Mikrovlnka Brand

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#16 Příspěvek od Eleman »

Škoda kvůli tomu vyhazovat 9 let starou mikrovlnku pokud je jinak. Motor talíře se dá kanibalizovat z jiné mikrovlnky např. s vadným magnetronem, nebo za rozumný peníz koupit. V postatě existují jen dva druhy motorků - na 230V nebo na 30V. V té tvé bude asi na 230.
Ta mikrovlnka pak bude jistě sloužit další dlouhá léta. Narozdíl od těch novodobých :cry: .
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

Není to tak jednoduchý. Taky se liší hřídelí. Délkou a tvarem aby na ní šel nasadit unašeč.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#18 Příspěvek od Eleman »

Nedělal bych z toho vědu, případná drobná úprava to napraví, zvlášť pokud by se unašeč tisknul.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Motor bude asi dobrej. Pokud by byl v čudu, tak se nebude točit trvale. Spíš to vypadá, že těžký nádobí zatlačí hloub unašeč a ten se přestane protáčet na hřídeli. No uvidíme ve čtvrtek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Tak byl podélně ruplej tištěnej unášešeč. Vypadá to, že tam byly jen dva perimetry a ruplo to přesně v hraně D otvoru pro hřídel motoru. Změřil jsem ďouru pro unášeč v plechařině a přidal tloušťku stěny a už tisknu novej.
Tak ještě zejtra vyměnit mikrocvič Start.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Tak po třech měsících další problém s Brandkou. Pokud je nastavenej maximální výkon a dlouhá doba vaření, tak je po cca pěti minutách slyšet, že magnetron vypne, přestane bručet MOT a jen se točí talíř, větrák a odčítá čas. Až do nastavenýho času se už magnetron nezapne. Když v tomhle stavu dám Stop a znova dám Start, tak se Brandka normálně zapne ale magnetron vypne už za cca minutu. Pokud nechám pauzu několik minut, vypíná za úměrně delší dobu.
Vypadá to , že vypne nějaká tepelná ochrana. Otázka je, zda se opravdu něco přehřejvá, či blbne sonda ochrany. Větrák se točí a přicpanej není. Tušíte někdo, kde jsou nějaký tepelný ochrany v mikrovlnkách?
Nebo to je nějaká zcela jiná závada? Pamatuju, že když byla Brandka nová tak bez problémů zvládla v simaxový misce 10-15 minut vařit brambory a nevypla i když se pára valila kudy to šlo.
Možná má už odkroutíno, co dnes vydrží s jednou blbou závadou na plastovým dílu přes 10 let? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#22 Příspěvek od kejki »

Ve Whirlpoolu jsou po bedně nahoře a vzadu, ale mám i s horkým vzduchem a 6.smyslem. A magnetron hlídala elektronika, jak ho jednou vypla, už ho nechtěla pustit. Po každém rozebrání ho zase pustila a v náhodné chvíli vypla.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

Hlidací termostat je přímo na magnetronu. podívej se, zda jsou čistá žebra chlazení přímo na magnetronu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Brandce přibejvaj léta a tím i závady. Dnes v půlce vaření najednou hodně zeslabila rambajz, co vytváří. Nebylo to cyklování magnetronu, jel na plnej trvalej výkon. Tipnul jsem to na ventilátor a opravdu, vzadu z mřížky žádnej fuk ani sání.
Tak jsem Brandku rozdekloval a opravdu větrák stojí ale zadřenej nebyl. Odporově se mi ale jevil dobře. Tak jsem šel po drátech a zjistil, že paralelně je i žárovka osvětlení a odpor měla jen žárovka. Vyndal jsem větrák. Cívka na statoru byla opravdu přerušená, uhnilý smalťák vinutí těsně vedle pájení na přívodní fáston, asi oxidace velejemnýho drátku od pájecího prostředku. Porod byl v cívce odizolovat smalt, musel jsem si uříznout z hnědý hajzltrubky (na který se perfektně stahuje smalt) pásek alá polívková nudle, abych se k vývodu vůbec dostal. Pocínování se povedlo, na přívodní fáston jsem připájel nastavovací drátek z lícna a zapájel. Nojo, ale odpor stále nekonečno. Stejně postiženej byl totiž i druhej přívod cívky, asi taky odpadl při nanipulaci s větrákem.
Když už jsem měl Brandku rozebranou, tak jsem vyměnil dvě nepolehlivý mikrotlačítka a vykutal, rozebral a vyčistil enkodér, kterej už taky extrémě švejkoval. No Brandka je v pořádku, je jen otázka, kdy si zase něco na mě vymyslí. :roll:
Kdoví jak by to dopadlo kdybych byl línej se do Brandky podívat. Sice jsou v ní minimálně dva teplotní policajti ale na přehřátí by mohlo odejít cokoliv dřív než by policajti zabrali.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Tak Brandka pomalu ale jistě odchází víc a víc. Když jsem v ní zavařoval okurky, tak nedala víc než 5 minut maximálního výkonu, takže jsem se musel vrátit ke klasickýmu zavařování ve vodě v hrnci.
Větrák jede, magnetron žebra čistý, nikde nic co by zhoršovalo chlazení.
Zkusím otestovat teplotní policajty jestli některý nerozpíná (nespíná) na nižších teplotách než by měl.
Pokud by byly dobrý, napadá Vás někoho, v čem by mohl být problém, že se postupně pomalu zkracuje doba chodu, než se mikrovlnka přehřeje.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Habesan »

Co kondezátor ?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#27 Příspěvek od mi-ro »

VN kondenzátor nemá důvod. Většinou bývá proražený a to pak letí pojistky okamžitě a nebo může mít sníženou kapacitu a to má za následek menší výkon, nižší ztráty, menší oteplení. Jiná stav nemůže nastat. Napadá mě nějaký mechanický problém a vznik stojáků který vrací vlny do vlnovodu a tam interferuje a magnetron zahřívá sám sebe.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#28 Příspěvek od kejki »

Podobné mi vyřešila výměna magnetronu. Ale bez měření, takže sprostá výměna. S tím, že elektronika si pamatovala vypnutí a magnetron prostě nepustila.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

mi-ro píše:Napadá mě nějaký mechanický problém a vznik stojáků který vrací vlny do vlnovodu a tam interferuje a magnetron zahřívá sám sebe.
Myslíš třeba něco se slídou (nebo co to je) na okýnku vlnovodu? Nic jinýho mechanickýho mě nenapadá.
A propo, zkusil jsem policajta na magnetronu podložit tlustým papírem aby byl částečně tepelně odizolovanej a nic moc se nezměnilo, stále po cca 5-7 minutách na tvalých 900W vypíná. Zajímalo by mě, co jinýho to může vypnout. Je v tom procesorový řízení s displejem.

Mohl bych zde někoho poprosit dát do MW hrnek cca 0,25-0,3l vody a na trvalých 900W zkusit za kolik minut začne vařit?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#30 Příspěvek od mi-ro »

Jirko, před 30 (40?) lety nám na školení mj. popisovali tehdy ofiko způsob měření výkonu magnetronu tímto způsobem. Založený na principu ohřevu 1l vody. Byl na to jednoduchý výpočet, někde mám hotový vzorec. Měřila se teplota vody a čas. Od času se odečítaly 2 sec pro nažhavení magnetronu. Jestli chceš, někdy se stav a když tam budu nějakou mrchu mít, můžeme to změřit a i porovnat měřením el. příkonu a pak spočítáme i účinnost. :D
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 01 srp 2023, 20:50, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“