Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#691 Příspěvek od Hill »

Taky jsem chtšl vyzkoušet vířivou spojku, ale nechat ji za šasi a tu vnořenou do unašeče zablokovat natvrdo. Bylo by tam o řemínek víc, ale kotouč z mechanického elektroměru a rotor z disketové mechaniky 5,25" (nebo i LS120 3,5") i s řemeničkami (ten primární kotouč s magnety potřebuje radši větší otáčky, aby se moment sekundárního hliníkového kotouče dal případně nastavit vzduchovou mezerou, tedy vloženými teflonovými podložkami) by se mezi šasi a desku s elektronikou vejít mohly. Navíc by se s rostoucím poloměrem návinu na cívce zvětšoval skluz mezi otáčkami magnetů a vířivého kotouče, takže by mírně narůstal i krouticí moment, což je žádoucí.

Bohužel tento nápad vyžadoval přesné kluzné uložení, a prováhal jsem několik příležitostí, kdy se stroje flákaly: než na realizaci došlo, zlikvidovali nám dost brutálně vývojovou dílnu. Najatá skupina Molnár boys, která vystěhovávala fabriku, se postarala o včasná a vážná poškození dvou přesných soustruhů, frézky, dvou brusek magnetek a jedné brusky nakulato Destou, aby je jako nepoužitelné zpeněžili na váhu v Kovošrotu. Ohnutý suport už nikdo nesrovná... Fabrika to byla velká a vyklizení hlídal jediný člověk, který k tomu navíc neměl vztah. Srdce nám krvácela, když jsme viděli výsledek.
Pak už se ty příležitosti významně smrskly, zůstal jsem u strojů s váhově závislým přivíjením a bržděním, které při pravidelné údržbě jsou velmi spolehlivé.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#692 Příspěvek od AdamVarga »

Ingwarr píše:By ma zaujímalo ako to má riešené Sony TC 377 alebo 378 tiež jedno motoraky.
ešte horšie ako 115tka. V podstate identicky ako to má sonet akurát je to celé pritláčané listovou pružinou. Predstav si riešenie na B115 ale namiesto maličkej spojky je to v priemere unášača celého a beží to nízkych otáčkach. Má to nevýhodu toho že je to horšie na zmenu ťahu v celom uhle otočenia (nerovnomerný ťah)

B115 trpí tak isto týmto ale zotrvačnosť kotúča pri tak rýchlom flutter to už celkom vie skrotiť. Tiež je možné lepšie kontrolovane nastaviť tú spojku na 115tke.

Vírivá spojka je super nápad. a potom zistíš že je do celkom náročné na konštrukciu a jednoduchšie tam bude šlahnúť BLDC Gimbal motor s Odrive alebo lacnejšou alternativou FOC ovladača.

Za mňa elektronikou lahšie tú 115 spravíš než s vymýšlaním mechanického riešenie.

A aj keby, stále to nič nemení na tom že ten jeden motor je hlučný

Uživatelský avatar
Ingwarr
Příspěvky: 37
Registrován: 08 čer 2023, 02:00
Bydliště: Trnavský, Ružindol,

#693 Příspěvek od Ingwarr »

Adam, motor nie je moc hlučný, ale tie kladky, u mňa ešte uloženie rázovej spojky na B115. Sú tam vôle v púzdrach.
Mám dve CMky funkčné, dorobím tam ochrany reproduktorov a dám si pauzu.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#694 Příspěvek od AdamVarga »

najelpšia ocharana na repráky voči CM 130 je nepoužívať ten mizerný zosilňovač v nej.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#695 Příspěvek od Hill »

Jestli symetricky napájená MDA2020 hraje, pak nerozumím tomu, k čemu jsou potřeba nějaké ochrany reproduktorů.
Jsou-li kondíky na desce "V" v pořádku, opravdu žádná ochrana potřeba není.
Jestli MDA2020 odejde kteroukoli větví do zkratu, je tam ve zdroji pojistka P2 od toho, aby přehořela. Zatím ještě se dá MDA/TDA2020 koupit, v případě poruchy ale už stojí za to, uvažovat o náhradě, tedy o předělání desky "Z" na TDA2030, nebo na LM1875, případně jiným obvodem s funkcí MUTE.
Už jsme to tu probírali několikrát, pohledej si, jestli chceš: ve srovnání na Tonbandmuseu vyšly i ty konce v B115 velmi dobře, vedle skvěle pro seřizování přístupné elektroniky a dobrých dynamických vlastností ručkových indikátorů, i když jejich čitelnost z dálky si moc pochvaly nezasloužila, byl hodnocený i koncový stupeň, který "přesto, že je integrovaný, hraje překvapivě nejméně stejně dobře, jako tranzistorové koncové zesilovače používané například v magnetofonech Uher Royal a Variocord , které v hifi třídě patřily mezi ty lepší". A já dodávám, že na německém trhu nesrovnatelně dražší.
Co jsem tu asi necitoval, bylo i konstatování, že Tesla uvádí i údaje nejen o frekvenčním rozsahu, ale zejména o výkonu, u všech přístrojů "se značnou rezervou", tedy zbytečně skromně.
Bohužel ty stránky jsou už měsíc nedostupné, na http://www.ipw.net/ je vyvěšená pouze omluva, že se na tom pracuje, a za ní je podrobnější popis, co se stalo.
Inu, neporovnávali národní předpisy a metodiky měření. Podle DIN by napsali 2 x 20 W Musikleistung a bylo by to tak v pořádku.
Naposledy upravil(a) Hill dne 13 srp 2023, 09:04, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#696 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hill píše:Jestli symetricky napájená MDA2020 hraje, pak nerozumím tomu, k čemu jsou potřeba Jsou-li kondíky na desce "Z" v pořádku, opravdu žádná ochrana potřeba není.
Asi jsi chtěl napsat Nesymetrickým napájená.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#697 Příspěvek od Hill »

Už jsem ti na to skočil a rovnou se pustil do opravy, ale hned jsem to vrátil zpět, moje chyba byla v označení desky, nikoliv Z, ale V, teď je to správně:
ten koncák má symetrické napájení (kontakty + je na kontaktu 10 a - na kontaktu 9 desky V). Nula, tedy kostra, je na kontaktu 7. Proto také nejsou reprodukory oddělené žádnými vazebními elektrolyty.

Uživatelský avatar
Ingwarr
Příspěvky: 37
Registrován: 08 čer 2023, 02:00
Bydliště: Trnavský, Ružindol,

#698 Příspěvek od Ingwarr »

V pohode prehravam cez vstavané zosilňovače v CMkach, ale človek nikdy nevie pri tom symetrickom napájani, a teraz keď je v sieti 230V a viac.
B115 tiež je symetrické napájanie ale MDA odišli do kremikoveho neba.
Mám dva modulu postavené LADA 2075 s propagované Thalesom a dva moduly LaMa Mkll z LM3886 ktoré sa teraz snažím napchať do externej krabice.
A práve ak by som nemal ochranu, tak pri oživovaní LM 3886 by repráky zhoreli, prehodene dva odpory medzi sebou. Po zapojený na napätie šum v reprakoch, ale keď som sa dotkol vstupu ochrana odpojila repráky, bolo tam jednosmerné napätie.
Repráky nemám za niekoľko tisíc ale postavené podľa "ransom-a" z repromanie aj to by zamrzelo.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“