Mikropájka ERS50

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#542 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pouze obnova indexu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#543 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...mohl bych to zkusit vysoustružit z teflonu, kterej je teplotně ještě trochu lepší, teče až při 327°.
A na rozdíl od silikonu nekřehne ztrátou vody při ohřevu.
A na rozdíl od silikonu u něj při tepelném rozkladu (>350°C) vznikají fakt mňamky...

Takže doporučuju + nedávat moc pozor na rozsah nastavení teploty páječky a nevětrat.

Teď trochu vážněji: pokud chceš tepelně izolovat, zkus skelnou tkaninu (nebo mikrovatu) + omotat třeba skelným vláknem. Taky nic moc (tentokrát spíš fyzikálně), ale furt lepší než případně přepálený PTFE.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#544 Příspěvek od Celeron »

Nojo, fluorovodík, to je opravdu mňamka. Nějak mě to vůbec nenapadlo. Na modelářských benzínovejch dvoutaktech se s teflonovejma trubkama spojuje výfukový potrubí a nějak se to neřeší. Ta první spojka je cca 10 cm od válce takže tam asi ještě nějaký teploučko od spalin bude. Ty trubky mají stěnu cca 3 mm a po asi 50 hodinách se začnou propalovat skrz.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#545 Příspěvek od ZdenekHQ »

U teflonových pánví udělali pro blondýnky ten červenej flek, aby se při vaření na plynu neotrávily. Technik si vedle sporáku pověsí klec s papouškem, pokud se papoušek složí, je problém. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#546 Příspěvek od Celeron »

Kanár (taky papouch) se na podobný věci osvědčil už před několika sty lety. Akorát je to drahý testovací zařízení, 500 za kus. :lol:
Blbý ale je, že kanárovi stačí v noci rozsvítit a občas ho z toho klepne pepka, takže to zas tak stoprocentní není. Synovcovi takhle odešly dva, než jim začal přikrejvat na noc klec.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#547 Příspěvek od xsc »

Kanár je jako indikátor blbý v tom, že má spotřebu, i když funkci indikátoru nepotřebuješ :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#548 Příspěvek od Celeron »

Sehnal jsem silikonku, natáhnul ji na hrot včetně kousku topný trubky. Pokrývá ještě asi 4 mm špičky. Po začátku to trochu smrdělo, protože jsem válcovou část přemáznul silikon olejem aby šla silikonka natáhnout.
Zajímavý chování. Nastavuju na pájce o 50-70 st míň. Dá se pájet 40/60-kou už kousek nad 250 na stupnici a na konci u 400 se cín už vyloženě přepaluje.
Pájel jsem asi 2 hodiny immerwähre nastavímo 300 a silikonka drží, nesmrdí.
Jsem zvědavej, jak to dlouho vydrží, silikon jsem do vody nenamáčel jak doporučuje autor v AR-PE.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#549 Příspěvek od Celeron »

Tak je to na dvě věci. Po asi 10 hodinách pájení silikonka rozpraskala a jako tvrdý šlupky se oloupala. Takže autor v AR-PE hodil do světa kravinu. Jestli teda hroty, když má pájku vypnutou, nenamáčí do vody. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#550 Příspěvek od ZdenekHQ »

To schválně vyzkouším, protože ty originál prezervativy na hroty tady někde mám taky. Teda jestli je najdu...

U mě víc pomohlo zavřít okno, aby nebyl (hlavně v zimě) průvan.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#551 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:To schválně vyzkouším, protože ty originál prezervativy na hroty
Nevíš, z čeho jsou? Tohle byl modrej silikon z Vrchlabí. Pochybuju, že je nějakej jinej výrazně lepší. Třeba jsou transparentní s nepřítomností barevnýho plniva odolnější.
Ale možná byl problém, že jsem trubku předem nenamočil do vody a průměr byl o cca 1 mm menší a tak byla trochu na hrotu roztažená.
Okno zavřít nehrozí, v zimě bych s otevřeným nevydržel sedět u stolu. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#552 Příspěvek od Celeron »

Kámoš mi přinesl na zprovoznění dvě ERS50, který koupil jako vyřazenej šrot při likvidaci skladu fabriky. Chyběly akorát hroty a špongie.
Jedna v provedení s KT201/600, druhá s KT206/600. Bohužel ani jedna nemakala. V jedný bouchlá pojistka, profláklej KT201/600 a zkrat v ručce, rozpadlá silikonka na trubičkách co napojuje tělísko na kabel. Vše jsem opravil a navíc osadil velkej Al plech do vinglu jako chladič. Původní teslácký tyristory už nemám a tak jsem místo KT201/600 dal zde doporučený triak TIP226. Pájka je ok, ještě jsem přeběhl nastavení teplot a osadil dvoubarebnou Ledku.

Druhá se chovala podivně, stále topila asi na 250 st a původní zelená Ledka trvale svítila a reakce na poťák žádná. Byla zjevně napadená kutilem, místo KT206/600 byl jakýsi tyristor s označením AEG, číslo jsem na netu nenašel. Ale měl na pouzdře popsaný nohy a bylo jasný, že neodpovídají KT206/600.
Místo AEG jsem dal triak KT207/600, který jsem již použil dříve do ERS50. Páječka regulovala ale dlouho dotápěla. Kouknul jsem na triak a gréc oscilem a zjistil, že na kladným vývodu grécu chybí jedna půlvlna, jedna z diod byla přerušená.
Trochu mě překvapilo, jak ERS50 s triakama místo původních tyristorů maká. Za grécem je proti zemi klasicky jedna půlvlna za druhou. Za triakem je při velkým rozdílu požadovaný a skutečný teploty to samý jako za grécem. Když se skutečná teplota přiblíží k požadovaný, tak za triakem jsou půlvlny s mezerama. Vypadá to, že jak klesá proud do G, tak se triak začne chovat jako tyristor. Ale docela by mě zajímalo kdy se u toho triakovýho spínání měří teplota termočlánkem když průběh za triakem nemá mezeru pro měření. Zajímavý je, že ta regulace maká jen se starejma tyristorama a triakama. Zkoušel jsem triaky BTA20/600 BTB16/600 a T410/600 a s nima ani ťuk.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#553 Příspěvek od Celeron »

Protože mi před časem dorazily ze Sagatu hroty, kterejm po prvním ohřátí samy od sebe vypadly z trubiček pájecí špičky a opravit to jednoduše nejde, tak jsem něco zkusil. Měl jsem tu taky pár hrotů ještě z osmdesátek, na kterých zase byly prožraný špičky ale trubky byly netknutý.
O víkendu byl soustružnickej den a tak jsem zkusil odvrtat ty prožraný hroty a vysoustružit z 8mm železný stříbrnice nový špičky hrotů a nalisovat je do starých trubek, celkem 4 ks. Povedlo se, vypadá to jako originál. Konec hrotu jsem pocínoval na kyselinu a pošlechtil v čínským "obnovovači" hrotů. Pájím tady s tím už druhej den a paráda. Hrot neubejvá a nepozoruju žádnou blbou tepelnou vodivost hrotu proti origo měděnejm. Z toho jsem měl obavu jestli nebudu muset zkoušet ty hroty udělat jako dvojkov měď uvnitř a na povrchu železo.
Když jsem odvrtával špičky těch hrotů z osmdesátek, tak mě překvapilo, jak byly tvrdý a houževnatý. Ty dnešní špičky ze Sagatu jsou proti nim naprostý měděný bláto. Úplně jiná slitina, mnohem světlejší, možná hliníkobronz, ten se chová podobně.
Tak teď ještě aby časem nezačala pájka po železným hrotu vzlínat až na trubku, což je dnes s dírama vyžranejma z boku do špiček hrotu "standardní konec" sagaťáckých hrotů. Prostě zfušovaný galvanický pokovení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#554 Příspěvek od fredis »

Jakej obnovovač jsi použil?
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#555 Příspěvek od Celeron »

6g kelímek Jaston JSD-40A. Myslím, že koupeno v Pajtechu.
Už jsme ho tu v nějakým vláknu "přemlátili" k čemu to je a asi z čeho.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“