Vadný zdroj PC.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Vadný zdroj PC.

#1 Příspěvek od Brozicek »

PC mi začal blbnout tak, že po nočním odpojení ze sítě ráno nereagoval na zapínací tlačítko. Zhruba po 2 až 5 minutách začalo tlačítko normálně fungovat a celý den to bylo OK. Nejdříve jsem podezíral mikrospínač tlačítka. Ten však byl OK.
Podezření padlo na zdroj. Vyměnil jsem ho za jiný starší, který jsem měl doma. Závada zmizela.
Před sběrným dvorem jsem ho otevřel a ve zdroji byl zjevně nafouknutý elektrolyt. Po jeho výměně zdroj na stole spolehlivě zapíná spojováním špiček 4 a 5 konektou při preventivní zátěži zdroje jedním HDD.
Tak mi zůstal pro případ potřeby zase jeden náhradní zdroj.
Nikdy jsem neměl schéma zdroje PC. Ze závady mi vyplývá, že ve zdroji je v režimu standby v provozu nějaký "miniměnič", přes který se pak startuje výkonová část zdroje. S tím vadným kondenzátorem se ten miniměnič rozbíhal se zpožděním, než se kondík s časem trošku "naformoval".
Přílohy
Vadný kondenzátor.jpg
Vadný kondenzátor zdroje.jpg

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Při opravě PC a jiných spínaných zdrojů je tento kondenzátor jeden z prvních podezřelých.....

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#3 Příspěvek od Brozicek »

Vygooglil jsem si stránku se schématy mnoha zdrojů PC.
https://danyk.cz/s_atx.html
Někdy se podívám, kde byl ten můj vadný kondík zapojený. Opravený zdroj nemám doma, tak neznám typ a nemohu k němu zatim přiřadit schéma hned.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Takmer urcite to je filtracia 5VSB.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#5 Příspěvek od judeware »

Řekl bych, že ten východňák :lol: (OST) sloužil jako filtrace +5V SB. Potkávám je často i na vyřazených základních deskách.
Před sběrným dvorem jsem ho otevřel a ve zdroji byl zjevně nafouknutý elektrolyt.
Otevřen před vchodem do dvora, nebo doma, před klíčovým rozhodnutím, zda zlikvidovat? :)

Zdroj z PeCe má jediný mechanicky opotřebitelný díl - větrák. Proto se dá opravit víceméně vždy. Jenže - práce je "drahá" a čajna krámy levné. Takže co s tím? :oops: Bojovat proti konzumu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

To je vcelku standardní vada. Když ten elyt začne vysychat, tak to třeba nestartuje se zapojenou myší, bez ní jo.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PotPalo »

To je ešte dobré. Mal som prípad kde bol zlý kondenzátor na primárnej strane zdroja 5VSB, takže zdroj dával 7V SB. Chudák kto ho neodmeral a zapojil do dosky.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

judeware píše:.... Proto se dá opravit víceméně vždy. Jenže - práce je "drahá" a čajna krámy levné. Takže co s tím? :oops: Bojovat proti konzumu.
Je to tak. Jet pro nový kondenzátor do GME nebo si ho nechat poslat by vyšlo na 1/4 nového zdroje. Ztráta času a na stole by překážel rozebraný zdroj. Našel jsem doma z něčeho vymontovaný kondík 4700 mikroF na 10 V. Ten měl větší průměr a dírky pro nožky byly příliš blízko přilehlému trafu. Tak jsem si pomohl po česku jako kutil. Prodloužil nožky aby kondík na dírky "šilhal" a zaletoval nožky na delší vývody, abych neroztavil ty cínové kuličky od nastavení nožek. Náhradní kondík jsem ještě přikurtoval stahovacím páskem k nejbližší pevné součástce.
Přílohy
Prodloužené vývody.jpg
Náhradní kondenzátor.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Brozicek píše:Náhradní kondík jsem ještě přikurtoval stahovacím páskem k nejbližší pevné součástce.
Doufejme že k té již na izolované straně :-)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#10 Příspěvek od judeware »

C "na chůdách" představuje řešení, které jsem musel použít několikrát. Ve zdrojích bývá těsno a shodné C nebývají po ruce. :?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Treba mat zasobu elytov s priemerom 10mm a 8mm (1500uF a mensie). Potom su taketo veci opravene za 10 minut a nevyzera to ako rozrypane od svine.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Pro mě je jednodušší zdroj opravit, než s ním jet do SD. Je to často rychlejší a mnohem levnější. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“