Paralelní spojení Lion článků v jeden k navýšení kapacity

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Paralelní spojení Lion článků v jeden k navýšení kapacity

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

dostala se mi do ruky hromada Lion článků z takových těch jednorázových čmoudítek, co se teď všude prodávají a lidi to pak vyhazujou jako vajgl. Podíval jsem se dovnitř a překvapilo mě, že v tom jsou 400 - 600mAh Lion články 3.7V. Tak jsem jich pár vyndal a většina je v dobré kondici a hezky se dobijou na 4,2V (řízenou nabíječkou). Moje otázka zní, jestli je lze bezpečně po nabití a kontroly napětí multimetrem spojit v jeden větší článek a použít na pokusy jako třeba napájení zavlažování na rajčata se solárem a MPPT + nabíječkou, nebo je tam riziko, že některý z článků bude degradovat rychleji a při paralelním spojení bez vřazení nějakého BMS mezi jednotlivé články dojde časem k přebíjení některého z článků nebo zkratu mezi články s různým napětím a následuje ohňostroj?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pri paralelnom zapojeni nie je mozne prebit jeden clanok.

Ked bude mat jeden clanok zvod alebo dokonca skrat, tak ohnostroj bude.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od dracekvo »

Počítám se se solárem a MPPT by jsi to zapojil serio-paraelně, asi?

Takže paraelně lze. Lepší je paraelní spojení s pojistkovým drátkem.
Pokud to půjde zároveň i do serie, tak bez BMS s balancérem bych to neprovozoval.

A pokud nejsi schopen změřit kapacitu, tak z toho stejně nikdy pořádnou baterku neposkládáš při sériovém zapojení.

Taky je dobré staré nabité články nechat odležet a pak změřit. Můžou trpět samovybíjením.

Uživatelský avatar
felixbejk
Příspěvky: 32
Registrován: 13 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od felixbejk »

V notebooku jsou běžně parallelně spojené články. To základní párování bych určitě dělal, aby ta činnost měla nějaký smysl.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kybrex »

Jo odležet je nechávám několik dní, než je změřím. Sériově bych to zatím zkoušet nepotřeboval, stačí mi provozní napětí 3,3V.

Pojistkový drátek je myšleno tak, že kdyby se to podělalo, tak přehoří a články se rozpojí, než prasknou? :blowing:

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#6 Příspěvek od samponek »

Články jsou malý, jisker bude taky málo, klidně bych to spojil. :D
V koloběžce jsou taky paralelně.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

sériové spojování lithiových článků je problematické a vyžaduje vždy balancér,
ale paralelní spojování je v pohodě.
nabíječka jen musí mít max napětí 4,2 V (4,15 V)
a při vybíjení dodržet minimum cca 3,5, V a pak články odpojit.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#8 Příspěvek od teufel »

Články z e-cigaret jsem úspěšně použil v několika lampičkách, v jedné dokonce 4 paralelně. Před spojením by měly mít podobné napětí, aby tam netekly velké vyrovnávací proudy. Tolerance 0,1 V je naprosto v pohodě.

Tyto články mají ale různou kvalitu, některé mají uvedenou kapacitu nebo i větší (velikost 13400), jiné mají s bídou 70%. Asi záleží na výrobci, do jednrázových čmoudítek to nejspíš stačí. Vnitřní odpor článků je 60 až 100 miliohmů, pokud to tedy někoho zajímá.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

ok1hga píše:a pøi vybíjení dodržet minimum cca 3,5, V a pak èlánky odpojit.
3,5V to je nìjak zbyteènì moc vysoká hodnota ne? V datasheetech obvykle bývá až 2,5V, což chápu že je nìjaká hranièní mez, ale napø. balancery v bateriích elektrokol (stejné to podle mì bude i tøeba v bateriích akunáøadí apod.) vypínají baterii pøi poklesu na cca 3V na èlánek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Vy s tím paralelním spojením 18650 naděláte. Mě dělá Fulgur bloky 6S11P a 6S22P z LiIon Samsung 18650 2,5Ah a ty baterky jsou provařený páskou 0,3 mm tlustou, šířky 8 mm a to dokonce křížově. Za 6 let zatím neodešla ani jedna a pásek se taky žádnej nepřepálil. A taky je musím pokaždý přesvědčovat aby mi vyvedli z jednotlivých pater vývody pro balanc. Tvrdí, že sériově zapojený LiIon 18650 a raké LiFePO₄ balancovat není potřeba. Něco na tom je, Jetimodel, co dělá pohonný bloky pro modeláře elektroletce taky balanční vývody nedává, prý nejsou potřeba. A u nich se pohybujeme na vybíjecích proudech až 30A na článek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

[quote="sr71] 3,5V to je nějak zbytečně moc vysoká hodnota ne? [/quote]
Pro LiPol pytlíky je to optimum. Různý testery nabití či balancéry ti ukážou při napětí 3,5V že jsou vybitý na 5-10%. Jít pod 3,4V už způsobuje nafukování pytlíku.
Ale tady se bavíme o LiIon 18650 a podobnejch plecháčích a tam se může jít bez následků na 3-3,1 V. Ale ty minima napětí jak u LiIon tak LiPol jsou pod zatížením. Po odpojení zátěže napětí během chvilky vyleze nahoru o cca 0,15 - 0,2V podle vnitřního odporu baterky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Je rozdiel paralelne spajat kvalitne nove clanky z jednej vyrobnej serie a nejaky nahodny odpad.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#13 Příspěvek od nokijec »

Spojovat by se měly stejné články z jedné výrobní šarže.Nabít,nechat odležet ,změřit s přesností na setiny a potom párovat.
Kolega si ze stejných starších článků s výše popsaným párováním sestavil powerbanku.
V hospodě mu to blaflo v batohu,takže byl po ruce kýbl s vodou kde to skončilo.
Je zajímavé,že mnohdy se tu bazíruje v diskuzích na banalitách a v tomto případě , kde mohou hrozit vážné následky se to bagatelizuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

V pripade pochybnych clankov by som ich radsej spojil cez diody. Potom jeden skratovany clanok nevyskratuje ostatne a bude sa zohrievat len vlastnou energiou.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#15 Příspěvek od Valdano »

Spojení přes diody by znamenalo, že je nebude možné nabíjet společně jako jeden paralelní pack, protože úbytek napětí na diodách by při nabíjení vadil.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“