Ach ta nostalgie...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#76 Příspěvek od xsc »

konosuke píše:Maďaři i dederoni měli víc volnosti: zahraniční desky (Purple, AC/DC...)
Maďaři ano, východní Němci rozhodně ne. Sice jim občas něco dovezli, co sem ne, ale jinak třeba cestovat mohli jen k nám a do Maďarska.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#77 Příspěvek od Yarda1 »

Jednou jsem se zapletl do diskuse:
https://avmania.zive.cz/kdy-se-vyplati- ... howforum=1
Asi jsem se omylem zapletl do skupiny co má jiné požadavky na zvuk.
:-(
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od zdenoeddie »

xsc píše:
konosuke píše:Maďaři i dederoni měli víc volnosti: zahraniční desky (Purple, AC/DC...)
Maďaři ano, východní Němci rozhodně ne. Sice jim občas něco dovezli, co sem ne, ale jinak třeba cestovat mohli jen k nám a do Maďarska.
To bol jeden z hlavnych dovodov letnych kolon Trabantov a Warburgov, ... na Balaton?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#79 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:"vítej v pekle, právě jsi propadnul démonovi jménem nikdy nekončící honění se za kvalitou poslechu..."
není to tak vyhraněné. Jednak na starý kolena ubývá energie a ochota k sebemrskačství za lepším zvukem, jednak přijde tinitus a nakonec zjistíš, že nad 12 kHz nějak moc neslyšíš a že vlastně ten rozdíl mezi kazeťákem a cívkáčem na rychlost 19, který mě dřív urážel, není ani poznat.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#80 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše: . . . jednak přijde tinitus a nakonec zjistíš, že nad 12 kHz nějak moc neslyšíš a že vlastně ten rozdíl mezi kazeťákem a cívkáčem na rychlost 19, který mě dřív urážel, není ani poznat.
. . . ano, bohužel v tomto stavu už jsem taky stejně jako většina lidí kolem šedesátky . . .
a tak mi stačí na poslech i jednodušší stroje a zesilovače.
čím je člověk starší má sice více zkušeností s tím co a jak poslouchat,
ale tím víc zjišťuje, že co by slyšet chtěl už vlastně ani neslyší . . .

Uživatelský avatar
vladopp
Příspěvky: 22
Registrován: 28 črc 2022, 02:00
Bydliště: Poprad

#81 Příspěvek od vladopp »

josef_novak píše:V Maďarsku měli v kinech filmy, které jsme mohli vidět za dva roky max. jako 4 kopii na VHS.
Do Maďarska som za totality chodil kupovať LP a aj na prvé koncerty Helloween, Iron Maiden, Saxon, Black Sabbath. 8-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#82 Příspěvek od Hill »

ransom píše:... Zvuk zezadu nebo shora získává kromě různé intenzity a fáze ještě různé zabarvení podle směru, dané tvarem ušního boltce...
Takže ještě nebyla řeč o nahrávkách pořízených umělou hlavou: to můžu potvrdit, fantomaska na paruky s mikrofony místo uší jako zdroj signálu, polo-, či zcela otevřená, sluchátka na výstupu, naposlouchaná zkušenost s prostorem - a skutečně lze umístění zdroje vuku lokalizovat dost přesně. Ale stačí jinak celkem nepodstatně časově posunout levý kanál proti pravému - a je po efektu. Paradoxně záznam na B43 přehrávaný týmž magnetofonem byl plný prostoru ze všech stran, zatímco záznam na B73 byl prostě jen stereofonní. Až časem jsme přišli na to, že dvouhlavý stroj to sejmul, jak nahrál, stejnou hlavou, v tříhlavém stroji byly hlavy seřizované na kolmost, na dokonalé sfázování kanálů v celém pásmu se nikdo nepodíval, takže levý a pravý kanál byly navzájem o několik µs časově posunuté. Jemné doseřízení záznamové hlavy "na fázi" na výškách ztrátu nezpůsobilo, zato pak i zde byl rozlišitelný "zvuk odkudkoli". Na dvě uši, doukanálový záznam, stereofonní sluchátka.
Škoda, že pásek přehrávaný na jiném stroji tuto vlastnost opět ztratil. Ale aspoň už víme, proč.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#83 Příspěvek od konosuke »

Když jsem poprvé uviděl na fotce - na stránkách AR to tuším bylo - radiomagnetofon Tesla K203 Diamant
připadal mi jako důstojný konkurent či partner aparátů západní provenience bohužel, fyzický kontakt už nebyl taková atrakce za pozornost stál leda wide systém rozšíření sterea, konstruoval se často amatérsky například podle Bozděcha - Stavba doplňků pro magnetofony
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#84 Příspěvek od Hill »

Vzhledem k rozměrům Diamanta, Safíru, a nakonec i Condora byla funkce Wide Stereo sice efektní, ale zase se hodila jen k uměle smixovaným nahrávkám. Takové nahrávky natáčené "na přírodní mix", například první rozhlasové nahrávky kapel jako Pacifik, Spirituál kvintet a dalších zněly lépe s vypnutým rozšířením. Časem dostali každý svůj mikrofon a signál se bral rovnou z mixpultu, takovým nahrávkám umělé rozšíření stereobáze nijak výrazně neuškodilo.
A ještě maličkost:
konosuke píše:Ambiofonie v receiveru Merkury ano pamatuji, řízená tahovým potencákem byla.
Nebyla. Tahovým ano, ale přepínačem. Šestipolohovým. Jím se v nejvyšší poloze propojily natvrdo zadní reproduktory do série (byly zapojené navzájem v protifázi a šel do nich rozdílový signál z předních reproduktorů), v nižších polohách se zařadil napřed odpor 3,4 Ω, a v dalších se přidávalo po 6,8 Ω.
V sestavě vpředu 2 kusy ZG30 (4 Ω), vzadu 2 kusy RK15 (taky po 4 Ω) se skutečně dalo vybrat nastavení, při kterém to jakoby dostalo "prostor navíc". A ještě se to dalo změnit vzájeným prohozením levého a pravého zadního reproduktoru. Efektní, ale jinak k ničemu, navíc podle původního schématu to šlo vypnout jedině vytažením konektoru jednoho ze zadních reproduktorů. Přijímač, který jsem repasoval, ale měl viditelně už z výroby poslední odpor vynechaný, tedy poslední poloha přepínače ambiofonii vypínala.
Jo, a ještě něco: po netu běhá schéma, v němž jsou v řetězci uvedené odpory 6k8, tak to je špatně, s takovou by zadní reproduktory ani nepíply už po přepnutí z "max" o jeden stupeň. Ty odpory jsou 6,8 Ω / podle rozměrů nejméně 2 W každý.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#85 Příspěvek od EKKAR »

vladopp píše:
josef_novak píše:V Maďarsku měli v kinech filmy, které jsme mohli vidět za dva roky max. jako 4 kopii na VHS.
Do Maďarska som za totality chodil kupovať LP a aj na prvé koncerty Helloween, Iron Maiden, Saxon, Black Sabbath. 8-)
A Hungároring byla první F1 Grand Prix ve "Východním bloku" ještě před rokem 2000 ... Jo, ne všichni soudruzi si byli v tehdejším svrabu a neštovicích tak ouplně rovní, někteří si už tenkrát holt byli rovnější ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#86 Příspěvek od ZVUK2000 »

A kde dostal Orban Hungarovce dnes :oops:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#87 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:]A Hungároring byla první F1 Grand Prix ve "Východním bloku" ještě před rokem 2000 ...
Nechtěls napsat 1989? První F1 Hungároring byl 10. srpna 1986 a vyhrál ji Nelson Piquet na Williamsu. Vím to celkem přesně, byli jsme se tam kouknout. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#88 Příspěvek od ransom »

Hill píše: Takže ještě nebyla řeč o nahrávkách pořízených umělou hlavou...
Jo, binaurální nahrávky se objevují dodnes. Nijak urvaný jsem z nich nebyl, efekt jsem zaregistroval jen u některých. Považuju to za takovou hříčku a zajímavější mi přijde prostě si lehnout venku a poslouchat zvuky okolí.
Ty stereofonní nahrávky dvěma mikrofony byly ve své době známá věc. Systém A-B, tedy dva mikrofony samostatně před snímanou scénou, každý po jedné straně, nebylo možné z principu ani rozšířit Wide efektem, ale ani poslouchatelně sloučit do jednoho monofonniho kanálu. Na jednu stranu taková nahrávka asi nejlíp zachová původní prostor i s jeho dozvuky a přirozeným rozostřením lokalizace. Na druhou stranu je proti umělému stereu z mixpultu méně poslechově atraktivní.
Slyšel jsem před pár lety amatérskou nahrávku kostelních varhan, pořízenou dvěma kondenzátorovými mikrofony na koncích šestimetrové rampy vyzvednuté kus pod klenbu. Nahráno na B73 někdy kolem roku 80. Nádherný zvuk, pokud se to pustilo v sále se širokou bází mezi bednami.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#89 Příspěvek od bu2520 »

taky se hlavně míchaly desky jako stereo , bylo to míchané jako na koncertu na jedné straně kytara na druhé basa , zpěvák přecházel z leva do prava. A pak takové ty experimenty co dělali se zvukem např Pink Floyd. A to vše zmizelo . Ještě trochu se občas objeví ten prostorový zvuk, ale ty hrátky kdy si člověk dokázal představit jak ta kapela chodí po jevišti to zmizelo s devadesátkami.

Uživatelský avatar
vladopp
Příspěvky: 22
Registrován: 28 črc 2022, 02:00
Bydliště: Poprad

#90 Příspěvek od vladopp »

Mám rád tie priestorové efekty Pink Floyd, Yes, Led Zeppelin atď. ale iba v stereu. Skúšal som počúvať hudbu aj v 5.1, ale hlavne koncerty s týmito efektami mi vadili. Pre filmy je to OK, ale koncerty aj keď sú v 5.1 alebo v DTS, tak dokážem počúvať a sledovať iba v stereo móde. Asi to bude tým, že na koncerty chodím a reálne tam tie priestorové zvuky a dozvuky nepočuť. 8-)

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“