Navijanie toroidneho transformatora

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sinuhet
Příspěvky: 28
Registrován: 24 úno 2020, 01:00

Navijanie toroidneho transformatora

#1 Příspěvek od Sinuhet »

Zdravim, hladam navod (postup) ako navijat toridny transformator. Doteraz som navijal len klasicke transformatory, tak mal len tuto skusenost. Ak mate niekto odkaz na clanok pripadne video, tak mi ho prosim poslite.

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#2 Příspěvek od salus »


Uživatelský avatar
Sinuhet
Příspěvky: 28
Registrován: 24 úno 2020, 01:00

#3 Příspěvek od Sinuhet »

salus píše:Už to tady ve fóru bylo:
https://www.youtube.com/watch?v=oBdJvT7tpSM
OK, to je strojove navijanie, ja som myslel rucne.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Není postup navíjení toroidu defacto stejný jako klasického transformátoru jen s tou výjimkou, že u toroidu si musíš dopředu odmotat potřebnou délku vinutí? Izolace, proklady, vývody atd. budou asi stejné.
Videí je plno, třeba zde. Tady je pak teorie.

PF

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Vidíš to všade . Upevníš jádro a v otvoru namotáč cívku např. 30cm s celou spočítanou délku drátu . No a pak jen točíš a upevňuješ na malý průměr. Nic jiného neexistuje .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše: Nic jiného neexistuje .
Existuje. Russácký sálový počítadla měly ve zdrojích toroidy ze dvou zabroušených půlek. V každým zdroji byly 3 jednofázový cca 200W. Už mi bohužel došly, dělalo se s nima naprosto parádně, primár na jednu půlku, sekundár na druhou a stáhnout do rámečku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Zase žvásty . To jsou trafa s tzv. C-jádry . Bude mne poučovat o praxi , když vícero těchto traf mám doma . V Týništi a okolí bourali sáláky a dokonce měli v Týništi prodejnu těchto dílů . Odtud mám i cca stovku KD503 a spoustu chladičů . Vše skoro za hubičku . Jenže tato ruská C-jádra mají jednu blbou vlastnost . Hotová trafa jsou silně ipregnována a rozbourání často končí rozloupnutím jader . Dodnes velice želím těch třífázových traf na cca 3x14V . Carstar z toho zůstal u bývalého tchána . Že jsem je nekoupil všechny . myslím , že je nechával za dvě kila jedno .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Zase chlastáš a žvaníš blbosti. V celým EC1030 ani EC1033 nebylo kromě řádkových rychlotiskáren žádný trojfázový trafo, všechny zdroje byly ze tří jednofázů. Možná že jsi to v tom Týništi viděl z letadla ale já jsem ty zdroje na testovacím piánu skoro 15 let opravoval a bylo jich několik desítek. Tak mě laskavě neškol !!
Když s nima máš takovou "praxi", tak napiš, jakou ty zdroje mají topologii! Pak se uvidí, kdo tu píše žvásty!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ingwarr
Příspěvky: 37
Registrován: 08 čer 2023, 02:00
Bydliště: Trnavský, Ružindol,

#9 Příspěvek od Ingwarr »

Chcem sa opýtať aký bude mať vplyv na transformator keď priviniem pomocné vinutie na 12V ? Odber Max. 300mA.
Ako je na fotke, tých pár závitov je na zistenie koľko potrebujem závitov na 1V.
Přílohy
Resizer_16918375441681.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

No jakej? Při tom odběru co píšeš zanedbatelnej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ingwarr
Příspěvky: 37
Registrován: 08 čer 2023, 02:00
Bydliště: Trnavský, Ružindol,

#11 Příspěvek od Ingwarr »

Ďakujem za odpoveď. Idem do toho.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“