odpojení zásuvky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

odpojení zásuvky

#1 Příspěvek od breta1 »

Zkusím dát dotaz i zde na forim.
Existuje prosím nějaké HOTOVÉ zařízení (pokud možno v provedení jako adaptér do zásuvky), které splní tento požadavek:
Nastavím na něm požadovaný čas, a pokud se připojí zátěž (čerpadlo), začne se odpočítávat nastavený čas a pokud je zátěž (čerpadlo) stále připojena, pak po tomto nastaveném čase zařízení vypne a pro další start bude potřeba toto zařízení ručně restartovat.
Pokud se ale zátěž (čerpadlo) samo vypne před nastaveným časem, zařízení se dostane do výchozího stavu a zátěž (čerpadlo) se může opět zapnut na nastavený čas..
O co jde - běžně mi běží čerpadlo např. do 10 minut, tato doba mi stačí na zalévání, plnění nádob, sprchování.. Už se ale stalo, že v mé nepřítomnosti praskla hadice nebo se vytrhla ze spojky a čerpadlo pak běží trvale.
Nejde tak ani o čerpadlo, ale o omezené množství vody v zásobníku.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

Hotové asi ne, ale smart zásuvka by použít šla, musí ale umět měřit příkon. Potom toto chování půjde nastavit v nějaké smart home aplikaci.

Nebo malý PLC, u mě siemens Logo.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hape »

Asi si to budeš muset nechat udělat na zakázku. Třeba firma MALAPA by ti to mohla udělat.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

Shelly Plug S by mala mat podporu scriptovania tak mozno by to slo napisat v tom, dokaze aj merat spotrebu.
Skriptovanie som neskusal tak neviem co vsetko sa v tom da. Davam to tu len ako napad.

Resp na DIN listu Shelly Pro 1PM

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Casovy spinac a resetovat ho prudovym rele?

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#6 Příspěvek od DukeNuke »

Ono by asi bylo vhodné, kdyby tazatel napsal, jak má řešeno to zapínání čerpadla. A taky co je to za čerpadlo.
Pokud by to třeba byl darling, pak to jde řešit časovým spínačem a elmg ventilem, který by výstup z darlingu po 10 minutách uzavřel.
Kdyby to čerpadlo zapínal ručně, pak třeba něco jako tohle: https://cz.rs-online.com/web/p/zasuvne- ... 79750?gb=b

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od Valdano »

breta1 píše:Existuje prosím nějaké HOTOVÉ zařízení (pokud možno v provedení jako adaptér do zásuvky), které splní tento požadavek...
Neznám hotové zařízení, které by umožňovalo přesně to co zmiňujete aniž by jste musel řešit navíc specificky buď nějaké softwarové záležitosti viz třeba zmíněné skriptování a nebo hardwarové záležitosti viz složení s různých dílů.

Pokud to půjde vyřešit s některou smart zásuvkou jak už zde bylo zmíněno, tak byste to nemusel skládat z různých HW dílů, ale bude potřeba si prohrát s tím skriptováním a resetování by se pak dalo řešit přes Wifi ať už z PC nebo mobilního telefonu.

Při řešení bez smart zásuvky přes HW bude potřeba to dát dohromady z různých dílů jak už zde bylo naznačeno. Níže zhruba popisuji jednu z možností a najdou se jistě i další varianty, ale bude to znamenat sloužit to z nějakých dílů a je otázkou zda si na něco takovéto troufnete sám a nebo si to budete muset spíš nechat zapojit třeba nějakou firmou.
breta1 píše:běžně mi běží čerpadlo např. do 10 minut, tato doba mi stačí na zalévání, plnění nádob, sprchování.. Už se ale stalo, že v mé nepřítomnosti praskla hadice nebo se vytrhla ze spojky a čerpadlo pak běží trvale. Nejde tak ani o čerpadlo, ale o omezené množství vody v zásobníku.
Popište čím se zapíná to čerpadlo tj. zda automaticky na základě nějakých sond apod. nebo zda ho spouštíte jen ručně.

Jedna z možností:

- již zmíněné proudové relé (sepne při spuštění čerpadla), pokud by mělo čerpadlo v sobě použitelný spínací kontakt nebo by se dal použít nějaký volný pomocný kontakt toho co spíná chod toho čerpadla, tak by se k tomu dal využít namísto proudového relé,

- plus relé se dvěma kontakty pro start celého obvodu a případnou blokaci chodu, pojmenujme ho třeba blokovací relé (jeden kontakt pro přídrž v sepnutém stavu a druhý kontakt pro napájení celého obvodu za tím relé včetně čerpadla)

- plus tlačítko (pro start/reset)

- plus časový spínač s rozpínacím kontaktem v klidu sepnutým umožňujícím režim, že po zapnutí napájení časovače rozepne jeho kontakt až po doběhnutí času.

Tlačítkem by se sepnulo blokovací relé a jeho přídržným kontaktem by se udrželo v sepnutém stavu i po uvolnění tlačítka. Tím by bylo k dispozici napájení celého obvodu včetně čerpadla za tím relé s tlačítkem.

Pokud by čerpadlo naběhlo sepnul by kontakt proudového relé a ten by aktivoval časovač, který by byl nastaven třeba na 15 minut. Časovač by rozepnul až po doběhnutí té nastavené doby 15 minut.

Pokud by čerpadlo vypnulo dříve tak by byl časovač bez napájení dříve než by doběhl nastavený čas a tak by se obvod blokovacího relé s přídrží nerozpojil.

Pokud by však čerpadlo běželo déle tak by doběhl čas časovače, ten by rozpojil svůj kontakt a tím přerušil přídržný kontakt blokovacího relé a celý obvod by tak byl bez napájení včetně čerpadla. Poté by bylo potřeba tlačítkem opět nahodit blokovací relé s přídrží.

Varianty mohou být samozřejmě různé v závislosti na případných dalších podrobnostech, které k tomu ještě sdělíte.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 17 črc 2023, 13:29, celkem upraveno 7 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Stacil by schodistovy automat a prudove rele, ktore spina pod nastavenym prudom. Napajanie prudoveho rele zapojit za automat a spinaci kontakt rele na tlacidlovy vstup automatu (+ k nemu paralelne resetovacie tlacidlo).

Zapnes napajanie, automat je vypnuty. Stlacis tlacidlo, automat zopne, prudove rele dostane napajanie, zisti nulovy odber a drzi automat zopnuty.

Ked sa zapne cerpadlo, rele odpadne a automat odpocitava cas. Ked sa cerpadlo vypne, rele zopne a zase drzi automat zopnuty.

Ked sa prekroci cas, automat vypne. Zmizne aj napajanie pre prudove rele, takze ho uz znovu nezapne (tu by to mohlo zacat kmitat).

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

breta1 píše:...Existuje prosím nějaké HOTOVÉ zařízení (pokud možno v provedení jako adaptér do zásuvky), které splní tento požadavek...
Nevím, jestli existuje něco hotového (nepotřeboval jsem to, tak jsem to nehledal), ale existují různá průmyslově vyráběná udělátka, napadá mne regulátor na destičce asi 6x6cm napájený ze sítě, výstup dvě relé 230V, několik vstupů, řízený programem (nevím, jestli to ještě je k mání, už víc než deset let se tím nezabývám), asi by nebyl problém do toho napsat program co by ten tvůj požadavek splnil. Jde o to, kdo by byl schopen a ochoten se tím zabývat a kolik by za to chtěl zaplatit.
Máš nějakou představu kolik bys za to chtěl a mohl nabídnout?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Dá sa to vyskladať z existujúcich komponentov: prúdový chránič, prúdové relé, časové relé a nejaká 5W záťaž. Optimalizáciou komponentov je potom možné zredukovať náklady na minimum. Napríklad prúdový chránič použiť ten, ktorý tam už je. Vynechať prúdové relé a namiesto toho vytiahnúť signál pre časové relé odniekiaľ z čerpadla. Ako pomocnú záťaž pre vybavenie prúdového chrániča použiť samotné časové relé, alebo inú súčasť obvodu.

Alebo jednoducho použiť tepelnú ochranu pre elektromotory nastavenú (poddimenzovanú) tak, aby po 10min vypla.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#11 Příspěvek od jenicek »

Přesně tohle jsem teď řešil pro známýho akorát s tím rozdílem, že je sklerotik :lol:
Píchnul jsem mu přímo do rozváděče programovatelný časový relé a spíná to vypínačem ve stylu zapne/vypne ručně nebo zapne/vypne se samo v nastaveném čase.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1716340 ... 4-70-a.php

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#12 Příspěvek od HF_Tech »

Něco takového jsem dělal pro kamaráda akorát na 3f čerpadlo. Krabice GEWISS na DIN liště stykač, čas relé a tlačítko start a stop.
Při startu se zapnulo časové relé. Rozpínací kontakt časového relé byl zapojen do série s tlačítkem stop a ještě byl do série zapojen plovák na min hladinu.
Čerpání se vypnulo buď tlačítkem stop, nebo při vysátí vody na min hladinu od plováku nebo to ukončilo časové relé, aby nepřetekla nádrž.
Práce asi dvě hoďky.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#13 Příspěvek od dj_Paul »

Výsledek se asi nedozvíme, co?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“