Jaké formáty příloh povolit?

Jen mě zpucujte, co byste udělali líp!

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karel_IV
Superadmin
Superadmin
Příspěvky: 68
Registrován: 02 srp 2023, 02:00
Bydliště: planéta Zem
Kontaktovat uživatele:

Jaké formáty příloh povolit?

#1 Příspěvek od Karel_IV »

Rád bych se zeptal, jaké formáty byste chtěli přidat jako možné přílohy. Velikost byla zvýšena na 1MB.
Momentálně jsou povolené tyto typy souborů:
Obrázky - .bmp (pouze v SZ), .jpg, .jpeg a .png
Videa - .gif, .mp4
Archívy - .zip, .rar
Binární - .bin, .hex, .asm
Textové dokumenty - .txt, .pdf
Zdrojové kódy - .asm

Aktálně jsem pro přidání formátu .7z (jelikož dosahuje lepších kompresních výsledků), .docx (Word), .xlsx (Excel), .csv (soubory oddělené nějakým znakem).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#2 Příspěvek od Crifodo »

Asi ještě .djvu a možná soubory z Eaglu, ačkoliv ho sám skoro nepoužívám.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Rozhodně *.djvu (pokud to tvrdě chce extenzi, pak tedy i *.djv), píšu to i v sousedním vlákně.

Další formáty mě momentálně nenapadají (resp. všechny ty, co se nezobrazí přímo v prohlížeči, se přece dají poslat v zipu nebo raru - pokud se tedy server "nehrabe" v obsahu archivu a neposuzuje i ten...).

Edit: když už by měly být povolené mrtwošrotí formáty (jak teď koukám), pak tedy prosím i (nebo spíš především) formáty OpenDocument (tedy *.odt, *.odg, *.ods atd.). Na rozdíl od M$ jde o skutečný standard (ISO) a není vinou tvůrců, že ho M$ jako obvykle ignoroval a převálcoval...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#4 Příspěvek od EKKAR »

Karel_IV píše: 08 led 2024, 18:02 Rád bych se zeptal, jaké formáty byste chtěli přidat jako možné přílohy. Velikost byla zvýšena na 1MB.
Momentálně jsou povolené tyto typy souborů:
Obrázky - .bmp (pouze v SZ), .jpg, .jpeg a .png
Videa - .gif, .mp4
Archívy - .zip, .rar
Binární - .bin, .hex, .asm
Textové dokumenty - .txt, .pdf
Zdrojové kódy - .asm

Aktálně jsem pro přidání formátu .7z (jelikož dosahuje lepších kompresních výsledků), .docx (Word), .xlsx (Excel), .csv (soubory oddělené nějakým znakem).
Ty Mrtwošrotí formáty prosím i ve starší verzi - nejen .docx, ale i .doc a dtto pro Excel, Powerpoint a další - aby se starší soubory nemusely před vložením sem znovu konvertovat na novější.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#5 Příspěvek od Hill »

Sice Open Office a Libre Office formáty umožňují konverzi do MS formátů a naopak, ale zaznamenal jsem už v řadě případů potíže s kompatibilitou, například z Excelu a do něj se ne vždy zkonvertují korektně vzorce, v dokumentech vložené obrázky a jiné objekty se objevují na nečekaných místech a v nečekaném rozměru a podobně. Ale té nekompatibility s téměř každou aktualizací ubývá, takže to ukáže čas. Jestli takový případ nastane, zkusíme ho vyřešit tak, aby soubor byl použitelný pro každého, ať už má Office od kohokoli. Konečně - ani u MS nejsou vždy soubory vytvořené v Office zpětně kompatibilní se staršími verzemi.
Tak na to musíme být připravení.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#6 Příspěvek od JirkaZ »

No Jardo, já si nejsem úplně jistý, že to, co píšeš, se týká povolených formátů v příloze ;-)

To jako že by server něco někam konvertoval? To bych snad ani nechtěl...

Případná nekompatibilita souborů a aplikací je přece výhradně záležitost uživatelů (tedy jak tvůrce, tak příjemců). Tady jde čistě o to, jaké formáty bude do "datového skladu" fóra možné uložit coby přílohy.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#7 Příspěvek od Hill »

Ale ne, tak jsem to nemyslel. Ale může se stát, že některý formát přílohy prostě někdo nebude mít v čem otevřít, a bude na nás prskat.
Taky dělám střídavě ve Wordu a Libre Office a musím přiznat, že nekompatibility ubývá. No a pro články to pak z obou prostředí exportuji do formátu PDF. Ale ani z něj není problém obsah zkopírovat a konvertovat do libovolného jiného formátu, zvlášť, když je podložený textovou vrstvou, aby se usnadnilo vyhledávání v textu.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#8 Příspěvek od JirkaZ »

Sorry, ale to snad nemyslíš vážně... Vždyť (jak píšu výše) to je výhradně záležitost komunikujících koncových stran a ne úložiště...

Já si rád takového "experta" (pokud se vůbec vyskytne) vezmu do parády ;-)

Ještě to doplním věcným popisem situace:

Ty a další zúčastnění jste tak laskavi, že bezplatně poskytujete prostor pro diskusi a sdílení dat (něco jako virtuální hospodu). Je přece naprosto nemyslitelné, aby kdokoliv z nás uživatelů vás činil zodpovědnými za cokoliv, co do toho prostoru přinese jiný uživatel. Máme děkovat, pomáhat a příp. i poslat nějakou tu korunu a ne jakkoliv držkovat (ve smyslu "něco neumím/jsem líná lemra, pomožte mi....proč mi nepomůžete?").
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Karel_IV
Superadmin
Superadmin
Příspěvky: 68
Registrován: 02 srp 2023, 02:00
Bydliště: planéta Zem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#9 Příspěvek od Karel_IV »

Crifodo píše: 08 led 2024, 20:37 soubory z Eaglu, ačkoliv ho sám skoro nepoužívám.
Můžu požádat o typ koncovek? Na wikipedii jsou zmíněné *.sch, *.lbr a *.brd

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#10 Příspěvek od JirkaZ »

Ano, hlavní typy extenzí u Eagle jsou *.sch (schéma), *.brd (deska) a *.lbr (knihovna). Ale jsou i další (*.scr, *.ulp, *.epf atd.).

Domnívám se, že právě tyhle typy souborů je možné (nebo dokonce spíš vhodné) posílat komprimované v archivu - a to i z toho důvodu, že nepoužívají vnitřní kompresi a po archivaci se výrazně zmenší. Nakonec dnes začíná "frčet" spíš KiCAD a ten má taky svoje typy souborů, těch EDA aplikací je moře dalších....a tak bychom asi neskončili.

Nicméně je to jen můj názor.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#11 Příspěvek od Hill »

Moje zkušenost říká: kéž by to každý uživatel viděl stejně...
Ale my to uvidíme, až a jestli to nastane.
Takže by byl asi kratší seznam přípon, které přímo vložit nelze, například *.exe, *.bat a jejich ekvivalenty z jiných OS, prostě spustitelné soubory by bylo možné přikládat jen v některém archivu, nebo přejmenované.
K tomu zobrazování jsem objevil ještě jedno:
Nějak nedokážu přimět Mozillu, aby zde vložené přílohy kliknutím otevírala do nové karty, jako na staré Bastlírně, aniž bych musel myslet na to, že právě tady neklikat levým, ale kliknout kolečkem.
Levým myšítkem v kartě nahradí původní adresu adresou přílohy, ignoruje přitom moje nastavení prohlížeče "Otevírat v nové kartě". Samostatná karta má výhodu hlavně v případě, že k příloze je nějaký komentář, tak si jen přepínám karty a vidím na oboje.
Ze zobrazení přílohy se musím vracet volbou "Krok zpět" (na většině ostatních stránek prostě jen zavřu kartu s přílohou), protože u zobrazené přílohy jiná možnost návratu na stránku není. Kdykoli ze zvyku zakřížkuji kartu s přílohou, zavřu tím rovnou stránku Bastlírny.
Pravda, toto nastavení ignoruje i tomto fórum, prý to tam nijak nejde ovlivnit, všichni jsme si zvykali vracet se volbou "Zpět", jinak se zavřením přílohy rovnou zavře fórum, taky se mi dodnes stává, že přílohu otevírám levým myšítkem, místo kolečkem, které například u touchpadu nebývá, a musím znovu spouštět fórum, protože jsem z něj právě vyskočil.

Ostatně stejně se chová i v Chrome.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#12 Příspěvek od JirkaZ »

Takže by byl asi kratší seznam přípon, které přímo vložit nelze, například *.exe, *.bat a jejich ekvivalenty z jiných OS, prostě spustitelné soubory by bylo možné přikládat jen v některém archivu, nebo přejmenované.
Jo, přesně tak. Zase jsi myšlenkově napřed ;-)
Nějak nedokážu přimět Mozillu, aby zde vložené přílohy kliknutím otevírala do nové karty...
Vyzkouším, nebude to ale hned.

Edit - přece jenom rychlý test: aha, tím, jak člověk léta vše dělá automaticky, tak si ani neuvědomuju, jak vlastně FF ovládám. Čili: já cokoliv, co chci mít v novém panelu, zásadně otevírám klikem kolečkem (tedy vlastně středním tlačítkem). Levým tlačítkem se mi odkazy většinou otevírají v původním panelu (resp. automaticky to očekávám), na pravém tlačítku mám kontextovou nabídku (kde samozřejmě je taky volba "Otevřít v novém panelu"). Ergo by mě ani nenapadlo, že to je nějak divně funkční (ještě lépe: tady se to pro mě chová úplně normálně a v souladu s tím, co popisuješ)....

Možná je to chování levého tlačítka na různých webech dáno přímo tou kterou stránkou, ne? Různé (pro mě zcela dementní) javascripty apod. určující uživateli, jak se co bude chovat (protože tvůrce stránky to přece ví nejlíp). Neexistuje pro FF nějaký doplněk, který by to všechno poslal do někam a umožnil FF, aby se choval dle svého nastavení? Zkus se podívat sem.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#13 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, že se to chová podle webu a moje nastavení to ignoruje.
Je jistě moje blbost, když někde zapomenu myš, na které mám nejen kolečko, ale také na palec tlačítka vpřed a vzad, a hojně je využívám, a najednou musím pracovat s touchpadem, dokud si myš nevyzvednu, nebo nepořídím jinou. Na touchpadu to kolečko není, a musím kursorem hledat šipku "Zpět". Proto mám nacvičené pravým tlačítkem menu -> otevřít odkaz v novém panelu. Přesto na to menu často zapomenu.
U Bastlírny je to nezvyk, v původní se mi otevírají přílohy v novém panelu rovnou levým tlačítkem. Nepotřebuji přílohu, zakřížkuji panel a zbude mi ten původní panel s příspěvkem, odkud můžu pokračovat. Zkrátka párkrát jsem zapomněl, "zakřížkoval" panel a, protože nejradši mám otevřený jen ten jediný panel, na němž je teď místo příspěvku příloha, zavřel jsem tím celý prohlížeč a musel se znovu přihlašovat.
Schválně, jak se bude otevírat obrázková příloha vložená, jako IMG:

Obrázek

...hmm, tak ta je z tohoto pohledu neškodná, protože IMG se musí přes pravé myšítko a menu otevírat v novém panelu, automaticky to neudělá.

Uživatelský avatar
Karel_IV
Superadmin
Superadmin
Příspěvky: 68
Registrován: 02 srp 2023, 02:00
Bydliště: planéta Zem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#14 Příspěvek od Karel_IV »

Tak, nějaké formáty jsem tedy povolil, pokud jsem nějaký minul, tak mi ho sem napište. Díky!
- Také doufám, že jsem nějak vyřešil ten problém s přihlašováním (snad).
- Prodloužil jsem dobu, po jakou můžete být přihlášeni (aniž by vás to automaticky odhlásilo). Místo 25 minut, tam je nově 7 dní.
Přílohy
Seznam povolených formátů.
Seznam povolených formátů.
Tvrzení, že člověk používá pouze 10 % mozku, je nesmyslná dezinformace.

Pravdou je, že pouze 10 % lidí používá mozek.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Re: Jaké formáty příloh povolit?

#15 Příspěvek od Crifodo »

Preferované formáty budou asi u každého trochu jiné podle zaměření. Za sebe bych mohl postrádat celkem všechny opendocumenty (nejsem tak moc úředník), naopak bych rád viděl audio formáty (asi dost lidí se na EB zabývá audiotechnikou).
Šlo by změnit, aby se odkazované přílohy otvíraly v novém okně jako na stávající verzi EB?

Odpovědět

Zpět na „NOVÉ | Vaše dojmy a názory k této podobě fóra“