Radio ROSITA T6500

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Radio ROSITA T6500

#1 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj mám doma radio ROSITA T 6500 a k němu zesilovač ROSITA A 6500
potřeboval bych rozšířit UKW z nynějších 104Mhz na dnešní standart 108Mhz mohl by mi někdo pomoci??

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

jak je to radio laděný? kondenzátor, varikap?, něco podobnýho ted zkousim u tesla moderato, tam by to melo jit jen zvyhnutim ladiciho napeti pro varikapy, ale pozor na max. dovolené napětí varikapů a kondenzátorů. Jestli je to laděný kondíkem tam to bude horší

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#3 Příspěvek od PCmaniac99 »

no nevím co to je ale řekl bych že kondík... vzduchovej... viz foto....
a nebo by mi stačilo posunout cele pasmo o 4Mhz výš... ta spodní část pásma mě nezajímá tam je český rozhlas ale ta horní ta mě zajímá tam je Evropa2 a černá hora...
Přílohy
100_2479.jpg
kam je asi zapojen
(208.58 KiB) Staženo 88 x
100_2478.jpg
kondík?
(171.42 KiB) Staženo 80 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Zdá se mi, že tam vidím ladící potenciometr pro VKV. Kondenzátor jen pro AM rozsahy. :wink:

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#5 Příspěvek od miroja »

masar píše:Zdá se mi, že tam vidím ladící potenciometr pro VKV. Kondenzátor jen pro AM rozsahy. :wink:
Tiez mam ten isty nazor..

Ale pokial majitel nevie s istotou urcit cim je to ladene,tak by sa do toho asi radsej sam pustat nemal...

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#6 Příspěvek od PCmaniac99 »

njn radiích se moc nevyznám.... nenapadlo mě že to je tak složité.... myslel sem že když chci posunout pásmo o 4Mhz vejš tak jen změním hodnotu něakýho odporu.... o ten display co ukazuje kmitočet ani o ty diody co svítěj podle toho na jakém sem kmitotu mi nejde... ty mi sou jedno.... stejně tak ukazatel signalu a ladění...

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od tandel »

Schéma jsem neviděl. Ale vzduchový ladicí kondenzátor a TDA1046 bude na AM. Kromě toho je tam asi VKV jednotka, laděná potenciometrem, který se otáčí souběžně s tím LK. Zkusit zvednout ladicí napětí můžeš vždycky, jestli ovšem už teď není využité naplno.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od alles »

aha takze je to vlastne ladeny stejne jako to moderato, zmer napeti na vyvodech toho potenciometru, u moderata bylo ladici napeti při 104Mhz asi 22V a po uprave to s 29V ladilo pres 108Mhz, mam takovy pocit ze duvody k ladeni do 104Mhz byli jen politicke, a tu jednotku vyrobili aby chodila do 108 a pak to ladicim napetim orizli na 104, jinak radsi neprekracuj maximalni napeti tech varikapu, to by se opravovalo hodne blbe,ty teslacke vydrzi podle katalogu 30V

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#9 Příspěvek od PCmaniac99 »

tak ten potak sem nasel je to to plastový černý na tom prvním obrázku hned pod tím vzduchovým kondem pro AM
naměřil jsem při 104Mhz 18,8V

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od alles »

jestli je na běžci potenciometru 18V tak by to mohlo jit, jdeme dal, najdi ten kraj potenciometru kde je nejvyssi napeti a jed po dratech do zdroje, nekde tam bude zenerova dioda nebo stabilizator, melo by to byt oznaceno podobně jako dioda, jeden konec na zem druhej na to ladici napeti, pro nas je dulezite na jake je napeti a jestli mezi ní a potenciometrem neni trimr na dostaveni rozsahu, hodila by se taky fotka zdroje a vstupní jednotky jestli neni zaplechovana,
jinak pozor na štávu!!! vypínat, hrabat do toho jednou rukou, nedzet se pri tom topeni atd, spravne by jsi nemel vubec pracovat pod napetim kdyz nemas vyhlasku 50

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od tandel »

Tak najdi kam vede těch 18,8 V a jestli tam není v cestě ke stabilizátoru ladicího napětí nějaký rezistor (aby se mohla případně snížit hodnota toho rezistoru). Víc se těžko dá napsat bez schématu.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#12 Příspěvek od PCmaniac99 »

tak jsme udělal jak jste řekli.. našel sem celej modul FM a na něm 4 trimry takl sem zkousel kazdym otocit a jeden z nich reguluje právě horní hranici... dostal jsem se na 106,25Mhz a mám vytočeno naplno... trimr má 500K tak k němu zkusím na zkoušku dát do serie 2k2 odpor co se stane.... napětí na tom poťáku je pořád stejný...

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od alles »

tak pozor pozor, nikdo ti neříkal že máš točit vším co najdeš, to je největší kravina co tě mohla napadnout, než něčím otočíš musíš vědět co to udělá, takhle jsi si to asi celý rozladil, úprava spočívá ve zvýšení napětí na běžci toho potenciometru ladění, tedy ladící napětí pro celou jednotku najednou,když to začneš ladit za ním vzájemně si rozházíš jednotlivé laděné obvody
tahle jsi si asi hnul oscilátorem, protože kmitočet zobrazovaný na stupnici je od oscilátorového odvozen, ostatní laděné obvody ale zůstaly naladěny na původní kmitočty, takže nejvíc zesilují někde o 2,25Mhz vedle, citlivost toho přijímače tak půjde dolů, vrátil bych to jak to bylo a hledal bych způsob jak zvýšit napětí na ladícím potenciometru

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#14 Příspěvek od warp »

Vracím se k tomuto tématu po hodnì dlouhé dobì, získal jsem toto rádio T6500. Bylo nutno nutno vyèistit a opravit páèkové pøepínaèe a vypínaè.
Co se týèe rozšíøení rozsahu FM, tak jsem to vyøešil 1. vytoèení již zmínìného trimru (zvedne ladicí napìtí - až ke 106MHz), 2. výmìna odporu
od bìžce trimru k diodì-varikapu u oscilátoru z 51k na cca 2k2 (možná ještì zmìním), 3. výmìna kondíkù v okolí oscilátoru (ètvercová cívka u tìhto
souè. z 3p na 1p8 a 20p na 8p2(10p) a ladí cca do 107,9 od 87,5 (jádrem v cívce se dá celý rozsah posouvat). Doufám že jsem to udìlal rozumnì, kdyžtak poraïte jak lépe. Obrázky VKV dílu mùžu doplnit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“