Ponorné nečerpadlo WELL

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Ponorné nečerpadlo WELL

#1 Příspěvek od Crifodo »

Kolega vloni pořídil 12V čerpadlo, z tuzemského eshopu, je to obdoba https://www.aliexpress.com/item/32779543130.html
Velmi brzy byl zklamán, čerpadlo přestalo fungovat i odebírat proud.
Čerpadlo nemá jakékoliv označení výrobce nebo zemi původu. Na webu se vyskytuje zřejmě totožné provedení značky SHURFLO. Našel jsem i nějaké postupy demontáže na YT atd.
Po rozborce jsem nepřekvapivě našel čerpadlo, tedy "hermetický" spodek včetně motoru, plný vody, komutátor, držáky uhlíků i uhlíky samotné poškozené korozí tedy krátkou elektrolýzou. Voda v motoru byla černá, zřejmě vlivem abraze z uhlíků které jsou velmi měkké.
Čerpadlo má vydržet ponor do 30 m, což nebylo překročeno (vrt tak hluboký není a navíc nebylo zdaleka na dně). Nenapadá mě, jak zjistit příčinu netěsnosti (jestli se voda dostala okolo pláště motoru nebo přes hřídel).
Nelíbí se mi taky provedení rotoru, prostor pro vinutí není zdaleka zaplněn a použitý lakovaný drát má asi 0,8 mm Ø pro jmenovitý proud 8-9 A.
Nemá někdo zkušenosti s tímhle veledílem?
Přílohy
foto 120.jpg
foto 110.jpg
foto 109.jpg
foto 108.jpg
foto 106.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

V tvém věku bych předpokládal , že znáš ponorné čerpadlo a čerpadlo pro trvalé ponoření . No asi ne , tak jsi to poznal .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Bobo, asi jsem nepochopil tvůj bezobsažný komentář. Očekávám reakci někoho, kdo má konkrétní zkušenost s tímto výrobkem nebo touto firmou.
Čerpadlo je nabízeno k čerpání vody z vrtu, hlavně k solárním/ostrovním instalacím, z logiky věci se jaksi předpokládá trvalá instalace a prodejci uvádějí, že čerpadlo je konstruováno pro trvalé umístění ve vodě.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“