TKZD25

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Ked uz mas nejaky lepsi merak, tak je hriech ho mat neskalibrovany :D

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od lesana87 »

Ale to přece platí o jakémkoliv měřidle, nejen o těch lepších. K čemu je mi měřidlo, které dává nesprávné údaje? :)
Nikomu neberu, když mu k měření stačí nasliněný prst nebo šroubovák, ale obojí má také určitě jistým způsobem zkalibrované, jinak by nemělo smysl to k měření použít. :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

PeteBurns má v určitém ohledu pravdu v tom, že je minimum obvodů, které jsou tak extrémě citlivé na nastavení mapětí , že by správně nefungovaly při odchylce napětí třeba jen 0,1% . Budou fungovat při odchylce napětí klidně 5-10%.
Ale existuje vyjímka a to jsou právě měřáky :) . Když 6 a1/2 místný voltmetr ukazuje s chybou 0,5% tak je prostě vadný a nefunguje správně.

Když jsem měl jen měřáčky řady 830 , taky mi to nebránilo úspěšně zprovoznit spoustu konstrukcí. Ale docela těžko se s D830 dá s čistým svědomím nastavovat třeba digitální měřidlo na zdroji nebo digitální ovládání napětí takového zdroje.

Tady může opět přijít obligátní otázka, na co že je potřeba na zdroji přesné měřidlo, když konstrukce fungují s velkou tolerancí....To už věc postoje každého konstruktéra.

Takže když se někdo dostane k nějakému zdroji reference či možnosti kalibrace kterému věří (jako třeba ty zenerky), je to vždy radostná událost. Kdysi jsem si vyrobil primitivní referenční zdroj 10,00V s MAC01(katalogové zapojební) a nastavil ho ještě v tehdejší práci na ověřeném měřidle a ještě teď po letech jsem zjistil, že moje lepší měřáky ukazují taky 10,00V.

Je deprimující mít několik "hodněmístných" měřidel a každé z nich ukazuje špatně na dvou posledních místech. U značek jako HP , FLUKE, Philips se to nestává (ani u 30let starých výrobků), ale takové starší Metexy nebo Voltcrafty to docela dělají. To je právě ten rozdíl mezi výrobci, i když nové přístroje možná měřily dobře všechny.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od lesana87 »

To jsem tu před týdnem prováděla - nastavovala měřáčky do zdroje a zjistila jsem, že mi každý multimetr ukazuje jinak. :(
Proto by se nějaký ten napěťový normál hodil.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Zaručeně se hodí. Jenže stejně není vyhráno. I když má člověk normál napětí třeba 8V nebo 2,5V , mají měřáky ještě další rozsahy. A jak to udělat třeba na rozsahu 20V nebo 200V nebo dokonce 1000V(2000V)? U lacinějších voltmetrů dělají chybu právě nedokonalé děliče. Když se měřák seřídí na jednom rozsahu, ostatní jsou stejně ujeté. Ale "naštěstí" levné multimetry mají z principu málo míst na displeji a malou deklarovanou přesnost, takže většinou vyhovují specifikaci.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#21 Příspěvek od PeteBurns »

Samozrejme, ze ak clovek vie, ze mu ukazuje merak spravne, ma dobry pocit, mne islo hlavne o to, ze ak dobre neukazuje, nebude najlahsie ho presne nastavit, plus co sa tyka praxe, naozaj ma nenapadla ziadna konkretna situacia, kde by ta presnost bola taka kriticka, jedine napriklad presne balancovanie clankov baterii, kde je dobre vidiet presnost kludne aj na tisiciny, ale opat ide viac o vzajomne rozdiely, nez absolutnu presnost :) A este ma napadla napriklad tepelna zavislost vsetkych suciastok, ktora ma viackrat dokazala nasrat - je sice pekne, ze napriklad pozadovana hodnota regulacie je overena kalibrovanym 4.5-miestnym merakom a je spravna, ale co z toho, ked pride leto, teplota sa zvysi o 20 stupnov a nova hodnota je uplne mimo, niekedy aj o desatiny, nieto tisiciny...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od workhard »

To máš tedy dost blbej labák, když ti tam lítá teplota o 20°, pracuješ v kolně?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#23 Příspěvek od Olchor »

Přesnej měřák potřebuješ hlavně na výrobu a cejchování dalších měřáků. Reference by měla mít garantovanou přesnost minimálně 3x lepší, než ověřovaný přístroj.
Jestli ale nic takového nevyrábíš, tak asi 3 místa stačí.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Pepa87 »

Právě se hrabu v regulovatelných VN zdrojích a tohleto tam je pro stabilizaci výstupního napětí oscilátoru, zapojené jako normální zenerka s odporem přímo na výstup (asi 3,46 kHz). V jednom je TKZD 25/C (8,44910 V) a ve druhém TKZD 25/B (8,46475 V). Nevím, jaký je mezi nimi rozdíl kromě napětí a kromě toho, že C je jakoby odlitá z bílé hmoty a B je v černé krabičce s víčkem (sváděla k demontáži, ale vnitřek je zalitý silikonem). Ta čísla jsou zřejmě výrobní sériová čísla, na černé je řada sedmi čísel a na bílé tři, delší mezera a čtyři. Nevím ale co má znamenat to, že na té černé je jako navíc na pouzdru dospáno "544 uV". Jinak na desce je to značeno jako normální dioda (přitom normální zenerka je tam značena jako zenerka), anodou na zemi. Z naměřených hodnot dopočtený proud (v době kdy teče) je asi 26 až 27 mA.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#25 Příspěvek od maxijaroslav »

To písmeno za lomítkem v označení udávalo teplotní závislost toho referenčního napětí. Uvedené napětí platí jen při teplotě 20°C

Odpovědět

Zpět na „Součástky“