Tantaly a jejich kapacita

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Tantaly a jejich kapacita

#1 Příspěvek od mi-ro »

Mám krabičku několika nepoužitých i starších tantalů. Ztrácí taky tantaly kapacitu jako elyty? Některé mají označeno + ale jiné mají jen jeden vývod delší, jakou má polaritu?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Myslím že kapacitu neztrácejí, usuzuji dle hermetického provedení pouzdra, v každém pøípadì je nutno dodržet polaritu, pokud je znaèení nejasné tak bych zkusil mìøit proud do kondenzátoru pøi co nejmenším napìtí - pøi správné polaritì bude nižší, spíš nemìøitelný.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Něco o tantalech vím třeba že vlastně ani lektrolyt nemají, jsou suché a ta porezní hmota uvnitř je pokovená a kdyby se "rozbalila" tak to má víc než m2. Tantaly se vyznačují právě minimálním svodovým proudem ale nějaký další zkušenosti z praxe by bodly.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ked boli dlho nepouzivane, tak mozu buchnut po privedeni napatia - to je poznatok z praxe :)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

Pokud mas vyvody original nezkracene, tak delsi je plus(je to stejne jako napr. u elytu)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Taktak - jsou hermetické, kapacitu prakticky neztrácejí. Ale není pravda, že nemají elektrolyt - mají, jinak by nemohly fungovat, jen ho nemají KAPALNÝ - a v tom je celé kouzlo tantalů. Jejich elektrolytem je právě spečený rozpráškovaný kov (prvek tantal, u nejnovějších provedení i niob). Vzniklá tableta ("anoda") je chemicky a tepelně zpracována, takže se na ní vytvoří izolační a následně vnější vodivý povlak, tvořící vlastně kýženou plošnou elektrodu - ta zmínka o čtverečním metru není nijak přehánějící. Bohužel, vzniklá izolační vrstva je velmi citlivá na překročení provozního napětí a na přepólování - nežádoucí jev, spojený s žádanou malou tloušťkou izolantové vrstvy a z ní vyplývající velké objemové kapacity. Z vlastností tuhého "elektrolytu" vyplývá i parametrová stálost - tyto kondenzátory jsou mnohem stabilnější, než běžné "hliníkáče" - a to i v tepelné a kmitočtové stabilitě. Jinak staré tantaly lze opatrně naformovat - malým proudem (dopočítat na časovou konstantu cca 100sekund) nabíjet s odpovídající polaritou na nominální napětí a tam nějakou dobu (stačí v řádu hodiny) "podržet".

POZOR!!! POKUD TANTALOVÝ NEBO NIOBOVÝ KONDENZÁTOR ZTRATÍ HERMETIČNOST NEBO DOKONCE VINOU PORUCHY ZAČNE HOŘET, HROZÍ OTRAVA TĚŽKÝM KOVEM!!! NEDÝCHAT ZPLODINY, DOTYČNÝ KONDENZÁTOR CO NEJRYCHLEJI UHASIT A CO MOŽNÁ NEJLÉPE ZABALIT - NÁSLEDNĚ VYHODIT DO SBĚRNÉHO DVORA DO NEBEZPEČNÉHO ODPADU K VADNÝM ZÁŘIVKÁM A PODOBNÝM CHUŤOVKÁM - TANTAL SE V LIDSKÉM TĚLE CHOVÁ PODOBNĚ JAKO OLOVO NEBO RTUŤ!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#7 Příspěvek od jasin »

Když označení polarity chybí, tak je při pohledu na nápis s kapacitou (dráty dolů) kladný vývod vpravo.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

Ekkar, stačilo to napsat tence, když ten rozpadnutý tantalac nebudeš olizovat neni čeho se bát. Ani před rozlitou rtutí neutíkám a s olovem pracuju denně, občas do toho i vrtám. Zatim žiju.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jankop »

EKKAR píše: POZOR!!! POKUD TANTALOVÝ NEBO NIOBOVÝ KONDENZÁTOR ZTRATÍ HERMETIČNOST NEBO DOKONCE VINOU PORUCHY ZAČNE HOŘET, HROZÍ OTRAVA TĚŽKÝM KOVEM!!! NEDÝCHAT ZPLODINY, DOTYČNÝ KONDENZÁTOR CO NEJRYCHLEJI UHASIT A CO MOŽNÁ NEJLÉPE ZABALIT - NÁSLEDNĚ VYHODIT DO SBĚRNÉHO DVORA DO NEBEZPEČNÉHO ODPADU K VADNÝM ZÁŘIVKÁM A PODOBNÝM CHUŤOVKÁM - TANTAL SE V LIDSKÉM TĚLE CHOVÁ PODOBNĚ JAKO OLOVO NEBO RTUŤ!!![/size][/b]
Podle mě je to nesmysl, tantal je naprosto inertní a používá se v lidské protetice

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

Zdá se, že tantaly, pokud jsou v pořádku, tak příliš kapacitu neztrácejí. Kapacita tantalů, kterou měřila a zaznamenala cca před dvaceti lety vstupní kontrola v jednom podniku, je dodnes skoro stejná.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#11 Příspěvek od MirrA1 »

I když se to tak jeví, tak tantaly nejou hermeticky uzavřeny. Namanganizovaná anoda s katodou je zalita epoxidovou pryskyřicí, která má v sobě póry a těmi póry se dostává vlhkost dovnitř. Časem dochází k nasávání vlhkosti do anody, ale to má jen mininální vliv na funkci kondenzátoru.
Jinak tantalové kondenátory obecně mají největší "chybovost" během prvních pár minut provozu. V prvních minutách provozu se teprve ukáže, zda byla anoda dobře naformována. Z toho důvodu se provádí ještě před tím, než se kondenzátory vypustí ven tzv. zahořování- kondenzátor se připojí do obvodu s omezeným proudem. Pomalu se zvedá proud do té doby, než se nedosáhne jemnovitého napětí a když dojde k průrazu, tak se u tantalů objevuje tzv, selfheeling (samoopravný jev) který proražené místo v dielektriku opět zacelí.
Co se týče kapacity tak tyto kondenzátory mají dielektrikum tvořené z pevného oxidu, tudíž vlivem času nedohází téměř k žádným změnám v kapacitě.

Dále tu někdo psal o citlivosti na překočení jmen. napětí. To zase není až tak úplně pravda. Tantaly s kapacitou do cca 100µF mají formovací poměr 2-3x (záleží to na výrobci) takže kus na 12V vydrží klidně i dvojnásobné napětí. Takto "vysoké" napětí se používá z toho důvodu, že spousta odběratelů má strach, že když se v obvodu náhodou objeví nap. špička, tak že jim to odpráskne kondenzátor který shoří a vezme sebou všechny součástky okolo. Proto se používá takto vysoké formovací napětí a ještě se doporučuje tzv. derating který je 50% - pro 100% bezpečnost a odolnost proti špičkám se doporučuje provozovat tantal na 50% jmenovitého napětí.

A ještě bych se vajádřil k varování EKKARA. Pokud tantal shoří tak to není vůbec tak horké jak píše. Nejhorší co se stane je to, že pokud shoří na desce v aplikaci, tak sebou vezme všechno v jeho okolí, protože tantaly hoří opravdu pěkně :-) To se už odstraňuje použitím FusedCapů, nebo OxiCapů (niobové kondenzátory) které už nehoří.


EDIT: ještě bych odpověděl na původní dotaz. Na delším drátu je nalisovaná anoda - takže je to +

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

A jak je to s jejich ERS neboli zjednodušene "štídavým odporem" mám NF zařízení kde chci a potřebuju zvýšit spolehlivost a proto hodlám vyházet starý elyty a nahradit je tantalama. Oni se tantaly používaly jen tam kde bylo třeba malého svoďáku a taky byly relativně drahý. Ale já je mám.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

MirrA1 píše:I když se to tak jeví, tak tantaly nejou hermeticky uzavřeny. Namanganizovaná anoda s katodou je zalita epoxidovou pryskyřicí, která má v sobě póry a těmi póry se dostává vlhkost dovnitř. Časem dochází k nasávání vlhkosti do anody, ale to má jen mininální vliv na funkci kondenzátoru.
Ještě doplnění. Já používám epoxidovou pryskyřici na zajištění vakuového spoje (tlak v řádech 10^-6mbar). To mě připadá dost "hermetické" a molekula vody opravdu nemůže epoxidem projít, ani kdyby se :toilet: .

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#14 Příspěvek od MirrA1 »

Cust: zřejmě není opoxid jako epoxid. Přesně nevím, jakým epoxidem se pouzdří kondenzátory, ale jednoduše vím, že není tak jedoduché naprosto oddělit vnitřek kondenzátoru od okolí. A pryskyřicí, která se používá na poudření C není schopná naprosto oddělit vnitřek kondenzátoru od okolí.


mi-ro: obecně by se dalo říci, že u tantalů platí čím větší kapacita, tím nižší ESR. Je to dáno tím, že čím větší je kondenzátor. tím větší má styčnou plochu mezi katodovým vývodem a nanesenou stříbrnou vrstvou která tvoří samotnou katodu.
Teď budu mluvit o SMD kondenzátorech, jelikož jedině k nim se dostávám, tak kapacity v řádu 10, 100uF mají ESR řádově 100-200mOhmů. Kdežto speciální SMD kondenzátory 2200uF mají ESR cca 2-5mOhmů. Ale zase silně záleží na výrobci.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od tandel »

...speciální SMD kondenzátory 2200uF

Dostali jsme se od původního dotazu trochu daleko, ale kde kupujete a kolik cca stojí tantalový kondenzátor 2200uF ?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“