Spotřeba energie lednička a mrazák

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#31 Příspěvek od konosuke »

sr71 píše:Na jakou teplotu máte nastavený termostat lednice?
trvale na "dvojce" max na kolečku je 7, nikdy nepoužito. Samsung/Calex**
ve firmě almara AEG 2m vešky ke chlazení nápojů apod. zapnuta nadoraz
točítka až zamrzají jogurty ve skle, inu ženské a jejich technická fantazie :(
(Ho-Či-Min to - zatím - toleruje, platí)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#32 Příspěvek od sr71 »

nojo tak to bych mìl asi trochu teplotu ještì snížit - teï pøi posledním mìøení jsem mìl cca ve 2/3 výšky chladnièky v pøihrádce u dvìøí cca 8°C,
mìøím to tímhle https://1url.cz/0ronj je to dost pøesný a citlivý takže pak na grafu je pak pìknì vidìt i každé otevøení dveøí :D
(má to rozlišení 0,01°C a ukládá to hodnoty každou minutu)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od PotPalo »

Teplota sa predsa nastavuje na "požadovanú". A tú môže každý prečítať na konkrétnom výrobku, v akom chlade sa má uschovávať. :roll:
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#34 Příspěvek od konosuke »

Čoeče, v nejspodnějším boxu 20°C no a v šuplíku pod mrazákem 11°C
to je jaksi moc (no a venku na jižním okně 41°C - měřeno Auriolem)
tak proto
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

pepik9 píše:Barva LEDky ?
Oranžovou vídám jen při nahrávání ve Stand-by. Příkony byly měřený s červenou a zelenou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#36 Příspěvek od dracekvo »

Se z dovolením vetřu, ať nemusím zakládat nové vlákno.

Dostal jsem starší malý mrazák. Calex M90.0. Objem 92L, příkon 100W.
Zatím mi to vychází na spotřebu 1.5kWh den. Což je cca 550kWh/rok.
Čekal jsem trošku míň.
I kdybych počítal s tím, že el. spadne na nějakou tu 5kč/kWh, tak je to skoro 3 tisíce za rok.
Což se dle mě nevyplatí provozovat i přes nulovou pořizovací hodnotu.

Koukal jsem na nový.
https://www.tsbohemia.cz/candy-cctus-54 ... 65507.html
Dá se věřit tomu údaji Roční spotřeba elektrické energie (NEL 2020) 166 kWh?

S takovou by byl nový mrazák proti tomuto zaplacený po 3 letech.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Ak skutocne bezi 15 hodin denne, tak ho vyhod. Izolacia a tesnenia budu v prdeli.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#38 Příspěvek od tomasjedno »

dracekvo píše:Dá se věřit tomu údaji Roční spotřeba elektrické energie (NEL 2020) 166 kWh?
Asi ano. Moje 20 let stará chladnička s mrazákem žere 1,3 kWh/den, když se do ní neleze, tak proč by dnešní samotná mraznička měla žrát víc než 0,5 kWh/den?

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#39 Příspěvek od dracekvo »

Asi fakt špatná izolace. Na omak je všude chladnej.
Zabalil jsem ho do několika dek, tak uvidím zítra zase v 9, kolik toho za den vzal. Mezitím budu vybírat novej.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem opravoval prasklý plastový zámky na dvířkách mrazícího boxu v ledničce Elektrolux. V těch dvířkách je jako izolace 25 mm polystyrénu mezi předním a zadním plastem dvířek. Polystyrén nešel ven, myslel jsem, že je vlepenej. Šel jsem na oběd a vrátil se k práci za 2 hodiny. Z těch dvířek jsem vylil skoro čtvrt litru vody a polystyrén vypadl ven.
Takže degradace izolace je opravdu dost podstatný problém. Když si vzpomenu, že stará Calexka měla v sobě žlutou vatu, ta když navlhla tak asi neizolovala vůbec. Doufám, že izolace celý bedny je už polyuretanovej odlitek, s tím polystyrénem se spoustou vody ve škvírách a spojích to žádnej izolační zázrak nebude.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#41 Příspěvek od Valdano »

Mám už něco přes rok kombinovanou lednici Gorenje NRK6192SYBK. Chladnička (vnitřní objem 204 litrů) + dole mrazák se samostatnými dvířky (vnitřní objem 96 litrů). Chladnička je nastavená na 5C a mrazák při tom mrazí na cca -18C. Lednice má jeden lineární kompresor o příkonu 70W. Dlouhodobě po celou dobu co ji mám sleduji odběr a za posledních 12 měsíců to průměrně vychází na 0,86 kWh/den. Výrobcem deklarovaná roční spotřeba je 242 kWh, ale u mě to vychází na 314 kWh. Pravdou je, že dělám na home office a bývám často doma. Takže v mém případě bude asi o něco vyšší frekvence otvírání než zřejmě počítají u té průměrné deklarované spotřeby.

Naproti tomu 17-let stará kombinovaná lednice Samsung, kterou jsem loni odepsal žrala ke konci už cca 3,5 kWh/den a tak šla k likvidaci.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 14 srp 2023, 19:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#42 Příspěvek od dracekvo »

Tak jsem nakonec koupil toto Goddess FSC085TW9E
https://www.datart.cz/mraznicka-goddess-fsc085tw9e.html

Má to psáno 0.455 kWh/den. Za 4 dni to vzalo 1.9kWh a to ještě po nastěhování běžel asi 2 hodiny v kuse, než se namrazil.

Ale kdyby to někdo řešil, tak nedoporučuju. Ty 4 šuplíky jsou úplně na nic. Vejde se tam pár věcí a pak tam zvejvá v každém šuplíku pár cm místa, které nejde nějak využít.
Stará calex (3 police s vyklápecíma dvířkama) měla psaný úplně stejný objem, nebyla ani plná a do té nové se to vše nevešlo a musel jsem něco vrátit do lednice.

Takže když už, tak jedině 3 šuplíkový.

Kdybych nebyl líný, tak to asi dojedu vrátit a pořídím si tohle. https://www.datart.cz/mraznicka-snaige- ... t002e.html

Možná to ještě udělám, když nad tím tak přemýšlím.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#43 Příspěvek od Valdano »

dracekvo píše:Má to psáno 0.455 kWh/den. Za 4 dni to vzalo 1.9kWh a to ještě po nastěhování běžel asi 2 hodiny v kuse, než se namrazil.
Krátkodobé měření je jen orientační. Záleží jak moc se bude měnit okolní teplota v průběhu roku v místě kde bude ta mraznička umístěna. Teď v létě bude spotřeba o něco vyšší než v zimních měsících kdy je pravděpodobné, že bude okolní teplota spíš nižší.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#44 Příspěvek od dracekvo »

Jasný, že to chce měřit déle.
Jen jsem chtěl tím řici, že to tak nějakou souhlasí.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#45 Příspěvek od kejki »

Tak ono je to o šířce - je to 55cm a taky o těch šuplících. Beko upozorňuje, že bez nich je objem větší a jde to bez nich provozovat. Ale výparník má z boků mrazáku.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“