Zatížitelnost CYkY 5*10mm2 na vzduchu

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

Zatížitelnost CYkY 5*10mm2 na vzduchu

#1 Příspěvek od aligator »

Dobrý den, nejsem si 100% jistý, zda je vůbec bezpečně možné jistit tento kabel jističem 50A charakteristika B.

Maximální možný odběr bude 30KW, což není zrovna málo. Když by nebyl tak znatelný cenový rozdil v kabelu 5*10mm2 a 5*16mm2, tak ani neváhám.

V mém případě se jedná o cca 40m délky, teplota okolí do 30 stupňů Celsia. Uložení bude na vzduchu na příchytkách a v drátěném žlabu.

V tomto odkaze je uvedeno maximální zatížení 40A.

https://www.elektro-trutnov.cz/kabel-cy ... icu-p6109/

Ovšem v datasheetu uvedeném na stránkách je uvedená hodnota 60A. V tom případě by tedy mohlo být jištění 50A.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

B50 je standardní jištění pro CYKY 5x10. Netřeba to víc prožívat.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

I podle tabulek pro dimenzování je zatížitelnost na vzduchu 60 A (plášť PVC, 3 zatížené vodiče), shodně s katalogem NKT.
Naposledy upravil(a) Achab dne 06 srp 2023, 10:03, celkem upraveno 1 x.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Kabel to zatížení unese, jištění můžeš zkontrolovat zde.

PF

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

My jsme se ještě učili do dimenzování započítávat ekonomické faktory. Časové rozložení zatížení, případně návratnost/nenávratnost úspory při poddimenzování ve vztahu k předpokládané životnosti. Vlivy různých prostředí a způsobu uložení na různých úsecích jednoho vedení atd.

Jednodušeji: dimenzovat podle části vedení nezanedbatelné délky, která bude z celé trasy v nejnepříznivějších podmínkách (10m stoupačka na vzduchu ve vyšší teplotě, i kdyby byl zbytek v zemi). A uvažovat jestli plná zátěž bude krátkodobá, dlouhodobá nebo trvalá, a jestli má zařízení sloužit 10 let nebo navěky.

Tyhle vlivy ale snižují nebo zvyšují základní zatížitelnost. A ta je vždycky vyšší než jištění podle zvykového práva. Takže pokud bude jištěno 50A char. B, tak se mimo nějaké extrémní situace vůbec nic nestane.

Pouze připomenu dvě věci:

Pokud bude těch 30kW motorových a vyskládaných z většího množství menších motorů bez FM, pak bude nekompenzovaný proudový odběr kolem 60A. Kdyby náhodou byla soudobost 100%, může jistič po čase lítat. V praxi se to samozřejmě nestává, motory nebývají zatížené všecky na 100% atd.

Pokud bude těch 30kW vyskládané z množství jednofázových zařízení se spínanými zdroji, měniči a podobně, důrazně doporučuju zkontrolovat zatížení nulového vodiče. Může být přetížený součtem harmonických.

To ale jen jako akademická vsuvka. V 99% případů s rezervou pro jištění B50A vyhoví CYKY 5x10.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Nepíšeš, jestli v tom žlabu je kabel jen sám, nebo je tam s ním dalších 10 zatíženejch CYKáčů. Pokud jo, tak na to jsou přepočítávací koeficienty. Třeba v takovým zavíkovaným Mars plecháči žlabu s dalšíma 10 kabelama k mašinám někde pod stropem nad technologií, co hřeje, bych si těma 50A už moc jistej nebyl.
Na tenhle problém shóřel před cca 15 lety cukrovar v Českým Meziříčí. Aspoň nám to říkali na padesátce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Podle okolností je taky potřeba zvážit přípustný úbytek napětí. Při velkém soudobém zatížení, případně nárazových proudech by průřez 10 nemusel být vyhovující.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě mám stará čísla , která určitě vyhovovala i století . V reálu není problém a nebezpečí 10A na mm pro Cu a 5 pro Humpolec .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Zajisté sis všiml, že dnešní dvaapůlka vypadá jako jedenapůlka v minulým století. A že stará měď je v řezu jaksi červenější, než ta dnešní. Kdoví, z čeho ty kabely dělaj.
Není to tak dlouho, kdy se po jedenapůlce mohlo poslat do zásuvek 16A a najednou tam musí být dvaapůlka. Mistr Petrovický z IBP nám na padesátce názorně předvedl, jak to je se zásuvkovejma okruhama 16A, kdy jsou tři kabely ve svazku v SDK příčce narvaný vatou. To je třeba případ dnešních kuchyní, dva zásuvkový okruhy a varná deska s troubou. Když tam zohledníš vše podle normy, tak dvaapůlka nestačí. Nemá to řešení, protože čtyřku do zásuvky 230V nazapojíš. Takže jedině "správně" dvaapůlka jištěná třináctkou.
To co platilo za našeho mládí, nemusí už být dnes ouplně pravdou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#10 Příspěvek od ransom »

Já jsem si zajisté všiml, že dvaapůlka má jádro stále o průřezu dva a půl. Jenom se používá tenčí izolace žil a tenčí plášť kabelu. Nepamatuju se, že by norma někdy dovolovala použít jedenapůlku na 16A. Nejstarší tabulky mám někdy ze 70. let. Že se to dělalo a přežilo je jiná věc.

Čtyřku do zásuvky zapojovat nemusíš. Natáhneš ji do krabice, nasvorkuješ dvaapůlkou a tou zapojíš zásuvku.

V elektrotechnologii dávno před revolucí jsme se učili, že měděné vodiče nejsou z čisté mědi a že by se vlastně správně mělo říkat "elektrovodný bronz". Odtud tedy různé barvy jádra od různých výrobců.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Koukal jsem se do dokumentu který nám nedávno dělal projektant k hale a má tam 43m 10mm² jištěnou 50A. 63A jištění už má kabely 16mm². A to jdou kabely v roštech na hale kde je značně teplo a je jich tam docela dost.

Jištění 16A zásuvek na 1,5mm² jsem taky nikdy neviděl. Vím, že se zásuvky 1,5mm² natahují, ale jistí se 13A jističem.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

ransom píše: Čtyřku do zásuvky zapojovat nemusíš. Natáhneš ji do krabice, nasvorkuješ dvaapůlkou a tou zapojíš zásuvku.
Aha, zas jeden pán, co si myslí že ví víc než bývalý šéf Inspektorátu bezpečnosti práce Petrovický. :roll: Pokud jseš opravdu z královéhradeckýho, měls kliku, že jsi s ním nepřišel do styku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#13 Příspěvek od ransom »

Já si to nemyslím. Ale tenhle akademický problém řešíme s revizáky, školiteli, normotvůrci a jiným panem inspektorem na penzi už docela dlouho a jiné praktické východisko z něho prostě není. Pokud nechceš místo zásuvky rozvodnici s odjištěním. Do zásuvky se nevleze čtyřka, třináctka neutáhne 3,5kW a dvaapůlka nemůže být ve vatě.
Naštěstí jsem to nikdy nepotřeboval. To bych asi musel spáchat seppuku. Doma mi na zásuvky stačí 10A char. B.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Po obnovené diskuzi padl tip od našeho smluvního revizáka. Mladej, chytrej, ochotnej. Prý kvůli tomu nemohl večer usnout.

Takže - dvě CYKY 3x2,5 paralelně. Údajně by to nemělo kolidovat s ničím. Pokud se má pokračovat od zásuvky k další zásuvce, lze v krabici nasvorkovat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Nojo, jenže v tý době ještě nebyly "superhluboký" krabice KPR68_KA ve který je na svorkování relativně dost místa. Do klasický KU68-1901 bys toho za zásuvku moc nenarval.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“