Zvukař - amatér

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

Zvukař - amatér

#1 Příspěvek od konosuke »

Poněvač jsem - za zásluhy - povýšil na církevního zvukaře (ozvučení, záznam, mix...) nějakou literaturu,
mám Kubáta no a Sýkoru - Elektronické hudební nástroje doporučte něco víc, děkuji.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

ABC lovce zvuku od Ivo Rottenberga
Zvukař a fonoamatér od Kubáta
v těch knížkách je popsaná především práce s mikrofonem při pořizování nahrávek, ale většina má obecnou platnost i při ozvučování prostoru.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Jo, dík mrknu na to jakož i knihy v edici Dexonu - Kamil Toman (mikrofony, repráky etc.)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#4 Příspěvek od ransom »

Proboha... To aby kostel odsvětili.

Zvučení kostelního prostoru je teda docela prekérka. Kdyby šlo o srozumitelné ozvučení z mikrofonu, doporučuju použití sloupů ve stylu RS 508.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

No jo...měl jsem v životě 4 cívkové magiče, 3 kazetové a několik gramofonů
není to pravda moc ale, víc nepotřeboval, umím číst schéma zapojení, ovládám
Ohma i Kirchhoffa. Jo, měřáky ručkové i digital, škop BM370, TG generátor samodomo, no uvidíme.
(nemám elektro vzdělání nybrž hutní - metalurgické)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

NA (pa)zvukařinu elektro nepotřebuješ, na to potřebuješ mít uši a znalosti vo tom, jak se zvuk chová v tý který prostoře a situaci. Jestli se to chceš učit, musíš se buď spojit s nějakým zvukovým technikem z divadla, regionálního rádia nebo třeba od většího orchestru - prostě s lidma, kteří už takovou práci někdy dělali, nebo musíš mít řádově stovku lidí, kteří ti nebudou lhát a s nima si udělat doslova do písmene zvukový zkoušky v kostele, aby tys udělal nějaký nastavení aparátků a oni všelijak rozmístění mezi lidma aby ti dávali report co a jak se v daný situaci děje se zvukem, jestli nevznikají ozvěny nebo hluchý místa atd. Určitě už tam někdy nějaký ozvučení měli, tak sem dej cos našel, někdo kdo to zná ti dá svý info. Nebo jsi spadnul nahej do řeky a budeš v situaci, kdy to ozvučení teprve musíš celý zařídit?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

Jo, v kostele je divná - odrazová akustika a o tlumení ploch nemůže bejt řeč...
zvuk se šíří - zpravidla - z úzkých repro sloupků na vzpěrách stropu.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Nebo z malých reproduktorů přímo v lavicích.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#9 Příspěvek od barnodaj »

A jinak se šíří v prázdným a v plným kostele. V nastavení hlasitosti na 15W zesilovači v kostele v H. Domaslavicích dělalo až čtvrtinu otáčky potenciometru podle zaplnění kostela. Ale to už je takových pětačtyřicet let...

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#10 Příspěvek od jirka5 »

Ještě k té literatuře: Praktická elektroakustika, SNTL Praha 1981. Kniha sice nese nese název, praktická, ale je téměř ryze teoretická, cosi o ozvučování uzavřených prostor tam však také je.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

barnodaj píše:A jinak se šíří v prázdným a v plným kostele. ...
Proto jsem psal o zhruba stovce lidí ku pomoci - je potřeba zkoušet ozvučení s různým tlumením a různý zaplnění prostoru má jiný tlumicí účinky. Bude se to samozřejmě lišit i když bude jedna polovička kostela zaplněná jinak než druhá. A vzhledem k velice specifickým vlastnostem prostoru se to ještě navíc bude hejbat i podle toho, jestli ti lidi budou sedět, stát a nebo klečet (a modlit se za spásu pro pazvukaře) ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

Jééé, já jsem schytal něco podobného, v kostele zatím jen dvakrát. Jadnou jsem výsledek neměl šanci pozorovat. Podruhé varhaní koncert, který dopadnul na jedničku (nechápu proč). Teď pravidelněji bluesrocková kapela. Povětšinou venku a musím říct, že nejvíc pomohl člověk, který se zjevil jako posluchač a vyklubal se z něj zvukař. Jsou to drobné rady, která hodně pomůžou...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Kubát je beznadějně zastaralý, ale viděl jsem nějakou brožuru, která byla takový nějaký základ, mnohem modernějš... možná to vydal Šafařík a spol, když dělají zvukařské kurzy, ale to jen hádám. Podíval bych se i na to, co vyšlo ve skriptech na FAMU a podobně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hubert_79 »

Je dost podstatné vědět, co se bude zvučit. Koncert smyčcového kvarteta? Dětský sbor? Nebo "jen" bohoslužba a mluvené slovo?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Úplně jsem zapomněl... tohle je snad současný základ :
"Praxe zvukové techniky" od Vlachého. Jednu dobu to bylo těžce nesehnatelné.

https://www.megaknihy.cz/cizi-jazyky/15 ... hniky.html
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“