555 blikač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

555 blikač

#1 Příspěvek od Fox_VK »

Záměr je rozblikat žárovku/ledku nějakou rozumnou frekvencí aby to bylo viditelné (cca 0,5Hz)
Problém je že mně to nejeví žádné známky blikání. Furt to svítí.

Jako R1 a R2 jsem zapojil trimr 6,8k a nastvil jsem ho doprostřed (kmity by potommněly být symetrické)
Kondenzátor C mám o kapacitě 1mF (1000 mikro)

Jediné co mně napadá je že buď je špatný IO (pochybuju) Nebo kombinace malého (?) odporu a velkého kondenzátoru ten IO přetěžuje.


Obrázek

Děkuji za rady
Jsem amatér - tak opatrně...

PavelFF

#2 Příspěvek od PavelFF »

Taky je možné, žes ten trimr nastavil na støed až po zapnutí napájení a nebo si kroutil trimrem k obìma dorazùm. V takovém pøípadì mohlo dojít ke znièení vnitøního tranmzistoru na pinu 7.
Nebo máš chybu v zapojení.

Každopádnì, do série s R1 (ve tvém pøípadì mezi "horní" vývod trimru a napájecí napìtí) dej ochranný odpor kolem 1kOhm.

V tomto zapojení nebude støída 1:1 , pokud bude mít trimr jezdec uprostøed.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od MirrA1 »

Časovací kondenzátor 1000µF se mi zdá strašně moc velký. Odhadem bych skusil kond 1-10µF.
Jinak jak už říkal pavel doplnit horní a nejlépe i dolní trimr o ochranné rezistory.
Jinak předpokládám, že tu ledku nebo žárovku nespínáš přímo výstupem toho IO?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

Podivej se osciloskopem, co mas na pinu 6 a na pinu 3. A jses si jisty, ze ti tahle kombinace da ty 2s blikani pri nastaveni trimru do poloviny?

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Fox_VK »

stepa píše:Podivej se osciloskopem, co mas na pinu 6 a na pinu 3. A jses si jisty, ze ti tahle kombinace da ty 2s blikani pri nastaveni trimru do poloviny?
no velký je. Kdybych měl osciloskop to by bylo oněčem jiném...

žárovku mám přes tranzistor.

NO ze slunečnice jsem táhnul nějaký program který to počítá. a pls mínu to tak vyšlo. JAk říkám kdybych tak měl osciloskop tak je to paráda ale na ty moje hokusy pokusy je osmi tisícovek škoda. Uvažuju i o tom programu který je schopen měřit průběhy přes zvukovku ale nerad byc si odpálil počítač. tím spíš že není můj. MOžná časem přes optočleny.

MOžná že chyba bude v nezapojeném pinu 5. Podle popisu na stránkách je u CMOS typu 555-ky (jak se to pozná?) nutné zapojit 10nF kondík.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

Osciloskop nepotřebuješ,vem multimetr a změř jestli narůstá napětí na tom elytu.Musí růst a při kritické úrovni obvod překlopí,pokud nepřeklopí tak je 555 v háji.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#7 Příspěvek od nxn »

A stim oscopem za 8 tis. to bych taky asi nedal,ale koupil jsem si na inzerát za 1800Kč BM463 je to dvoukanál do 20Mhz....to by stačilo né ?
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

Se nam to zase zvrhlo :) , skopek za 8k? Na zacinajici bastleni zbytecnej luxus...kup neco do litra, tam nebude tak bolet, kdyz neco znicis.

Pri trose znalosti se da merit i s multimetrem, jak popsal pajosek2. Jde o to jak rychle ti multimetr meri, abys z toho neco poznal, ale pri tehle casove konstante by to melo byt lehce detekovatelne.

BTW ses si jistej ze ten tranzistor oteviras? Zmer napeti na tom elytu a potom odpoj vystup a mer napeti na vystupnim pinu c.3 oproti zemi...melo by se to prepinat mezi 0 a napetim blizkym k Vcc. Pokud to bude v pohode, zapoj tam vykonovy spinaci prvek(tranzistor), predpokladam, ze tam mas bipolar, tak by to chtelo odpovidajici odpor do baze.

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Fox_VK »

nxn píše:A stim oscopem za 8 tis. to bych taky asi nedal,ale koupil jsem si na inzerát za 1800Kč BM463 je to dvoukanál do 20Mhz....to by stačilo né ?
No tak já jsem dítě silnoproudaře. Po základce jsem se rozhodoval mezi elektrikou a strojní průmyslovkou Průmka zvítězila (byla blíž) a nelituju. NIc méně k té elektrice mně to už od malička táhne. Hlavně automatizace mechatronika a robotika.

V průběhu průmyslovky jsem objevil jednočipy a až do teď jsem tak nějak teoretizoval.
Před nedávnem jsem objevil na wikiknihách "prasktickou elektroniku" a tam jsem konečně narazil na jednoduché vysvětlení toho jak funguje Tranzistor 8-) , asi su natvrdlý nebo co,ale všude kde jsem se o tom snažil něco dočíst byly jenom vzorečky Ib Ic a hlava mně to nebrala (teď už jo) .

No tak sem vytáhnu ze skříně stařičkou stavebnici elektronik od Píchala a postavil si obvod s tranďákem žárovkou a odporem u báze. Zjistil sem že to funguje a tek sem odpor nahradil trimrem - taky jsem zistil že to funguje tak sem si koupil nepájivé políčko dva výkonnější trnďáky a z garáže sem si pobral archivní zásoby z doby tatovy aktivní tvorby.
No a tak po různu bastlím.

Nejvíc mně mrzí že jsem doma osciloskop mněli. Sice letitý ale mněli. Třiroky zpátky tata usoudil že zavazá a vyhodil ho... :cry:


Uff no tím chci říct že v tuto chvíli je por mně 1800 hodně...
Jsem amatér - tak opatrně...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

Ako máš zapojenú LED-ku? Na plus alebo na mínus pól? Prípadne skús ju zapojiť na druhý pól napätia, /pozor na polaritu/ či naopak nebude iba slabo žhnúť. Svedčilo by to o nesymetrii výstupu.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Fox_VK »

stepa píše: Pri trose znalosti se da merit i s multimetrem, jak popsal pajosek2. Jde o to jak rychle ti multimetr meri, abys z toho neco poznal, ale pri tehle casove konstante by to melo byt lehce detekovatelne.

BTW ses si jistej ze ten tranzistor oteviras? Zmer napeti na tom elytu a potom odpoj vystup a mer napeti na vystupnim pinu c.3 oproti zemi...melo by se to prepinat mezi 0 a napetim blizkym k Vcc. Pokud to bude v pohode, zapoj tam vykonovy spinaci prvek(tranzistor), predpokladam, ze tam mas bipolar, tak by to chtelo odpovidajici odpor do baze.
1) proto jsem si tu konstantu zvolil
2) tranďák otevírám určitě - ono to totiž svítí neustále
3) odpor do báze tam samozřejmně mám.

Já ké prudy ta 555-ka zváldá ?
Jsem amatér - tak opatrně...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Takže na výstupe máš ešte tranzistor? a ako ho máš zapojený?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně si tam zapoj ten 10n - 100n kondík z vývodu 5 na libovolný pól napájení - je to důležité obzvlášť u CMOS provedení. Na tenhle vývod je totiž vyveden vnitřní dělič napětí, kterým se určují překlápěcí meze - ten dělič má 3 hodnotou shodné odpory, zapojené mezi vývod 1 (zem) a vývod 8 (+ pól napájení). U bipolárního provedení mají ty odpory cca 5kOhm každý, u CMOS se to liší podle výrobce, ale rozmezí 50kOhm - 100kOhm u jednoho odporu dodržují víceméně všichni. Tím kondíkem 10n ten dělič zablokuješ proti vnějšímu vf rušení, které ovlivňuje chování obvodu - bez nej je provoz sázka do lotynky. Někdy jde, jindy ne. Kondík mezi 5 a zem doporučují všechny aplikace, ve kterých se vývod č.5 nepoužívá k záměrnému ovlivňování chování spouštěcího a vypínacího komparátoru ve struktuře IO.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Fox_VK »

jandu píše:Takže na výstupe máš ešte tranzistor? a ako ho máš zapojený?
Obrázek Ale odpor tam mám myslím kolem 3k Trošku už tu žárovku škrtí.

Když jsem měřil napětí na kondíku tak jsem naměřil 0.05 a jak sjem to mně chvíli (cca 3min) zapnuté tak to postupně vylezlo 0.07 IMHO trošku málo. (Změřil jsem to určitě dobře)
Ale když jsem porměřil nožičku 7 a + atk to ukázoalo nějakým 3.5V Takže snad nejspíš je otevřená a chce vybíjet.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od stepa »

To je maaaalo, dyt tam neni ani desetina voltu. mas asi v cudu 555. Jaky mas napajeci napeti(kolik je na pin c.8 oproti zemi)?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“