Nabíjení akumulátorov nesymetrickým striedavým prúdom.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

masar píše:Ale pánové, v dotazu bylo řečeno "...ak nabíjam prúdom asi 3A...". Pokud se mu trafo hřeje při tomto proudu, pak je něco shnilého ve státě dánském... :wink: Spíš bych soudil na to stejnosměrné sycení jádra (a tím jeho přesycování). Ono totiž i v poloze 2 přepínače Př2 je možné, že při lichém počtu půlperiod bude mít sycení ss složku. :wink:
To je sice pravda, ale otázkou je, co vlastně měřil - když se hřejou kabely i trafo, asi nejde o efektivní 3A - oteplení kabelů je totiž ten nejlepší měřák.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#17 Příspěvek od Alino »

Ďakujem všetkým za príspevky.Nechám si poradiť od skúsenejších.Mimochodom ten odpor R8 som tam mal 5ohm 10W.Ale na nom som si mohol variť kávu.Takže začnem z vyprataním nepotrebných súčiastok z krabice a postavím niečo iného.Ozaj nemáte niekto nejakú vyskúšanú schemu s tyristorom?Jedná sa mi oto aby som mohol plynule regulovať prúd do aku.Najlepšie v sakundáre.Ešte raz páni vdaka za ochotu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

Nechci se za každou cenu přít, ale to ss sycení mi není jasné. To je myšleno jako primární jev trafa nebo je to nějaká parazitní vlastnost daná nelinearitou magnetizační křivky atd? Nějak si nemůžu uvědomit mechanismus ss sycení. Předesílám, že IMHO samotná existence ss složky proudu v sekundáru nezpůsobí ss sycení jádra, protože je doprovázena ss složkou na primáru působící proti. Pamatuji na poučku, která říká, že u dobře navrženého elektrického stroje se sycení mag. obvodu v průběhu zatěžování nemění. Zanedbáváme rozptylovou indukčnost.

O tom ss sycení jsem to již slyšel vícekrát, ale nemůžu se ubránit pocitu že je to obecně rozšířený (a nezkoumaný) mýtus. Z náhradního schématu trafa prostě žádné ss sycení neodvodíte. Poraďte, poučte ...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

to mtajovsky:
Předesílám, že IMHO samotná existence ss složky proudu v sekundáru nezpůsobí ss sycení jádra, protože je doprovázena ss složkou na primáru působící proti.
Mám tomu snad rozumět tak, že transformátor přenáší ss složku? Tomu tedy zase nerozumím já. Myslím, že na primáru trafa se stejnosměrná složka neobjeví. Beru to jako pokus o obohacení diskuse o další rozměr. :wink:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#20 Příspěvek od helios »

mtajovsky píše: O tom ss sycení jsem to již slyšel vícekrát, ale nemůžu se ubránit pocitu že je to obecně rozšířený (a nezkoumaný) mýtus. Z náhradního schématu trafa prostě žádné ss sycení neodvodíte. Poraďte, poučte ...


Ja som pred 20timi rokmi čítal len o prednostiach tohto typu nabíjania, použil som 500VA trafo 220/24V, reguláciu MA436 s Tyristorom v sekundári, bez usmernenia. Nabíjalo to krásne a rýchlo, dovtedy, kým som v zime nepotreboval rýchlo nabiť vymlátený aku z auta. Nastavil som prúd 10A. Po štyroch hodinách som ho prišiel do garáže skontrolovať, privítal ma smrad spáleného trafa. Zhorel primár trafa, aj keď by podľa poučiek mal mať dostatočnú prúdovú rezervu. Regulátor aj tyristor prežili. Ani skúsení elektrikári mi tento jav nevedeli vysvetliť. Po výmene trafa za 350VA a doplnenie sekundáru o usm. mostík nabíjačka funguje dodnes.
Niektoré veci proste v poučkách a vzorcoch nenájdeš... :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

No, pomalu nastolujeme vhodnou atmosféru pro paranormální jevy. Kruh se uzavírá... ještě snad trochu ozónu s Teslova transformátoru...:wink:

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#22 Příspěvek od Alino »

Helios nemáš niekde to schema tej nabíjačky čo ju tu spomínaš?Viem že z 436 to ide dobre na sekundárnej strane,ale nemám žiadny návod.Dokonca ani na inete som to nenašiel.Ak ho ešte máš tak mi ho prosím pošli.Ďakujem

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#23 Příspěvek od jandu »

Ak už máš usmernené pulzujúce/nevyhladené napätie, je dobré prúd regulovať tranzistorom MOS-FET. Dostaneš regulovaný pulzujúci prúd, a je to jednoduchšie, ako s tyristorom. Schéma niekde v PE z pred 3 rokov. Ak máš záujem nájdem to.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#24 Příspěvek od Alino »

Ano jandu mám záujem o tvoje zapojenie.Pošli mi ho ak môžeš.Ďakujem

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#25 Příspěvek od helios »

Alino píše:Helios nemáš niekde to schema tej nabíjačky čo ju tu spomínaš?Viem že z 436 to ide dobre na sekundárnej strane,ale nemám žiadny návod.Dokonca ani na inete som to nenašiel.Ak ho ešte máš tak mi ho prosím pošli.Ďakujem


MAA436 je historický integráč. Ja som použil zapojenie podľa výrobcu, scan je z katalógu Tesly...
Přílohy
MAA436001a.jpg
Katalogovy list MAA436
(192.53 KiB) Staženo 198 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#26 Příspěvek od Alino »

Ďakujem Helios.Ak som to dobre pochopil tak si vymenil triak za tyristor.Potom si to usmernil.Ano?Čo by sa stalo ak by som sekundár reguloval triakom ,tak ako v katalógovom zapojení,a potom usmernil?Je to len taká úvaha.Ak je to blbosť tak sa ospravedlnujem.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#27 Příspěvek od jandu »

Alino píše:Ano jandu mám záujem o tvoje zapojenie.Pošli mi ho ak môžeš.Ďakujem
Zajtra pošlem.

K tumu usmerneniu - Ide to aj ako píšeš, ale - je lepšie /a aj zaužité/ dvojcestne usmerniť bez filtrácie. Tak dostaneš dve kladné polvlny o frekvencii 100Hz, ktoré sa jedným tyristorom riadia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#28 Příspěvek od helios »

Alino píše:Ďakujem Helios.Ak som to dobre pochopil tak si vymenil triak za tyristor.Potom si to usmernil.Ano?Čo by sa stalo ak by som sekundár reguloval triakom ,tak ako v katalógovom zapojení,a potom usmernil?Je to len taká úvaha.Ak je to blbosť tak sa ospravedlnujem.


Správne hádaš, sekundár usmernený bez filtrácie, za ním regulátor s tyristorom. Aj ten druhý spôsob by sa asi dal, nemám ho však vyskúšaný.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#29 Příspěvek od jandu »

Je to z PE č.6/2004, str.6.

A druhá z PE č.7/1997.
Přílohy
Image2.jpg
(33.87 KiB) Staženo 175 x
nab.s fet.JPG
(89.5 KiB) Staženo 200 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#30 Příspěvek od mtajovsky »

masar píše: Mám tomu snad rozumět tak, že transformátor přenáší ss složku? Tomu tedy zase nerozumím já. Myslím, že na primáru trafa se stejnosměrná složka neobjeví. Beru to jako pokus o obohacení diskuse o další rozměr. :wink:
Máte pravdu, špatně uvažuju. Zpočátku se přenese stejnosměrný proudový impuls, ale potom se ss složka na sekundáru uzavře přes příčnou magnetizační indukčnost. Pro ss složku není možno použít náhradní schéma transformátoru, protože se ss složka proudu netransformuje. No, hlavně, že jsem si to vysvětlil, to je zase ostuda... :cry:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“