Co nebrat z Hadexu ?

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#181 Příspěvek od Lojza1 »

Hill: Posílám mnoho díků. Výjimečně jsem na tomto fóru dostal perfektní odpověď a řešení problému.
U toho prvního spreje jsem byl na rozpacích, jestli ten mechanický rozprašovač neudělá na povrchu nehezké tečky a matnosti. Rozumím tedy, že ne.
Hledal jsem dopoledne po místních drogeriích, nenašel, ptal jsem se tam a nenašel předtím ani na eshopu, kde nakupuji drogistické zboží. Místní zaměstnanci popírají, že by měli cokoliv antistatického. Ale ten Yplon jsem možná zahlédl v DM vedle různých Pronto. Cena je opravdu celkem zadarmo, pokud to funguje. Viděl jsem přinejmenším u Rossmanna něco jako

https://www.froseshop.cz/alex-renovace- ... ml-p23751/

a říkal jsem si, že to bude nějaký vosk nebo něco jako Diava a že bych to sklíčko spíš zamastil.

Jistě, nároky na vodivost jsou dost nízké. Právě jsem namísto toho sáčku zkusil využít krabičku z tlustší pevné fólie s reliéfním nápisem tme.eu / antistatic. Z ní rozměrově pasuje jen horní strana s tím nápisem a nápis tme.eu pak dělá TME reklamu na spodní straně stupnice. Vypadá to lépe, než ten sáček. A na rozdíl od sáčku je to mnohem méně vodivé. Takže když přejedu kryt, ručička se trochu vychýlí a hned se zase vrátí. Mám stupnici uzemněnou a nad upevňovací šroubek mi trčí konec toho zemnícího drátku, na který jsem nad šroubkem napíchl váleček vyseknutý z jemné vodivé pěny pod broučky. Ten váleček se dotýká toho krytu resp. teď té fólie. Stupnice je uzemněná i protože pod ní mám usměrňovač stavěného multimetru.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#182 Příspěvek od samec »

Henten antistatik 100 sprej som aplikoval zľahka na kancelárske kreslo a nejaký týždeň potom nehádzalo iskru. Neviem, čo je v tom spreji, ale podstatnú časť tvorí izopropyl. Skúšal som na kancelárskom papieri, na bielej parapete aj na priesvitnom pravítku a žiaden povlak alebo sfarbenie som nepozoroval.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#183 Příspěvek od Lojza1 »

samec: Díky za zkušenost. A to křeslo už zase jiskří, nebo současný stav není znám, nebo stále nejiskří? Ale je to přece jen dražší varianta.
Isopropanol píšou v datasheetu. Díky němu by se to po povrchu toho krytu mohlo vzlínavě roztéct bez kapiček. Otázkou je, jaká složka tam zůstane po vyschnutí IPA a jak dlouho tam potom vydrží ta, pokud to už není nastálo.
Kryty těch měřidel z Hadexu moc antistatické nejsou a nebývalo to běžné ani u solidnějších výrobků. Ty asi bývají spíše z polymethylmethakrylátu. Zkoušel jsem teď přejet kouřový kryt Metra a ani ten není úplně antistatický. Mám představu, že se ručka stane velmi citlivou, když se nějaký náboj usadí na vnitřní stěně. Ten se časem vybije a pak je to citlivé méně. Nevím, jestli ultrazvuková čistička jen odstranila běžné vodivé nečistoty, nebo třeba odstranila nějaký antistatický povlak.

Vidím teď, že Antistat vede Teta drogerie, kterou tady máme. Stavím se tam, pokud jsou s tím dobré zkušenosti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#184 Příspěvek od Celeron »

Lojza1 píše:Nevím, jestli ultrazvuková čistička jen odstranila běžné vodivé nečistoty,
Vím. :lol: Přední dekly od analogáčů do ultrazvuku dáti, do hrobu je přivésti. Vyčistí je až do lehce mlíčnýho odstínu. Jednou se mi to povedlo. Jestli to bylo dobou čištění, saponátem, tvrdou vodou, netuším, ale znova to zkoumat nehodlám. Když ultrazuk dokáže sežerat alobal, tak s tím průhledným plastem to bude možná podobný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#185 Příspěvek od Lojza1 »

Celeron: No jo, ale to je právě ten kvalitní polymethylmethakrylát, tl. poctivé a drahé "organické sklo". To mléční snadno a rádo. Asi by se mu ani moc nelíbil ten isopropanol. I když by podle wiki mělo odolávat tropické povětrnosti po mnoho a mnoho let. Což možná ano. Ale asi to mýdlo atd. Tím, jak je navlhavější, asi má menší sklony nabíjet se. Proto staré drahé budíky celkem fungují. Ten levný polykarbonát či co se sice v jednom místě hrubě pokroutil a silně se pak při vytírání nabil, ale jinak se mu nic nestalo. A kryty k JL40 jsem předtím ultrazvukem vyčistil bezvadně. Ty jsem dal samostatně do kelímků od jogurtíků, aby se neodřely o nerezové sítko ani navzájem. Ony v té vodě jinak volně poletovaly a skotačily. Možná jim pomohla ta konfigurace, že dostaly menší příkon. Nebo nemají nikde tak masivní stěnu, aby se uprostřed přehřála. Nebo je to jiný materiál, ale to spíš ne. Ono se to navíc přehřálo v místě, kde ten kryt má povrch trochu připomínající absorbční klíny.

Vzpomněl jsem si, že když jsem opravoval darovaný zdroj BK127, na měřidle jsem lepil acetonem popraskané boky průhledného krytu. Potom jsem to zabrousil a zaleštil a proto to pak šlo i do ultrazvukové vaničky, ale do takové slabší plastové, kterou jsem tenkrát používal. Pokud si vzpomínám rychle to zmléčnělo kolem těch oprav, kde aceton ještě úplně nevytěkal nebo možná ten plast nějak trvale narušil. I to zalešťování tam předtím šlo rychleji, lepení se prokreslovalo do povrchu. Možná jsem si toho mléčnění včas všiml, možná i trocha nasáklé vlhkosti z normálních nelepených ploch vyschla. Každopádně je teď ten kryt dobrý. Jen na jednom lepeném místě vidím mléčný flek a mléčné jsou samotné lepené spoje na bocích.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#186 Příspěvek od Lojza1 »

Několik poznámek ke zdířkám

https://www.hadex.cz/d940-zdirka-pro-ba ... na-zelena/

- Použitý termoplast není teplotně odolný. To jistě nějak podstatně limituje proudové zatížení.
- Různé kusy jsou různě těsné, jeden ze zakoupených vzorků je těsný opravdu hodně a kdyby mi nechyběl do sady, nepoužil bych ho.
/ Doplněno: Dle nových poznatků některé kusy tuzemských banánků v provedení

https://www.hadex.cz/d931-bananek-dvoudilny-cerveny/

do většiny těchto zdířek nelze zasunout vůbec nebo jen částečně. Když už mám ty zdířky koupené a osazené, vyřešil jsem problém úpravou těch špatných výstružníkem 4H7; to už byly zajištěné proti protáčení plíšků viz níže. Tím se samozřejmě i odstraní galvanický povlak. /
- Použitý plíšek má galvanický povlak, který se při ostřejším ohybu loupe. Asi se bude časem loupat i v místech kontaktu.
- Některé kusy mají plíšek dost volný a pokud se na vnitřní straně nepřehne přes okraj plastové trubičky, na vnější straně může vykouknout a stát se přístupným nechtěnému dotyku.
- Plíšek se v plastové trubičce kus od kusu i dost zlehka protáčí, když se zachytává za segmenty banánku. Proto je takto otázkou času, kdy se ukroutí vodič připájený uvnitř přístroje k plíšku. Řešením je plastovou trubičku v místě, kde se na straně přístroje srolovaná plechová trubička na konci trochu rozevírá, ohřát horkým vzduchem a nehtem zamáčknout do té spáry v té plechové trubičce.
- Montážní závit na zdířce je jemný, nedokonalý a trochu chatrný. Nesmí se moc ohřát a matička se nesmí moc utáhnout. Některé barvy v současné nabídce mají matičky vyseknuté z plechu, na zdířkách jsou dost volné a snadno se strhnou. Většina barev má lepší matičky.
- Dodané pérové podložky podporují stržení závitu a já jsem je po hned prvním pokusu o montáž vyřadil.
- Normální montáž třeba do ABS buď prokluzuje a protáčí se, nebo se při utahování strhne závit, nebo obojí. Moje řešení je otvor s trochu větším průměrem (cca 9,3 mm), na závit už poškozené a odepsané zdířky nasadit a teplem smrštit kroužek z akorát pasující smršťovací bužírky (ten závit se přitom postupně zaobluje a už je nepoužitelný), smrštěný kroužek nasadit na osazovanou zdířku a takto ji do otvoru všelijakým kroucením a šťoucháním nacpat, zajistit matičkou a přiměřeně utáhnout. Možná nakonec i umýt třeba isopropanolem a štědře zajistit hodně prohřátým termoplastem. Ale zase tu zdířku nepřehřát, aby se nezdeformovala.
Jsou to průběžné poznatky z právě stavěného multimetru.
Naposledy upravil(a) Lojza1 dne 12 srp 2023, 23:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#187 Příspěvek od forbidden »

Od té doby, co jsem v Hadexu koupil takový ty levný souosý napájecí konektory a nějaký klasický Jacky, a hned po rozbalení jsem je naházel do koše, levný konektory nekupuju. To je tak naprosto příšerná kvalita, že se nedá použít vlastně na nic. A že to stojí 2,5 bez DPH to neospravedlní. Od té doby jedině kvalitní a značkový.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#188 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že za ty peníze bude kdekoli, nejen v Hadexu, kvalita plus mínus stejná. Vesměs jde o dovoz přes Polsko, často čínský brand.
Jako extra plochá myš, co se líbila mojí, asi za sto pade: po čtyřech dnech baterka hotovo. Pak jsem si všiml, že se LEDka rozsvěcí i při vypnuté myši, tak jsem ji kuchnul a nestačím zírat: plus od baterky nějaký ignor připojil až za vypínač, takže ten tam byl k ničemu. No co, byla tam ploška s dírkou, i když ta pro přívod byla řádně označená, asi to nebylo důležité. Stačilo drát přepájet, kam patřil, a už třetí týden je pokoj. Jestli tak byly zapojené všechny, co tam prodávali, tak potěš...

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#189 Příspěvek od Lojza1 »

Jak stojí už v úvodu vlákna, kromě historických zásob je v Hadexu příšerná kvalita snad všechno. Něco hrozná, něco tristní. Do koše patří velká část nabízeného sortimentu. Ale nekupte to, když je to tak levný. Potlačte zvědavost, když je v košíku hromádka historických artefaktů a ještě něco chybí do dopravy zdarma. Znám sortiment místních obchodníků a jejich dodavatelé jsou na úrovni Hadexu, Emosu či jiných podobných, rozdíl je pak v cenách znásobených maržemi. Kde koupit něco, co není šunt a přitom to není tragicky předražené? Věru nevím.

Ale ne, tak zlé to není. Hadex je trochu extrém. Může být lákavé pohrát si s něčím, co bylo skoro zadarmo. Třeba to bez užitku zničit. Nebo to naopak zušlechtit podle svých představ a potřeb.

Před lety jsem hledal řešení, jak ve velké vile vždy všude spolehlivě slyšet domovní zvonek. U starých mechanických zvonků opakovaně odcházel přerušovací kontakt, nové mechanické ho vůbec neměly a ostatně tu mám zavedený plyn. Pokud možno řešení s normálním nízkopříkonovým zvonkovým trafem a bez nějakých složitostí třeba s relátky. Hlasitý zvonek jsem nesehnal ani elektronický. Místní prodejci nabízeli tichý zvonek drahý a tichý zvonek ještě dražší. Většinou s bateriovým napájením bezdrátového tlačítka, které vždy potěší nějakého vandala. V Hadexu jsem nakoupil po třiceti korunách neuvěřitelně šmejdské elektronické zvonky na baterku. Mám do nich nabastlené plošňáčky s usměrňovačem, elytem a s tranzistorovým zesilovačem. V podstatě převodníkem chabé logické úrovně do rail-to-rail s proudovou zatížitelností. V každé krabičce jsou místo jednoho původního reproduktoru dva v sérii. Nespíná se to extra tlačítkem jako původně, ale přímo napájením 8V AC. Řve to původní primitivní nepřeslechnutelnou sekvenci dvou tónů tak hlasitě, že nic srovnatelného asi nikdo doma nemá, a dá se jich při normálním zatížení trafa i dlouhého vedení k tlačítku zapojit několik paralelně. Bylo by krásné, kdybych rovnou u místního prodejce koupil dobře vymyšlené a kvalitně vyrobené zvonky za férovou cenu. Ale v takovém světě nežiji a Hadex mi při té bídě poskytl cestu k řešení.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#190 Příspěvek od Lojza1 »

Průběžně jsem se zmiňoval o stavbě multimetru s podpmácku linearizovaným teplotně kompenzovaným voltmetrem

https://www.hadex.cz/r050-jy-80-panelov ... v-80x80mm/

a už je to hotové. Z Hadexu jsem v něm použil mj. i krabičku

https://www.hadex.cz/o237a-krabicka-pla ... 8mm-cerna/

s nutností úpravy pro sešroubování, zdířky typu

https://www.hadex.cz/d941-zdirka-pro-ba ... ana-zluta/

s již popsanou řadou problémů, které bylo nutno vyřešit, a kondenzátor

https://www.hadex.cz/j569-1u1000v-cbb-s ... ypropylen/

při tomto použití jistě bezproblémový.

Pro případnou inspiraci ostatním ukážu schéma a několik fotografií. Je to jednoduchá konstrukce a výsledný přístroj je překvapivě dobrý, ale jen při značné pečlivosti a trpělivosti při jeho výrobě. Ideální by bylo mít přístup k dost přesnému referenčnímu multimetru. Sestavovat vše jen podle běžného digitálního multimetru je sice možné a já jsem to tak udělal, ale bez různých kalibračních prostředků a metod by výsledek tak dobrý nebyl.
Ve střídavém děliči vidím ve schématu chybu, 183 kΩ je celkově i s 30k, ta samotná část bez něj má 152 kΩ. Chybně je pak i hodnota kondenzátoru 8j2, já tam mám paralelně dva 5j6 TK656 a už mi to teď dává smysl.
Přílohy
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky osazený r.jpg
Multimetr s JY-80 r.jpg
Multimetr s měřidlem JY-80 30 V.jpg
Naposledy upravil(a) Lojza1 dne 16 srp 2023, 22:56, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#191 Příspěvek od Lojza1 »

Další fotografie multimetru. Část elektroniky s diodami je umístěna v krytu voltmetru na oboustranné destičce s dolní plochou celistvou a uzemněnou, i hliníková stupnice je uzemněná (a prostor ručky je i zvenku elektrostaticky stíněný). I elyty je třeba vybrat vhodné, protože jejich skutečná kapacita je kritická pro dobrý přeběh a rychlé ustálení ručky. Já jsem použil typ 1G, který v mých zásobách má menší kapacitu, než jiné typy s toutéž nominální kapacitou. Důležité je jejich zformování a kontrola. Měly by být přijatelně přístupné pro případné budoucí nové zformování.
Přílohy
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky předřadník r.jpg
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky bočník r.jpg
Multimetr s JY-80 - vnitřek měřidla r.jpg
Naposledy upravil(a) Lojza1 dne 16 srp 2023, 22:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#192 Příspěvek od Lojza1 »

A ještě krabička. Z Hadexu jsou vlastně i některé z použitých odporových drátů, konkrétně manganin

https://www.hadex.cz/u694-odporovy-drat ... 04mm-140c/

a

https://www.hadex.cz/u697-odporovy-drat ... 28mm-140c/
Přílohy
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky dno r.jpg
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky zdířky r.jpg
Multimetr s JY-80 - vnitřek krabičky vrch r.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#193 Příspěvek od Celeron »

Dnes mi přišel z Hadexu panelovej třímístnej digitál voltmetr LCD MP JYX300/100V v červený. https://www.hadex.cz/r088a-jyx300-panel ... eni-6-12v/ Překvapilo mě, že byl čtyřdrátovej, Drátek a Hezký den má ty samý třídrátový.
No a jak jinak, vypukly problémy. Přiloženej návod a PDFko na jeho Hadexácký stránce je úplně od něčeho jinýho, třiapůlmístnýho. Zapojení v návodu žádný, dva černý a dva červený. Navíc nesmyslná hodnota napájení, na deklarovaných 5V to skoro nesvítí.
Na švábu je naštěstí malinká nálepka s popisem pinů a napájení 12V DC. Mezi oběma černejma je odpor asi 5M a pokud nejsou propojený, tak měřák už na 12V kecá že je 13,5V. Koukám na zapojení a ty dva napájecí dráty jdou na střídavý nohy grécu, nikam jinam. Přitom na štítku je 12V DC.
A reakce na skokovou změnu z čehokoliv na cokoliv je skoro 4 sekundy na ustálení. Ty starý třídrátovky byly ustálený do sekundy.
No potřeboval jsem náhradu za odprásklou C520 a jak to vidím, vyměním ji a tenhle zjeb jim vrátím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#194 Příspěvek od Lojza1 »

Naposledy tak někdy ve 2018 jsem C520D použil. Velice se mi hodila možnost zablokovat v něm další měření, aby zobrazoval hodnotu, ze které mezitím sample and hold MAC198 pomalu ujížděl. A také zhasnout displej, když platná hodnota nebyla k dispozici. V té aplikaci by se mi navíc ani nehodil běžný 3½-místný voltmetr. Tenkrát jsem ten historický brouk ještě koupil od pana Vonky. Už jich myslím měl jen několik kousků, ale vidím, že je ještě na webu nabízí. Nevím, jestli jich má někdo nasyslenou zásobu, ale spíš je dobré s nimi už moc nepočítat.
Dlouho jsem se nepídil a ten sortiment třímístných voltmetrů skoro zadarmo mě v Hadexu teď překvapil. S údivem tam ale marně hledám 3½-místné.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#195 Příspěvek od samec »

Lojza1 píše:Průběžně jsem se zmiňoval o stavbě multimetru...
...Pelíšky :roll:

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“