Tesla 4002 sladění zvukové části

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MPazdera
Příspěvky: 26
Registrován: 13 pro 2005, 01:00
Bydliště: Suchdol nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Tesla 4002 sladění zvukové části

#1 Příspěvek od MPazdera »

Provádím sladění zvukové části na 6,5 MHz. Na cívkách L20, L22 a L24 mi maximum nastavit jde, ale u L25 mám vytočené jádro z cívky úplně ven a pořád nejsem na maximu. Kondenzátor C47 má kapacitu správnou. Nula na diskriminátoru pomocí L26 nastavit jde. Vzhledem k tomu, že se cívková souprava ze šasí vytahuje dost blbě, chci se zeptat, jestli je problém v cívce, nebo je to způsobeno něčím jiným. Elektronku E9 6F32 jsem dával jinou, ale beze změny. Napadlo mě zkusit snížit kapacitu na C47.
Jinak rezonanční frekvence celé zvukové části je naladěna na frekvenci cca o 30kHz méně (zkusmo jsem měnil kmitočet na generátoru.
Už jsem slaďoval několik rádií vždy bez problému, ale s tímto jsem se ještě nesetkal.
Děkuji předem za radu.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Ještě bych zkusil mosazné jádro místo feritu. Mosaz v cívce indukčnost snižuje.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#3 Příspěvek od houmr »

Zkus se zpetat tady: https://www.radio-forum.cz/viewtopic.php?f=5&t=2680
Zvuková MF (hlavně její nestabilita) se tam řešila dost obsáhle, a myslím, že dotazem uděláš radost i přispěvatelům (na rozdíl od ebastírny se tam ego odkládá před vstupem do diskuze... :-) )

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#4 Příspěvek od Dvoulampovka »

Já bych se raději poptal zde: https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... BocD9mPTQ2. Mám tam dobré zkušenosti. To radio-forum je takové polomrtvé, dlouhodobě. Ale zkusit se má všechno, to ano! :D
Edit: to o tom egu mě rozesmálo, beru to jako vtip.

Uživatelský avatar
MPazdera
Příspěvky: 26
Registrován: 13 pro 2005, 01:00
Bydliště: Suchdol nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od MPazdera »

Tak vyřešeno, stačilo na slídě C47 oškrábat trochu povrchu a snížit tím kapacitu cca o 10 pF. Je sladěno přesně na 6,5 MHz. Při změně frekvence na generátoru na obě strany výstupní napětí klesá. Nastavení nuly na diskriminátoru se zdá taky stabilní.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Ony tyhle slíďáky a trubičkový kondíky je občas potřeba trochu přiškrábnout, protože jejich postříbřené kontakty oxidují a tím se zvětšuje plocha elektrod. Typická závada třeba u FM tunerů, kdy je potřeba naladit na stupnici o 50kHz nebo i 100kHz více, než je vysílací kmitočet, klesá citlivost a občas vypadává stereo. Na vině je zoxidovaný kondenzátor v cívce diskriminátoru. Navíc je to proces, který pokračuje dál a dál...

Jinak gratulace k rozchození. :-D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Taky bych ten kond radši vyměnil, bude mít i horší jakost a časem bude dál courat.

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#8 Příspěvek od Jarda-k »

Tu zvukovou mezifrekvenci jsem na radioforu řešil já. Dělal jsem tři kusy a všechny měly problémy s teplotní stabilitou nastavení diskriminatoru. Dělaly se dvě verze, které se mj liší umístěním kondenzátoru C50. Starší verze ho mají vně MF trafa a tam je nestabilnost výrazná. Novější tv mají tento kondik uvnitř trafa a má tak šanci změnu indukčnosti alespoň částečně kompenzovat. Tahle verze už s privrenyma očima funguje.

Já to řešil montáži MF trafa z Athose, resp. z Astry a úpravou zapojení na poměrový detektor podle Akvarela, viz ten odkaz výše.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“