Tachodnamo motoru u myčky Electrolux

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Tachodnamo motoru u myčky Electrolux

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Nazdar všem.

Manželka přišla s tím, že občas není suché nádobí v myčce. Máme typ Electrolux/AEG Favorit 65011VI, PNC: 911936624/05. Podle známého opraváře je to způsobeno vadným tachodynamem na motoru. Nejdříve jsem si říkal, co je to za blbost - ale stáhl jsem zde SM pro podobný typ, nalezl jsem vstup do servisního menu a opravdu - hned první porucha je "id0", což po problém s tachem. Na webu Electroluxu je ke koupi jen celý motor, ale samotné tacho ne. To jsem našel jen tady (a v popisu je uvedeno, že při vadném tachu myčka netopí). Nemám problém s koupí (tacha), ale chci se zeptat:
• Neřešil jste někdo podobný problém?
• Co je uvnitř tacha (tím myslím na hřídeli motoru) - permanentní magnet, který v tachu generuje střídavé napětí? Nemůže být už slabý? Je mi záhadou, co by se s tachem tak mohlo stát, když je to cívka a nějakém slabém magnetickém poli.

Celkem se bojím, že když nádobí není suché jen občas, že to bude pěkná pakárna. Já tyhle občasné chyby nemám rád.

Díky za vaše názory.

PF

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Coby jsi tam mimo magnetu čekal . Stejné u praček , tam se i zde na foru zmiňuje prasklý ten magnetický váleček .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Pokud má snímač tacha dva dráty, je to cívka na feritovém válečku. Ohmicky lze prověřit celistvost. Pokud má tři dráty, je tam Hallova sonda. Její funkci lze ověřit už hůře ale lze to také. Bývají díky vibracím odtržené vývody a nebo oddálený DPS od magnetu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kodl1 »

Jo řešil, podobné jako tady..
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... cho#703073

Nakonec výměna cívky tachogenerátoru pomohla.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

Tak jsem asi zvítězil, a to výměnou tacha.
Měřil jsem, vyměňoval dráty (ten černý "molitan" byl opravdu divný), opět měřil, ...
Trochu zvláštní bylo to, že v servisním menu, kde je možné spustit zkušební praní, vše (včetně sušení), fungovalo. Ale nějaký 30minutový program, který manža používá nejvíc, prostě nesušil. V zoufalství jsem vyměnil i to tacho - i když to původní bylo OK a i jeho odpor odpovídal servisnímu manuálu. A světe div se, myčka suší. Takže výměna tacha pomohla - ale proč, tomu nerozumím.

PF
Přílohy
Nové tacho.jpg
Původní tacho.jpg

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#6 Příspěvek od Vlafig »

Vlivem ohřátí motoru může dojít k přerušení cívky tacha. Podobné jsem to měl i u několika praček AEG/Electrolux. Krátký program proběhl bez problémů, u delšího docházelo k problémům. Také záleželo i na tom, kolik bylo v pračce prádla. Po vychladnutí motoru opět tacho fungovalo. Docela zapeklitá závada. Byly to motory zn. Sole - Nidec.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“