Nabíječka NiCd Makita

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Nabíječka NiCd Makita

#1 Příspěvek od Celeron »

Při úklidu jsem našel nabíječku Makita, viz fotka.
Je nějaká bolavá, nedělá naprosto nic. Oprava je bída běs, z obou stran je deska zablemtaná asi 1 mm tlustou vrstvou epoxydu. Takže měření a výměna čehokoliv je neskutečná pakárna. Měřící hroty jsem do toho musel natloukat kladívkem. Při pájení neskutečnej smrad. Už jsem se v ní před časem vrtal, výkonový prvky jsem měl venku, vše dobrý. Oscilátor jednočipu běží.
Nevrtal jste se v ní náhodou někdo? Nějaká standardní závada?
Díly!
Přílohy
Nabíječka Makita.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#2 Příspěvek od pepik9 »

Na táně je schéma, to asi máš.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Neměl jsem, díky moc ! Pokud není odprásklej procík, tak to se schematem asi opravitelný bude. Sice jsem koupil na bazoši jinou, podobnou Makitu ale ta se chová k baterkám dost surově, hodně se ohřívají. S touhle baterky netopily ani zdaleka tak.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Tak schema moc nepomohlo, je tam ouplně jinej procesor se 30 nohama, (schema má 28) který zapojením a popisem vůbec neodpovídají. Ale princip a součástky kolem jsou téměř totožné.
Nalil jsem do misky aceton a položil do něj desku tak, aby byl namočenej jen spodek plošáku. Asi za půl hodiny ten zalejvací sajrajt změknul natolik, že mosazným kartáčkem šel v místech s menší vrstvou dolů. Tak jsem to 2 x zopakoval a nakonec je strana spojů jen čistá deska s maskou. Asi polyuretan, s epoxydem by aceton tak rychle nehnul.
No a rovnou jsem se zhrozil. Tolik studentů jsem snad na jedný desce nikdy neviděl. Teda Makito, Makito, ty to parádně fušuješ! Škoda, že jsem to nenafotil.
Celou desku jsem přepájel ale nic moc práce. Díry kolem noh byly zalitý tím změklým zalévacím sajrajtem a při pájení PbSn bublal dokud neztuhl, takže spoustu spojů jsem musel několikrát přepájet.
Po zapnutí nic, zase procák běžel oscilátor ale ledka nesvítila ani jedna. Napájení v pořádku, spoje jsem prohlídl jestli někde není prasklina nebo vlásek, nic. No a najednou koukám, bliká zelená Led, přítomnost napájecího napětí. Připojil jsem dnes nabitou baterku, rozsvítila se červená Led. Po asi minutě zhasla a buzzík zabuzzil konec nabíjení.
Tak jsem nabíječku smontoval do finálního stavu, vybil trochu baterku ve vrtačce a že ji dám nabíjet. A zase nic, žádná ledka nesvítila. Jenže po pár vytažení síťový šňůry se najednou rozblikala Led a nabíjení zase začalo makat. Tak jsem vyndal a přeměřil všechny elyty, všechny měly vyšší kapacitu než deklarovanou a ESR jako nově koupený.
Je mi záhadou, co to může dělat. Podezříval jsem signál reset procesoru že je krátkej ale tím to není. Proč to po několika zapnutích naskočí? S deskou jsem různě kroutil a nic se neprojevilo.
Uvidím zítra. Taky to bude chtít zkusit, jestli po zapnutí časem nenaběhne sama a nebo se musí restartovat od znovuzapnutí napájení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Přepájel jsem ještě pár spojů, kde jsem našel bublinky od plynů z rozkladu zalejvací srágory, co zůstala v dírách plošáku. Nabíječka nabíjí a kupodivu hned na první zapnutí. Asi opravdu nějakej student na desce, všechny součástky jsou původní. Kroucení a ohýbání desky nemá žádnej vliv. Tak budu doufat, že to vydrží.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“