Proč zdražil i benzin ?

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#46 Příspěvek od Ruprecht »

Pokud by u výrobce benzín stál 12,84 bez DPH a spotřební daň je 12,84, tak ve výsledné DPH placené koncovým zákazníkem (po všech překupech se standardním zaúčtováním DPH) by byla polovina DPH z benzínu a polovina DPH ze spotřební daně, odtud formulace "daň z daně".
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#47 Příspěvek od p32 »

No a proč by to nemělo být jinak. Dokonce tu daň z benzínu můžeš ještě dělit na daň s Frantovy přestávky a daň ze zbytku. :lol:
Zkus si něco přečíst o spotřební dani a kdy se počítá DPH.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#48 Příspěvek od kejki »

Minulé léto se zjistilo, že zatímco v roce 2021 byla průměrná marže u nafty 3,39 koruny za litr a u benzinu 2,55 koruny, loni v červenci to bylo 5,38 Kč u nafty a 5,64 Kč u benzinu.
A co teď mají za marži? :lol:[/quote]
Došla obsluha za 15 čistého a počítám, že taky měli el.energii od nejlevnějšího a potom nejdražšího dodavatele na trhu.
A pořád platí - když to lidi kupujou...

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#49 Příspěvek od Ruprecht »

Spotřební daň se započítává do základu pro výpočet DPH => část DPH je ze spotřební daně. Já vím, že to tak funguje, nerozporuju to, jen to pojmenovávám. A Franta je v pohodě :lol:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#50 Příspěvek od p32 »

Ruprecht píše:Spotřební daň se započítává do základu pro výpočet DPH => část DPH je ze spotřební daně.
Napsal jsi to správně, ale přesněji je to tak, že výrobce má své náklady na výrobu a k tomu si připočítá svůj zisk. Na danou jednotku toho výrobku se vztahuje spotřební daň nebo ne (to určuje stát) - v případě benzínu je ta jednotka litr a k němu určená spotřební daň 12,84 Kč. S připočtenou spotřební daní to jde jako konečná cena do "skladu", kde je to skladováno v cenách bez DPH (jako základy DPH). Ta DPH se připočítává až k datu daňového plnění, tj. prodeje, podle dané sazby k tomu datu daňového plnění a kupující ji musí zaplatit celou s DPH, kterou potom samozřejmě uplatní na odpočtu při daňovém přiznání pro DPH.
(Spotřební daň se řídí zákonem č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních.)

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#51 Příspěvek od Ruprecht »

Ale já se nepřu o to, jak a kdy se účtuje DPH a kdo a jak uplatní odpočet, jen říkám, že část z výsledné DPH je ze spotřební daně, tedy to pojmenovávám jako "daň z daně" podle skutečného stavu věcí :lol:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#52 Příspěvek od p32 »

Ale daň z daně je naprosto normální. To je jako když si musíš práci sehnat, udělat a prodat a ještě ti ji nakonec zdaněj.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#53 Příspěvek od dvorak »

Včera mne zas na CNN vytočil "ekonom" Křeček - že prý mám nejlevnější PHM v Eropě. Ano, pokud cenu v Kč přepočítá na Eura, tak jistě. Ale tento pan "ekonoim" jaksi zapomíná také něco dodat o naší kupní síle ve srovnání s ostatními...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#54 Příspěvek od keemo »

zdrazujou protoze muzou... nikdo jim pres paraty neklepne a oni to moc dobre vi... fiala a spol meli plnou hubu kecu ze budou kontrolovat, skontrolovali, zjistili ze se na tom nabaluji a tim to konci.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#55 Příspěvek od rnbw »

U nas je benzin este drahsi a o kupnej sile radsej pisat nebudem...

Mimochodom, bol som teraz v Prahe a ceny v restauraciach su tam asi tak o tretinu nizsie ako u nas.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od Hubert_79 »

keemo píše:fiala a spol meli plnou hubu kecu ...
Fyjalova drahota. Stejně jako u jídla a Penam, Olma a podobně hlásí velké zisky... Oh, wait. To je Agrofert. To je v pořádku.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#57 Příspěvek od keemo »

no, vsichni breci jak maji malo a pak ctes ty procenta zisku a jeste berou dotace... to akorat nasere... jsem byl minuly tyden v lidlu ze koupim nejakou zeleninu a ovoce... za kilo jablek jakychkoliv - 60 kc. hrusky? 70 za kilo... no koupili jsme par rajcat a sli jsme dom... v Jip-u polske jabka (kupodivu jsou i jedle a sladke) akorat byli trochu otukane takze sezrat ASAP - 25kc... tak jsem si par na zkousku vzal...

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#58 Příspěvek od DedVseved »

V Polsku šel benzín taky o 2 kačky nahoru během 14 dní na 36,50. Ještě minulé pondělí jsem bral za 35,50. Co se týče žrádla, tak opět to Polsko jistí.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“