Vkládání zajímavých obrázků III

Tady si vyzkoušejte tvorbu témat a použití bbkódů, tagů, upload fotek

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#781 Příspěvek od EKKAR »

Těch procesů bylo víc, každej původní výrobce filmů měl v podstatě svůj, jen tu C-41 se jakž-takž povedlo standartizovat, protože za ní stáli Amíci s Kodakem a povedlo se ji automatizovat a miniaturizovat do skříní s nápisem "FOTOLAB". Optejte se Hilla, co znamenalo "dělat barvu" za komančů ve fotokomoře doma ... Barevný filtry s přesnou charakteristikou do zvětšováku, chemická laborka na míchání roztoků hadr, navíc polovička chemikálií jedy až prudký jedy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#782 Příspěvek od Crifodo »

To nie sú farebné fotky. To sú kolorované fotky.
Dojem "kolorovanýho snímku" dělá barevný podání materiálu fy. AGFA, který bylo vždycky takový vyblitý až do zelenkava - pamětníci vědí. Byl to za komančů v podstatě jedinej na trhu dostupnej materiál
V článku chybí informace, zda šlo o barevnou inverzi (tedy diák, šlo by o AgfaChrome), nebo o negativ
Některé z "unikátních" strýcových fotek z invaze bratrských zemí (fotek existujou mraky jako zde od Reuters) vypadají fakt jako čb kolorované, ale nevíme jestli je to špatným skladováním nebo následnou barevnou korekcí pro dramatizaci, jiné fotky jsou totiž celkem kvalitní. Což nedává smysl u snímků z jedné šarže materiálu a stejného zpracování.
Pro srovnání namátkou z webu jiné fotky údajně z Agfacoloru z téže doby a tedy kvality materiálu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pokud jde o Fotochemu, Fomacolor někdy od roku 1957, Fomachrom cca 1971 (Hradec koncem 60tek do roku 1972 přestavoval výrobní linky).
K dostupnosti "za komančů" pokud je tím míněna epocha do konce roku 1989, vždycky především platilo Kdo chce opičku, musí mít na banány: negativní filmy i inverze byly, i když v půlce sedmdesátek vzhledem k limitovanému kapesnému jsme je nekupovali tak často. Laboratorní zpracování podomácku v osmdesátkách nebyl žádný horor, dokonce ani v ubohém panelákovém bytečku. Aditivní míchací hlava Meopta k Magnifaxu, trocha péče o teplotní stabilizaci lázní. Kvalita filmů/papírů a to i Foma/Orwo mohla být dobrá až výborná, velmi přímo úměrná kvalitě zpracování a skladování.
Barevné fotky tříd z šedesátek a "stereokotoučky" Meopta z té doby jsou naopak ilustrací, jak to vypadá když se laboratoři nevěnuje péče. Barevně vyblité humusy ovšem dokázal dělat i Barrandov třicet let potom.
Historie Agfa a kvalita materiálů:
https://www.photomemorabilia.co.uk/Colo ... _Agfa.html
Ty vyblité barevné černobíle vypadající materiály Agfa se vyskytovaly v třicátých letech. Strýc měl předpokládám novější šarži.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#783 Příspěvek od samec »

A hentá sýto-červená na semafóre uprostred...
Až mám chuť napísať v C program a spočítať všetky jedinečné farby bez ohľadu na jasovú zložku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#784 Příspěvek od Hill »

Fotil jsem převážně na Orwo NC20, vyvolával v jejich soupravě, fotky jsem dělal na papíry PM20 od Fomy taky v jejich sadě, k vývojkám jsem si míchal regenerační roztok. Naprostá většina chemie na to se dala sehnat bez občanky či jiné registrace, jen to chtělo přesné lékárnické váhy. Uvítal jsem papíry PM30, to byl dar s nebes - hotovou fotku jsem mohl vyhodnotit ne za 65, ale za 8 minut. Taky se vývojka držela na 30°C, to s předchozími papíry nešlo, a uschla volně ložená, bez zažehlování formalínu v leštičce. Na vývojku termostat a míchání, aby teplota držela ±¼°C. Se subtraktivní filtrací jsem se příliš neskamarádil, i když Opemus se šuplíkem a později míchací hlavu jsme v obecní fotokomoře měli, vyzkoušel jsem i objektiv Janpol color, ani ten mě příliš nenadchnul, radši jsme si s bráchou sehnali výtažkové RGB filtry používané v polygrafii, protože nelámaly světlo a neuhýbaly s obrazem, jako skleněné (jeden stál 8 korun a daly se z něj udělat 4 do bubínku pod objektiv, který brácha, tehdy v učení na zámečníka, vysekal na lisu), udělali jsme si časové spínače s dvoupatrovým řadičem, přepínač horní a dolní sekce: 0-25 byly časy od 1" do 17,8", polohy 26-51 svítily dvacetkrát déle. Ano, odporový řetězec byl sestavený "co poloha, to decibel". Filtrace uváděná na papírech se podělila pěti a vyšly časy. Výhoda přepínače byla v tom, že se přepnulo o potřebný počet kroků nahoru nebo dolů před výměnou filtru (otočením bubínku) pěkně v pořadí R-G-B.
Kupodivu to nebylo nijak pozorovatelně pomalejší, než namíchání barvy světla na míchací hlavě. Něco fotek jsem se nadělal, protože ty si častěji někdo prohlédl, šlo to i bez zatemnění a projektoru.
No a diapozitivy? Na Agfachrom Professional jsem fotil na přání ženicha (profesionálního fotografa) jen jednou. Neviděl jsem ani jeden. Možná se jednou promítaly během těch 5 let, co byl ženatý, ale pak už vůbec ne. Na Orwochrom jsem vyfotil jen jeden film, ta šílená rudá mě vrhla k Fotochemě.
Možná i proto, že jsme po osmašedesátém byli na sytou rudou obzvláště alergičtí...
Pak jsem už na diáky používal Fomachrom D a vozil ho k vyvolání přímo do fabriky v Hradci. Použití polarizačního filtru a jeho správné natočení před objektivem foťáku na tom materiálu vykouzlilo barvy hodné dražší inverze. Jinak Fomachrom D uměl skvěle barvy podzimu...
On vlastně každý materiál chtěl svoje už od volby záběru.
V příloze jsou skeny diáků o pár let mladších a je znát, že už to byl slušný materiál. Do půlky sedmdesátých let byly ty materiály na našem trhu sice použitelné, ale dlouhodobá stabilita barev je dnes jen pro otrlé.
Přílohy
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
<br />Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
<br />Sken z června 2020, bez korekcí.
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
Sken z června 2020, bez korekcí.
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
<br />Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
<br />Sken z června 2020, bez korekcí.
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
Sken z června 2020, bez korekcí.
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
<br />Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
<br />Sken z června 2020, bez korekcí.
Plitvická jezera bez davů turistů, říjen 1983.
Fomachrom D20, Praktica L2, objektiv Pentacon Auto MC 2,8/50, polarizační filtr.
Sken z června 2020, bez korekcí.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#785 Příspěvek od JiriTom »

Test vkládání...
Edit: editace
Naposledy upravil(a) JiriTom dne 04 bře 2024, 09:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#786 Příspěvek od JiriTom »

A mazání...

Uživatelský avatar
Karel_IV
Superadmin
Superadmin
Příspěvky: 68
Registrován: 02 srp 2023, 02:00
Bydliště: planéta Zem
Kontaktovat uživatele:

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#787 Příspěvek od Karel_IV »

JiriTom píše: 04 bře 2024, 09:38 Test vkládání...
Edit: editace
Nahlášení obdrženo. Od JiriTom, 04 bře 2024, 09:40
"Jen test"
Tvrzení, že člověk používá pouze 10 % mozku, je nesmyslná dezinformace.

Pravdou je, že pouze 10 % lidí používá mozek.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#788 Příspěvek od PotPalo »

Test. ObrázekObrázek ObrázekObrázek
Test dlhéééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééého riadku.

Chýba tu tlačítko na zmazanie príspevku.
Tlačítko Nahoru vidím, ale kde je Dolu?
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 04 bře 2024, 20:33, celkem upraveno 2 x.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#789 Příspěvek od PotPalo »

Skúška veľkého obrázku. Aha. Nejde. 1600x1600 je moc. Tak iný. A sakra!. Takže priamy odkaz na vložený obrázok sa už nedá urobiť. No nič.
ObrázekObrázekObrázek Z inej stránky ide.
Obrázek Ale pôjde to, aj keď zvláštne bez súboru...
Přílohy
nope.gif
(288.15 KiB) Staženo 91 x
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

Re: Vkládání zajímavých obrázků III

#790 Příspěvek od JiriTom »

Jen test... :)
rolling-stones@2000x1500-1.jpg
Screenshot_20240428-093047_X.jpg

Odpovědět

Zpět na „Na vyzkoušení“