním od vchodového kecafonu. Paradox moderní konzumní doby - lidi odkládají funkční telefony! I mobiláty.

Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

#4 Příspěvek od nostalcomp »

rnbw píše:Opravitelnost je podobna ako pri klasickej ziarovke :D
V časopise Mladý kostruktér z dob druhoválečného Protektorátu Čech a Moravy vyšel návod na opravu klasické žárovky. Žárovka byla normálně v patici s přivedeným napětím. Patice se musela volně kývat. Pak stačilo do baňky cvrnkat prsty tak dlouho, až se konce přerušeného vlákna potkaly a svařily se. To není vtip. Opravdu to tam je a je to myšleno vážně. Tehdy byly žárovky vzácnost a tak se vyplatil pokus o opravu.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

To skutečně fungovalo, i když se do takhle opravené žárovky opakovaně nemělo znova cvrnkat. :D
Tlačítkový pevný telefon se dá ještě používat na VOIP. Sám mám takhle jeden doma, jeden na chalupě. Výhoda se projeví zejména když vypadává mobilní signál. Nebo při volání např. na Slovensko, kdy je minuta za 30 halířů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Dnes si mozes zohnat wolframove vlakno a argon a urobit to poriadne :D

V tych filamentovych LED ziarovkach tiez moze byt nejaky plyn.

Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

#7 Příspěvek od nostalcomp »

jjilek: Pravda. Doporučení, že se nemají opravovat už jednou opravené žárovky tam opravdu bylo. Ale já to nikdy nezkoušel. Zas tak moc jsem se nikdy nenudil :)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre. Za druhé, z viacerých vadých vyrobiť jednu poriaadnu, podžhavenú, prakticky večnú. Za tretie, vyrobiť z filamentu (s luminoforom či bez?) detektor UV svetla a skúsiť ním namerať novú a starú LED, či sa potvrdí moja hypotéza, že stárnutím luminofóru svieti menej vo viditeľnom ale o to viac v UV spektre. Pri opadavájúcom luminofore určite.

S klasickou žiarovkou sa mi stalo, že svietila, aj keď mala prerušené vlákno s medzerou asi 5mm. Chcel by som ešte niekedy skúsiť takto rozsvietiť dvojvláknovú žiarovku...

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#9 Příspěvek od Balt76 »

nostalcomp píše: V časopise Mladý kostruktér z dob druhoválečného Protektorátu Čech a Moravy vyšel návod na opravu klasické žárovky. Žárovka byla normálně v patici s přivedeným napětím. Patice se musela volně kývat. Pak stačilo do baňky cvrnkat prsty tak dlouho, až se konce přerušeného vlákna potkaly a svařily se. To není vtip. Opravdu to tam je a je to myšleno vážně. Tehdy byly žárovky vzácnost a tak se vyplatil pokus o opravu.
To vážně není vtip. To mě naučil děda už před cca 40ti lety. Když jsi měl objímku jenom na šňůře, nemusel si do žárovky nijak dlouho cvrnkat. Stačilo jenom koukat na plandající vlákno a přivařit ho řekněme řízeně. Relativně nedávno jsem to zkoušel s novodobou tepelnou koulí a vlákno se sice přivařilo, ale hned upadlo jinde. Dřívávějc to fungovalo docela spolehlivě.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

samec píše:S klasickou žiarovkou sa mi stalo, že svietila, aj keď mala prerušené vlákno s medzerou asi 5mm....
. . . ale on není apríl !

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

To nie je fakt, to sa naozaj stalo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=85504

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

samec píše:Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre.
viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 41#1121441

Pro plnění baňky s ledkami plynem nevidím nějaký extra důvod. Nic reaktivního, vyžadujícího inertní prostředí tam není, ani tepelná vodivost něčeho jiného plynného, zásadně odlišná od vzduchu asi nebude.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#13 Příspěvek od vicious »

ok1hga: aj mne sa to stalo, počas svietenia sa prerušilo vlákno vo vhodnom okamihu a natiahlo oblúk. Foto pridám do vlákna, kt. nalinkoval samec.

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#14 Příspěvek od LADER »

Jako plnivo LED žárovek by se dal použít plyn s vysokou tepelnou vodivostí kvůli ochlazení vlákna. Z ekonomických důvodů tam bude asi suchý vzduch, nebo dusík.
Ve starých wolframových žárovkách zase naopak plyn s nejnižší tepelnou vodivostí (omezení tepelných ztrát) stejně jako do termoizolačních oken.
Přílohy
Snímek obrazovky z 2023-07-11 18-09-42.png
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#15 Příspěvek od judeware »

samec píše:Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre. Za druhé, z viacerých vadých vyrobiť jednu poriaadnu, podžhavenú, prakticky večnú. Za tretie, vyrobiť z filamentu (s luminoforom či bez?) detektor UV svetla a skúsiť ním namerať novú a starú LED, či sa potvrdí moja hypotéza, že stárnutím luminofóru svieti menej vo viditeľnom ale o to viac v UV spektre. Pri opadavájúcom luminofore určite.
Konečně mé záměry někdo správně pochopil! Vlastně si říkám, jestli by nestálo za to, udělat světelné rozvody v novostavbě RD jako malonapěťové. Vždyť konkrétně ta neožárovka je v podstatě jen iks (předmětná má šest) paraleních oranžových žížalek (impresionisticky - šest "vícevoltových dlouhých LED"), které jsou "krmeny z AC 230V usměrněným napětím přes smart rezistor" (to je ten bazmek v patici). Spekuluju, že jsou ta párátka v zapojení poddimenzovaná (v plasťárně se LED chladí určitou plochou, ve starších provedeních celým kovovým korpusem), nebo je kurvítkózní ten obvod v patici. Kdyby byl pro spešl svítidla určený centrální zdroj (příklad - 24V/2A) vypadaly by ty omezovače v jednotlivých neožárovkách poněkud jednodušeji.
Jenže:
[1] kdo to všechno bude předělávat
[2] jak by takový rezervovaný zdroj měl vypadat
[3] jak omezit jeho klidovou spořebu, pokud by se ve dne nesvítilo
[4] jaký způsob řízení zvolit (aby na základě povelu k sepnutí světla v konkrétní místnosti/místnostech onen zdroj přidal plyn a nevypadalo to pitomě - zpoždění, blikání apod.)
Takže nakonec mi vychází jako nejefektivnější ("nejekologičtější") :D řešení opravit nějaké LEDkovky do zásoby (odstranit původní příčinu výrazně předčasných zdechnutí) a nechat rozvody konvenční (&moderní) - AC 230V, vypínače bez aretace a příslušné spínací prvky do rozvaděče.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“