Antistatická úprava pracoviště

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Tak ti přeju, abys už žádnou neodpálil. Mně se to, myslím, nepodařilo nikdy, snad možná kromě KF520 a to mám podezření, že by nepomohla ani podložka a náramek.

Samozřejmě je statika svinstvo, taky mě v práci bije když vstanu z židle na kolečkách. Ale vybiju se klíčema o futro a je to. Když budeš držet klíče(cokoli kovového) plochou ruky (jinak to ani nejde), neucítíš nic. A když si sedneš ke stolu a chystáš se bastlit, tak se taky nejdřív přes něco vybiješ.

Ale nerozmlouvám ti antistatická opatření, jen není nutné za to vyhazovat moc peněz, když řešení jsou všude okolo a nestojí nic.


Pro úplnou jistotu je možno dokoupit toto:http://aukro.cz/tester-uzemneni-osob-pg ... 05634.html Myslím, že za ty peníze to tam bude viset co bude Aukro existovat.
Přílohy
Tester uzemnění.jpg
(155.35 KiB) Staženo 114 x
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 06 led 2016, 21:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od lesana87 »

V práci jsem si nechala pořídit ESD pantofle a už se nenabíjím. :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Michal22 »

Ono se dá dost věcí vymyslet i bez náramku-
1. nebrat si na sebe nic z umělotiny (bavlna nekope)
2. mít na podlaze něco jiného jak lino
3. pořídit si stejné pantofle jak Lesana (ale člověk nesmí mít širokou nohu jak já, s tím výrobci nepočítají :? )
4. na kanc. židli si koupit ESD kolečka

Potom už skoro nebývá problém.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#19 Příspěvek od Guvis »

Esd pantofle jsem se dival od 3-4stovek. Esd kolecka to samy. Myslim ze naramek za 60kc neni tak velka investice oproti tomuhle.
A podlozka, jak uz jsem rikal, stejne nejakou podlozku potrebuju. Ty esd jsou vetsinou imunni proti mechanickymu poskozeni (samozrejme ne 100%) a odolaj pajecim teplotam. Cim tohle nahradit? Lino dat na stul asi ne, to se me bude statikou celkem dost nabijet. A ty podlozky tak drahy nejsou. Petikilo za podlozku skoro pres celej stul neni rujnujici investice.
PavelFF: Souhlasim s tim, ze to tam bude viset jeste hodne dlouho, ale toto si porizovat opravdu nehodlam :-)

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#20 Příspěvek od microlan »

Trochu OT, využiju antistatiku. Koupil jsem vnukovi elektro-merkur, je tam popsaných spousta elektrostatických pokusů, bohužel plastová destička je jaksi antistatická. Má někdo nějaký tip na nějaký dostupný "ebonit" aby ty pokusy fungovaly?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#21 Příspěvek od samec »

elektretové kancelárske kreslo

Štandardné kancelárske otočné na kolieskach.
Ani ním nejazdím po podlahe, len sa posadím a vstanem. To stačí na slušnú ranu.

Došiel som k takej hypotéze, že použitá molitanová výplň sa vysokým napätím polarizuje a funguje jak elektret čím pri slačení a uvoľnení generuje napätie, ktorým sa ďalej polarizuje. Elektródy kondenzátora tvorí zdola oceľová nosná doska, zhora sedacia časť sediacej osoby.

Máte nejaký nápad, jak také kancelárske kreslo vytuningovať na antistatickú verziu?
Jak veľmi sa otiera a špiní antistatický sprej?
Nejaká antistatická látka, ktorú by som prehodil cez kreslo?
Naposledy upravil(a) samec dne 07 črc 2023, 12:13, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Nalej tam vodu :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

Sprej Antistatik 100 je na internetoch v rôznych farbách. Je to len rôzny dizajn obalu, alebo je rozdiel aj vo vlastnostiach?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Michal22 »

Jak jsem psal už kdysi, základem jsou ESD kolečka.
Třeba tady.
Samozřejmě největší význam budou mít jen tehdy, když budeš mít spodní nosný kříž z kovu, a taky budeš mít vodivý potah.
Nebo to proplést nějakými drátky.
Ale dostat potenciál ze židle na podlahu vždy vyžaduje vodivá kolečka.

A propo - vzniku statické elektřiny napomáhá i suchý vzduch.
Kdysi jsem dělal v autorizovaném servise, tam jsme museli každý den zapisovat vlhkost a teplotu. Když bylo pod 30%, začalo se zvlhčovat.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Tu židli můžeš vyřešit jednoduše i s původníma kolečkama. Dole v držáku pístu jsem vyvrtal 5,9 mm díru a do ní natloukl drátěnej štětec. Šmidlá se to s asi 2 mm přesahem po dlažbě dílny a statika žádná.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#26 Příspěvek od Valdano »

Řekl bych, že lepší bude neřešit židli. Pak člověk při práci vstane, popojde a nabije se třeba o koberec a pak ve stoje aniž by si sedl sáhne na citlivý obvod a je houby platné, že má antistatickou židli. Takže bych doporučoval to vyřešit raději obecně ESD pantoflema a navíc ještě náramkem. To bude bezpečnější.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#27 Příspěvek od samec »

Hotovo, vyriešené sprejom Antistatik 100. Najprv som začal striekal, ale príšerne to smrdelo, ani otvorené okná nepomáhali. Tak som potom len nastriekal do papierovej utierky a mokrou utierkou poutieral celú stoličku, kam som dočiahol. Lebo nechelo sa mi stoličku ťahať cez turnikety pred budovu na parkovisko. Teraz na nej môžem jazdiť po koberci, skákať, v sede tancovať lambádu a nič, ani najmenší náznak iskrenia. :coolglema:

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#28 Příspěvek od samec »

Tak už znova hádže iskry. Ešte nie tak, jak pôvodne, ale dlho to teda nevydržalo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“