"Další" stránka - s nulovým obsahem

❓ Připomínky a dotazy pro administrátory a moderátory. Zde řešte problémy s přihlášením či heslem, můžete navrhnout otevření nové rubriky v diskuzním fóru či napsat případné připomínky k portálu nebo diskuzi.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

Otkundes píše:... taky nejsem pan Dokonalý…
To nejsme nikdo - ani já. Třeba tu bojuji s "češtináři" a sám mám problém s psaním "mě a mně" - taky s tím "bojuji" (njn - nejen základku, ale i maturitu mám už víc než 55 let za sebou) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#17 Příspěvek od Otkundes »

Chápu Kokune, a teď si představ, že by‘s tu maturitu před mnoha lety úspěšně složil z mateřského jazyka jiného bratrského národa a češtinu se ve školách nikdy neučil.
Ale nic si z toho nedělej. Mezi námi jsou i tací, kdo pro pobavení své i čtenářů fóra, svůj písemný projev úmyslně przní svými podivnými slovními novotvary a myslí si snad, jak jsou vtipní a hlavně též i politicky korektní. Nu což, je to projevem jejich osobnosti. Odpusťme jim též, jako oni odpouští naše nedokonalosti nám…

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

Otkundes píše:Odpusťme jim též, jako oni odpouští naše nedokonalosti nám…
také jsem pro, ale nesmí to zhoršovat čitelnost(pochopitelnost) dotazu, nebo odpovědi . . .
. . . což se ale v mnoha případech stává.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

kokun píše:... sám mám problém s psaním "mě a mně" ...
Jednoduchá pomoc - na místě tvaru zájmene "já" si říkej odpovídající tvar zájmene "ty". Takže podle pádů to pak vypadá následovně:
ty, (bez) tě/tebe, (k) ti/tobě, (vidím) tě/tebe, <oslovení>, (o) tobě, (s) tebou = já, (bez) mě/mne, (k) mi/mně, (vidím) mě/mne, <oslovení>, (o) mně, (se) mnou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#20 Příspěvek od kokun »

Díky i za tvoji mnemotechnickou pomůcku:
Zapamatování si toho, kdy se v češtině používá zájmeno mě a kdy mně: (2 písmena) se používá ve 2. a 4. pádě (ode mě, slyšel mě), což jsou násobky čísla 2; mně (3 písmena) se používá ve 3. a 6. pádě, což jsou násobky čísla 3. Jinou často používanou pomůckou je podobnost s tvary druhé osoby, v nichž se tolik nechybuje, protože se liší i výslovností. Např. tebe → mne, tobě → mně, tě → mě, ti → mi. Tato pomůcka však nevyhovuje lidem, kterým dělají potíže alternativní tvary 2. a 4. pádu, zejména proto, že ve 2. pádě se používá zřídka, a snaží se hledat podobnost mezi tvary tebe a .
jen nwm, jestli si ji ještě v mých letech (77) budu schopen zapamatovat :( :)

Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#21 Příspěvek od vasekpetr1 »

Já si pomáhám poučkou, že když můžu do věty napsat dlouhé zájmeno mne, jde tam použít i krátké mě (vidíš mne/mě) a kde je dlouhé mně (koupíš mi/mně), nemůže už být krátké mě. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#22 Příspěvek od danhard »

Já to píšu většinou dobře, ale nějaký pády si už nepamatuju.
Cestou z hospody jich je, kdo si to má pamatovat a pátej si nepamatuju vůbec :lol:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#23 Příspěvek od kokun »

To danhard - 100 bodov :prst: :aplause:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Provoz fóra“