Elyty Rubycon z Hadexu a "recap" zesilovače ...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Poznas aj bez znacky, ze je to Panasonic? Poznas. Rovnako to pozna kazdy, kto ich mal niekedy v ruke.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#17 Příspěvek od Kvicala_r »

PotPalo píše:A ako asi za pár rokov zistíš, ktorá značka kondenzátora ti to v prístroji vytiekla, keď to značku nemá?
U rozumného výrobce dle označení serie, pouzdra a parametrů, co na potisku jsou. Pokud to dohledat nelze, nebyl to výrobce který stál za řeč...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Otkundes »

Ellyty jsou především chemické systémy, s omezenou životností. Jejich kvalita a trvanlivost je dána především chemickou čistotou vstupních materiálů. K čemu za pár let chcete zjišťovat, čí ellyt v zařízení selhal? Vždyť za pár let ten výrobce stejně provede nějaké technologické změny ve výrobě, inovace, atd. Za pár let, tedy jeho součástky můžou mít úplně jinou kvalitu.

Dodatečně ještě doplním:
Velkým problémem u běžných ellytů, je též i zajištění dlouhodobé hermetičnosti a chemické netečnosti těsnícího materiálu, vůči vnitřnímu chemickému prostředí, zejména u produkce, určené pro běžné spotřební zboží.
Naposledy upravil(a) Otkundes dne 07 srp 2023, 05:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#19 Příspěvek od rvx73 »

bůh ví, jestli za pár let vůbec ještě nějaké kondíky budou ke koupi ... o tranzistorech nemluvě

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

rvx73 píše:bůh ví, jestli za pár let vůbec ještě nějaké kondíky budou ke koupi ... o tranzistorech nemluvě
no, po letech se to konečně zlepšuje...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

Poslední dobou mám pravidelně opravy HiFi krámů z éry 70-90. let po několika měničích kondenzátorů a leštičích předních panelů. Mnohé velké elyty noname podezřelé produkce po nějaké době prostě tečou - asi kombinace přetlaku vlivem blbého zformování a netěsná pouzdra. Takové ty fialové kondy z Aukra průměr 10 a 12,5mm měním okamžitě, dobrá třetina má prasklý ten plast vespod, co se tváří jako guma. Ano, to jsou ty, co jim při montáži těsně na PCB uhnívají nožky, protože tečou a pocínované železo... ZdeněkHQ s nima taky zápasil, RIP.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#22 Příspěvek od wishmasterX »

Tak se vrátím k tématu ...

Dorazil elektrolyt Nippon Chemicon z Mouseru, 8200uF / 80V.

Při zapnutí " ve špičce " tam je 64V, pokud jsou nové součástky poddimenzované, jako ten Rubycon na 63V, ten výbuch se dá myslím snadněji vysvětlit ...

Kondenzátor nehřeje, po chvilce tam je cca 61V ...

Problém je však s pravým kanálem, po chvilce byl ihned horký chladič koncových tranzistorů, vypnul jsem to, zkusil jsem, co naměřím na svorkách pro nastavení klidového proudu / mV rozsah / a na rozsahu 200mV neměřitelná vyšší hodnota, na druhém kanálu, který je OK je cca 6mV ...

Trimr pro nastavení bias není přerušený ...

S tímhle problémem se setkal někdo na zahraničním fóru, problém vyřešila výměna elektrolytů na desce, jsou tam jen 4 a ty jsem dal nové ...
Včetně toho, jako hodnotu nastavit, protože ten originál servisák se o tom nikde nezmiňuje, ale mělo by tam být cca 20-25mV.
Já mám od toho jen schéma.

Nevím, čeho se "chytnout" , nerad bych zničil ty původní koncové tranzistory Toshiba ...¨ :?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Pokud tam je tak šíleně velký klidový proud, NIKDY se to nezapíná natvrdo, ale s proudovým omezením, nebo na velmi snížené napájecí napětí a hledá se problém.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“