AD převod 16F88

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

AD převod 16F88

#1 Příspěvek od jifa »

Prosím zkušenější bastlíře o radu.
Při AD převodu(měření napětí na vstupu) je výsledek převodu velmi ovlivněn okolní teplotou. Dle datasheetu by však výsledek převodu teplota ovlivnovat neměla.(alespoň ne příliš). Má v tomto směru někdo zkušenosti?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Mozno za to mozu obvody ktore su zapojene na vstupe ? ...daj schemu.

Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

#3 Příspěvek od jifa »

Napětí na vstupu AD převodníku a napájecí napětí jsem měřil, nemění se. Na vstupu je pouze dělič napětí (2 odpory).Převodník pracuje správně při teplotě 22°. Pokud to vezmu a šoupnu do lednice, změní se výsledek převodu o cca 20-25%. Myslím si, že bude třeba nějakým způsobem ovlivnit dobu nabití vzorkovacího kondenzátoru v PIC na vstupu do převodníku. V datasheetu je uvedena vzorkovací doba Tacq, závislá na teplotě, ale nevím čím ji ovlivním.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Tacq je doba ako dlho je pripojeny signal na vstup AD prevodnika :) v dataschhete mas vzorec. Ak pripojiš konstantne napatie na jeden vstup a ten nemultiplexujes s ostatnymi tak je tacq nezaujimave.

Tacq ovplyvnujes vybranim vstupu x pricom jeden vstup musi byt nastaveny dobu tacq aby doslo k nabitiu kondiku. az po tejto dobe mozes zvolit iny vstup. prakticky ta aj tak robis asi zvolenim vstupu a prebehnutim ad prevodu a to by mala byt dostatovcna doba.


Skus predlzit dobu TAD. Ale mysliim ze to nepomoze.... asi sa velmi meni kapacita vnutornrho kondika s teplotou.

Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

#5 Příspěvek od jifa »

Používám vnitřní oscilátor 4 MHz + X tal 32 KHz pro přerušení. TAD mám nastaveno na 8 Tosc. ( měnit jsem to zkoušel na 4 a 16 Tosc) výsledek byl stejný. Myslím si, že taková odchylka je příliš velká. V datasheetu je totiž graf pro rozsah teplot -40 - 125° :-). Mě by ůplně stačilo 0 - 30°.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

HM ked to riadis vnutornym oscilatorom 4MHz tak to lita asi preto ...sksu tam hodit esterne kristal.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jankop »

Není mě ůplně jasné, o co ti jde! Já se závislostí na teplotě při 10 bitovém převodu nemám žádný problém.

Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od jifa »

Měřím napětí před 7805 (napájeno z baterie), při určitém napětí se vypne regulace (podpětí). Napětí a další hodnoty se zobrazují na LCD. X-tal 32 kHz je pouze pro zdroj hodin přerušení TMR1. Primární osc je vnitřní pro zobrazení na LCD, regulaci atd. Problémem je, že to bude pracovat v nevytápěné místnosti a při kolísání teploty kolísá také výsledek AD převodu. Píšeš, že s tím problémy nemáš. Zkoušel jsi to i při jiných teplotách než je pokojová? Jaký máš osc vnitřní nebo X-tal? X-talu pro program bych se rád vyhnul, protože potřebuji dostatečný počet vývodů.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#9 Příspěvek od tandel »

HM ked to riadis vnutornym oscilatorom 4MHz tak to lita asi preto ...sksu tam hodit esterne kristal.

Souhlasím, je to pravděpodobné. Taky jsem zjistil nepřijatelné odchylky při použití vnitřního generátoru. Lepší je to s krystalem, ale záleží na tom, jaký bude. Jsou-li velké výkyvy teploty, nevyhoví každý krystal.
Osvědčuje se strčit do lednice, přibouchnout dvířka i s dráty k nějakému měřáku (aby měřák zůstal mimo lednici) a měřit.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jankop »

Není rozumný důvod, proč by mělo být měření s interním oscilátorem méně přesné, než s externím krystalem. A není důvod, proč by mělo při převodu docházet k chybě 20%. Prostě někde děláš chybu.

Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

#11 Příspěvek od jifa »

To, že chyba je u mě si také myslím. Po startu nastavím PIC, zapnu AD převodník a každou 1 sekundu pouze spustím převod. Možná, že by se měl převodník po převodu vypnout a před dalším převodem zase zapnout. Ale myslím si, že v tomhle by problém být neměl.

Uživatelský avatar
jifa
Příspěvky: 16
Registrován: 18 úno 2008, 01:00

#12 Příspěvek od jifa »

Oprava: měření je každou 1 minutu

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

to som zvedavy aka mala blbost do bude :) :roll:

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“