Ach ta nostalgie...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#31 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Áno, tá haraburda sa predávala pod viacerými značkami...námatkovo MTC atď. V reproduktoroch bol jeden univerzálny "širokopásmový" menič priemeru cca 3,5" s tvrdým papierovým závesom, ktorý sa osádzal aj do väčšiny čínskych jazvečíkov (napr. aj do preslávených AK-21). Takže to hralo podľa hesla "basy neumím, výšky také ne, zato středy zkresleně". Výkon koncových stupňov bolo okolo 2x 1,5W.
Condor (ktorý ja moc nemusím) bol oproti tomu zvukovo z ríše snov.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

adakar píše: tiež autor vetou "Z jedné cívky se pásek odmotával, na druhou namotával a musel se napřed se správně protáhnout slalomem mezi osičkami, gumovými kladkami a hlavami, aby to pak hrálo." vyjadril strastiplnú cestu pásu, nie jeho zakladanie...
...
Autor zrejme nie je srdcom technik, elektronik
Autor je především vypravěč a použil "nostalgii" protože tím zajistí čtenost a nachytá čtenáře na příběh, to je evidentní, ovšem nemusí tím až tak masakrovat fakta. Jako že maxellky se nedaly koupit jinak než za bony nebo že v roce 84 se musel lowcost radiomagnetofon pašovat z "Persie" a že v osmdesátkách školák netušil, že za železnou oponou existuje stereo. Někdy kolem 1972 jsme měli bžundu s kamarádem z Úvodu do stereofonie na gramofonu jeho rodičů, nešlo rozhodně o tuzexovou smetánku, ale nějakou spotřebku GZxx? s piezo přenoskou a germaniovým komplementárem. Podobné měly soudružky učitelky ve školách. Nevím, kde autora do té půlky osmdesátek drželi :lol:
Kdy se to vyskytovali opálení frajeři s půlmetrovým dvojčetem na osm monočlánků na rameni? začátkem osmdesátek? v půlce?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#33 Příspěvek od Yarda1 »

Dřív u nás byly různé výstavy (HiFi Expo, AVRO), kde mašinky ze západu byly k vidění. Taky vycházel časopis "Hudba a zvuk".
Tady se taky dalo něco kvalitnějšího koupit.
https://goo.gl/maps/upwKz79PGDKoDakg8

https://www.audio-video-show.cz/
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

TheLastUnicorn píše:Áno, tá haraburda sa predávala pod viacerými znaèkami...námatkovo MTC atï. V reproduktoroch bol jeden univerzálny "širokopásmový" meniè priemeru cca 3,5" s tvrdým papierovým závesom, ktorý sa osádzal aj do väèšiny èínskych jazveèíkov (napr. aj do preslávených AK-21). Takže to hralo pod¾a hesla "basy neumím, výšky také ne, zato støedy zkreslenì". Výkon koncových stupòov bolo okolo 2x 1,5W.
Ano, bol tam nejaky maly IO, mozno aj bez chladica. Ale s tym ekvalizerom sa to dalo pouzit ako generator rozneho sumu.

Ten nas smejd mal iny design aj rozlozenie niektorych prvkov, ale vnutri to bolo urcite velmi podobne. Jedina dobra vec bola dvojita kazetova mechanika s plnym auto-stopom. Ale len mechanika, nahravalo to hrozne, mazanie premanentnym magnetom. A funkcia "high speed dubbing" zrychlovala aj pretacanie - to islo neprekonatelnou rychlostou.
Condor (ktorý ja moc nemusím) bol oproti tomu zvukovo z ríše snov.
Condor nahodou mam. Hra postatne lepsie, ale je to hrozny smejd. Sumi ako svina, kazetova mechanika je nespolahliva. A hlavne len jedna.

A je tam chrastiaci potenciometer, co sa neda rozobrat ani zohnat. Na tom cinskom smejde som drahy vycistil a namazal a normalne to vsetko fungovalo. Dokonca aj gumicky v kazetaku boli v case predaja este dobre. Vsetko fungovalo rovnako zle ako ked to bolo nove :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

rnbw píše:... Jedina dobra vec bola dvojita kazetova mechanika s plnym auto-stopom. Ale len mechanika, nahravalo to hrozne, mazanie premanentnym magnetom. A funkcia "high speed dubbing" zrychlovala aj pretacanie - to islo neprekonatelnou rychlostou.
...
Protože se na vyšší otáčky přepnul jedinej hnací motor mechaniky a všecky převodový poměry zůstaly stejný... Jinak ta mechanika šla upravit, daly se hlavy právě z Condora, doplnila se střídavá předmagnetizace a mazání, předmagnetizace šla učunit i dynamická, což zlepšovalo vybuditelnost pásku. Zůstalo jednoduchý mechanický ovládání s tvrdým chodem, ale vzhledem k jednoduchý konstrukci a ceně, za kterou se to celý dalo koupit, to bylo zlatý ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Na vacsine inych kazetakov je ta vyssia rychlost blokovana len na PLAY/REC. Tu asi usetrili par kontaktov na prepinacoch :D

Vtedy som o elektronike vedel dokopy hovno, takze ziadne upravy neprichadzali to uvahy. Vzhladom ku kvalite vykonovej casti by ani nemali zmysel.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 16 črc 2023, 10:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#37 Příspěvek od nokijec »

Crifodo se chová jako by mu někdo rozšlapal bábovičky na písečku.
Ten článek je vzpomínka autora na období kdy mu bylo 5 až 10 let.V tomto věku ještě není motorika plně vyvinutá a tak může dělat pětiletému dítěti problém.Nechápu proč Crifoda tolik prudí ,když někdo nazývá jižní část bývalého SSSR původním názvem..
A že tam koupili magnetofon?Autor nepíše za kolik se jim podařilo vyvekslovat ruble.Spousta lidí cestujících do zemí Sovětského impéria s sebou vezla kontraband.
Stačilo mít dámské silonky nebo záclony, textil kde byla západní visačka.Pokojské v hotelích prolezly turistům kufry a samy nabízely obchod.Kupovat kazeťák v přepočtu za 3000Kč by nedávalo smysl.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#38 Příspěvek od pocitujlasku »

si pamatam, ze spoluziak mal k tomu robene repraky a hralo to neskutocne (samozrejme vzhladom na cenu veze a vtedajsiu beznu ponuku v obchodoch.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#39 Příspěvek od josef_novak »

Tak jsem vytáhl šmejda ze skříně v garáži. Permanentní magnet na mazání tam má taky. Jenže rádio hraje a kazety taky, akorát asi zůstal viset High-Speed-Dubbing přepínač, protože to zní, jako kdyby to zpívali čipmánci.
Budu se mu muset omluvit, protože byl kupovaný v prosinci 1990. Dokonce jsem si vzpomněl, že jsem ho i přelaďoval na OIRT, ale jen vzduchovou cívkou.
Přílohy
audioton2.jpg
audioton1.jpg
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abys každý den aspoň na jednoho narazil.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

nokijec píše:rozšlapal bábovičky na písečku.
Ten článek je vzpomínka autora na období kdy mu bylo 5 až 10 let.V tomto věku ještě není motorika plně vyvinutá
:D možná mám potíže s porozuměním takového druhu "nostalgií", to je fakt. Já tam četl, že ty tuzexy obíhal jako 16letý a navíc roce 88, zatímco jsme o šest let dřív kupovali Raks v Domácích potřebách. Jo, v roce 1982 bylo třeba pro projektor Elmo do jediný prodejny v Kladně, které bylo nadprůměrně zásobované asi kvůli dělnický třídě, ale stepovat u veksláků kvůli kazetám v mém vesmíru opravdu nebylo potřeba.
Dobře, tak jako sedmiletej se dvěma bráchy teenagery co "dělají do audia" netušil o dvoukanálovém zvuku. A pamatuje si to. Budiž. V letech 79-80 kdy už x let Tesla valila stereo přístroje, nevím jak Unitra nebo Videoton.
Jestli se tvoje projekce nostalgie blíží autorově nebo jsi s ním totožný, tož se omlouvám, že to tak úplně nežeru :twisted: Motorika sem, motorika tam.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#41 Příspěvek od nokijec »

Vy jste měli s kamarádem bžundu z nějaké knížky,někdo jiný se zase vysmíval příkladům s dvojcifernými sčítanci a poručík Dub o tom hovořil již před válkou s panem okresním hejtmanem.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Hubert_79 »

Spíš jsem zvědav na další díl, co autor objevil za svatý grál, poté co mu byly otevřeny oči.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#43 Příspěvek od BOBOBO »

Je to k nám kousek z Rokytnice vOH . Táta dělal v hospodě a sem v podstatě pravidelně zajížděl důstojník RA a dovážel , co kdo z CCCP chtěl . Jen doma jsme měli snad 4 tranzistoráky . Rubl byl za 10,- . Dovážel vše možné od tenkrát velkého hitu mikrovlnek po televize . Sám jsem si u něho objednal OML a za 115R ho přivezl v originál krabici , mám dodnes. Sice jsem byl členem HFklubu v Pa od 80sátého , ale doma jsem jel stejně mono . Tedy mimo gramo . Ale radiosignál stál v našem koutě za prd a stojí dodnes . Takže i 3X60 jsem poslouchal celé v mono . Jo postavil jsem několik párů beden , ale krmeno viz výše . K té sestavě jsem koupil v roce cca 85 technics AA za asi 10.000,- no a po zapnutí mne čekalo zklamání . Signál stál za prd jak VČ tak černá . No a na stará kolena to mám stejně , monosignál silně převažuje . Pásků do cívkáčů mám ještě dost , převažovaly scotch . Kazeťák jsem měl vega 328 a tam jelo snad všechno . Měl jsem ho před vojnou , takže od 76-77 . Měl jsem ho i na vojně , vydržel hodně .

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#44 Příspěvek od josef_novak »

A o tom to je, každý to měl jinak. Na ostravské burze jsem nakupoval v roce 1985 Sony HF 90 za 70,- Kčs (HF-S 90 asi za 100,-). Poláci vysílali celé desky i s pauzou na otočení kazety, kdy dopředu řekli, že bude potřeba 90 nebo 60.
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abys každý den aspoň na jednoho narazil.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#45 Příspěvek od BOBOBO »

Ano redaktorem byl pan Mann a jmenovalo se to minimax a bylo super, že před hraním řekli minimálně přeložené názvy skladeb a i části textů . Měl jsem tamodtud , mono , nahraných hafo desek . Např. komplet Knopflera , "nuž o šešču ostřach" sixblejdknajf , pamatuji skoro 40 let ... Takže na 15ku kotouči 2 desky za sebou ... Měl bych mít nahraný Let do nebezpečí s Munzarem , coby letcem , byl i opravdový , proto to mohlo mít i ten švunk .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“